Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Polar | Inteligentné
Dominik Hok | 30.4.2025 | 7 MIN
Keď sa živíte recenzovaním, máloktoré smart hodinky vydržia na vašom zápästí dlhšie ako niekoľko dní, niekedy týždňov. Ja som sa však rozhodol 30 dní nosiť iba smart hodinky Polar. Ako to dopadlo?
Ak sledujete videá na našom YouTube kanáli alebo čítate tento blog, možno ste už zaznamenali obvinenia z nadržovania Garminu. Musím priznať, že niekedy to môže byť na hranici, pretože Garminy sú hodinky, ktoré si konečne našli trvalejšie miesto na našom zápästí. A človek má jednoducho tendenciu uprednostňovať to, čo je známe. Logicky.
Aby som teda predložil naozaj relevantný názor, zložil som Garminy (nemám ich ani na ľavačke) a 30 dní používal len hodinky Polar. Podobnú vec som už predtým urobil so šikovnými hodinkami Suunto.
17.9.2024 - Dominik Hok
30 dní so smart hodinkami Suunto
Ďalším dôvodom je to, že Polar pred nejakou dobou vydal novú rozsiahlu aktualizáciu s názvom 3.0. Tá prišla hlavne z toho dôvodu, že Polar predtým narobil dosť topánok a svoje múdre hodinky tak trochu (bohužiaľ doslova) pokazil... Ako si teda Polary vedú teraz?
Na test som si vzal hodinky Polar Grit X2 PRO.
3.4.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Grit X2 PRO úvod - Preskúmajte viac!
Opakujúce sa notifikácie. Samozrejme mi nevadí, keď sa mi zrkadlí notifikácia z telefónu, ale popravde mi vadí, keď mi chodí rovnaká notifikácia stále dookola. Najprv som si myslel, že to bude niečo v nastavení, ale nie – je to jednoducho chyba.
Nenašiel som na to žiadny kľúč, ale v praxi to funguje tak, že Polar náhodne vyberie jedno oznámenie, ktoré sa vám bude zobrazovať stále dokola v intervaloch niekoľkých minút. Tak ako pri všetkom – zavibruje, zobrazí text oznámenia a tiež čas, kedy oznámenie prišlo prvýkrát (napr. pred 45 minútami).
Toto oznámenie sa prestane zobrazovať až v okamihu, keď vymažete zásobník oznámení v hodinkách. Počas dňa to nie je taký problém, ale počas aktivity áno. Dostanete správu, neodstránite ju z centra oznámení a uvidíte ju ešte desaťkrát...
V skutočnosti som sa potom stal voči oznámeniam imúnny. Keď sa mi niečo objavilo na hodinkách, vedel som, že som to už v podstate videl.
Meranie pokojovej srdcovej frekvencie. Moje hodnoty sa už dlho pohybujú medzi 40 a 45 v noci. S Polarmi som mal problém dostať sa pod 50, priemer bol okolo 53.
Samozrejme, chcel som si tento predpoklad potvrdiť, a tak som niekoľko nocí po sebe spal s viacerými rôznymi značkami a všetky boli výrazne nižšie ako Polar. Nechcem sa hrať na Ferdu Donutila, ale aj niekoľko úderov počas noci je rozdiel... Dosť veľký rozdiel. To, ako nízko sa dostaneme, veľa vypovedá o fázach spánku v noci, a teda o kvalite regenerácie. Aspoň je však meranie konzistentné, čo je plus.
Aplikácia Polar Flow. Vždy som na ňu reptal a úprimne povedané, nemienim na nej nič meniť. Stále si stojím za tým, že je neprehľadná. Okrem toho má niekoľko chýb, ktoré ma vyslovene rozčuľovali...
24.1.2023 - Matěj Urbaczka
Porovnanie aplikácií športových hodiniek – Coros, Suunto, Polar a Garmin
Keď máte pustenú hudbu a otvorí sa aplikácia Polar Flow, hudba sa automaticky zastaví. Prečo? Netuším, keďže nie sú aktívne žiadne multimédiá.
Vo chvíli, keď som zapol optický snímač Verity Sense, Polar neustále vyhadzoval správu s otázkou, či chcem snímač spárovať s aplikáciou Polar Flow. Dokonca aj keď bola aplikácia práve na pozadí, správa sa objavovala stále dokola – bez ohľadu na to, koľkokrát som ju zrušil.
Zľahka by som spomenul aj nekonzistentnosť medzi hodinkami a aplikáciou, kde napríklad stav kardio môže byť úplne iný v telefóne a v hodinkách. Venujú tomu článok, v ktorom odporúčajú sledovať najmä aplikáciu Polar Flow, ale čas strávený nad článkom by som možno vymenil za jednoduchú opravu. :)
Večný problém, prečo nie je možné nahrať trasu z aplikácie Polar Flow, ale len cez webové rozhranie, sa už javí takmer ako výsmech zo strany Polaru. Najmä keď to môžete urobiť cez telefón cez webové rozhranie, ale nie cez aplikáciu. :)
Trošku mi tiež vadí, že v aplikácii sú tréningy aj trasy v záložke "Obľúbené", ale v hodinkách sú tam len tréningy, zatiaľ čo trasy sú v záložke "Trasy" samostatne. Nie je to zásadný problém, ale prečo nie je dôsledný?
Tlačidlo na pozastavenie aktivity. Viem, že je to otázka zvyku, ale nedáva mi zmysel, prečo sa aktivita pozastaví jedným tlačidlom a druhým sa opäť spustí...
Keď nad tým teraz premýšľam, je to vlastne štandardné. Na spínači sa jedna polovica rozsvieti a druhá zhasne. Jedným tlačidlom sa televízor zapne, druhým sa opäť zapne. Je to podobné ako START/STOP v aute, však?
Odsek vyššie je samozrejme rýdzi sarkazmus a zakončil by som to otázkou: prečo pre to, sakra, sú dve tlačidlá?
Bežecký index. Keby som napísal, že ma to vyslovene rozčuľuje, bol by som pokrytec, ale môžem povedať, že mi to trochu vadí. Polar tak trochu nemá hodnotu VO2 Max, ktorú by meral po každom behu a robil z nej nejaký priemer, ale namiesto toho má svoj Running Index. Ten je síce podobný odhadu VO2 Max, ale strašne kolíše. Bežím tempom ako na bežeckej trati? Mám bežecký index 73. Behám do kopcov? Mám bežecký index 59. Existuje nejaký polooptický súhrn? Nie. Po každom behu sa vám jednoducho zobrazí úplne nová hodnota.
Monitorovanie spánku. Žiadna značka nemá tak podrobné monitorovanie spánku ako Polar. Vyhodnocovanie spánku rozdeľuje na tri časti – štandardné monitorovanie, nočné dobíjanie a posilnenie spánku. Všetko, čo môžete vyčítať zo svojho spánku, môžete vyčítať zo zariadenia Polar. Celkom sa mi páči, že Polar dokonca hodnotí, ako dobre dokázal určiť začiatok vášho spánku.
FitSpark. Páči sa mi, že Polar sa snaží vzdelávať vytrvalostných športovcov v tom zmysle, že napríklad bežec by nemal len behať, ale mal by sa zamerať aj na silový a mobilizačný tréning. Takže na základe vašej tréningovej histórie dostanete každý deň nový súbor cvičení, na ktoré sa máte zamerať (s animáciami a úplnou štruktúrou).
19.4.2025 - Dominik Hok
Najlepšie športové funkcie naprieč všetkými značkami smart hodiniek
FuelWise: Naozaj nie je žiadna iná značka, ktorá by toto zvládala a ja za to dávam Polaru veľký palec hore. Po vyhodnotení aktivity získate odhad, aké množstvo jednotlivých makroživín ste využili. A dokonca to funguje aj v reálnom čase, keď si nastavíte dĺžku aktivity a potom vás hodinky pravidelne upozorňujú.
Manuálne spustenie ďalšieho kroku tréningu aj s odpočtom. Drobnosť, ktorá sa mi však veľmi páči. Pri nastavovaní jednotlivých krokov tréningu máte zvyčajne na inteligentných hodinkách možnosť prejsť na ďalší krok po uplynutí času alebo vzdialenosti, alebo manuálne stlačením tlačidla. Potom však športovci často bojujú s tým, že chcú mať časovač (a sami nesledujú čas), ale chcú začať ďalší krok manuálne, keď je to vhodnejšie (napr. práve sa blížite k prechodu a nechcete tam začať ďalší krok tréningu).
Polar má práve takúto funkciu. Nastavím tempo, potom 3 minútový split a hoci je tam odpočítavanie 3 minút, ďalšie tempo sa nespustí automaticky, ale musím dať pokyn hodinkám.
Minimalizmus. Inteligentné hodinky Polar nie sú zbytočne preplnené. Niekoľko widgetov, ponuka niekoľkých položiek, ale na druhej strane sú veľmi podrobné tam, kde to má zmysel – napríklad pri vyhodnocovaní športovej aktivity. S hodinkami Polar sa vám jednoducho nestane, že by ste niečo dlho hľadali, pretože sa nemáte kde stratiť.
Testy. Či už ide o ortostatický test, test zotavenia nôh alebo dokonca test kondície, Polar má azda najviac testov na trhu. A viete čo? Vôbec nie sú hlúpe. Najskôr som si myslel, že test zotavenia nôh, ktorý spočíva vo výskoku do vzduchu, je blbosť, ale potom, keď vidíte čísla a naozaj odrážajú realitu, trochu zmeníte názor.
Viem, že som si položil rovnakú otázku, keď som 30 dní nosil Suunto, a opäť si ho musím obhájiť. Prečo je tak hlúpo skonštruovaný? Pretože ako tester môžem nosiť viac-menej, čo chcem, ale snažím sa dostať do pozície, že by som si mal Polar skutočne kúpiť a investovať do neho.
Kúpil? Nie, nekúpil. Ale poďme to rozobrať.
Smart hodinky Polar rozhodne nie sú určené pre základného používateľa smart hodiniek. Ak ich máte na nejaké behanie v parku, meranie krokov, platenie a plnenie výziev... Polar nie je pre vás. Tieto hodinky sú určené len pre športovcov.
Vzhľadom na to, že veľa športujem, hralo by to do kariet tomu, že by som si ich mal zaobstarať. Popravde by som ale neskúšal dve veci – tie opakujúce sa notifikácie, nahrávanie trás iba cez webové rozhranie a aplikáciu. O notifikáciách a nahrávaní trás sa dá objektívne povedať, že je to strašné, ale pri aplikácii by som podotkol, že ide o čisto subjektívnu záležitosť. Existuje hromada užívateľov, ktorí ju stavajú na piedestál.
Ak to teraz číta niekto z Polaru, asi si hovorí, či som nespadol z višne, keď píšem takéto názory na e-shop časopisu, ktorý túto značku predáva.
Ale nečudujme sa, pretože Polar je jednou z tých značiek, ktoré modely funkčne príliš nerozdeľujú. V podstate takmer identickú výbavu nájdete v modeli Polar Vantage M3, ktorý stojí pod 400 eur. Áno, aj s mapami, dlhou výdržou batérie, displejom AMOLED a kompletným balíkom športových a lifestylových funkcií. A čo si budeme nahovárať – takýchto modelov je málo. Osobne nepotrebujem extra odolné hodinky a Vantage M3 by mi bohato stačili.
25.10.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Vantage M3 recenzia – eM na tretí
Takže... Kúpil by som si hodinky Vantage M3? Popravde, za tú cenu by som už bol schopný odpustiť drobné nedostatky, pretože je to model, ktorý ma podrží pri cvičení a nezruinuje moju peňaženku. Takže? Áno.
Zdroj fotografií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.