VYBRALI SME 6 NAJ: Pánske potápačské hodinky

Tagy: Výber najlepších | Pánske | Klasické | Potápačské

Agáta Vřeská | 30.8.2021 | 7 MIN | 1x komentár

Potápačské hodinky musia byť predovšetkým funkčné a spoľahlivé. Ale čo si budeme hovoriť, ide tiež o dizajn. Potápačské hodinky patria medzi kategóriu, ktorá je dnes populárna omnoho viac na zápästí suchozemských milovníkov hodiniek než potápačov. Preto výber šiestich modelov pánskych potápačských hodiniek cieli nielen na potápačské kvality, ale aj na vzhľad, zaujímavosť a originalitu.

V tomto článku sme sa cenovo nijak neobmedzovali. Článok, v ktorom sme si stanovili cenovú hranicu, nájdete nižšie:

6 NAJ: Pánske potápačské hodinky do 300 eur
31.5.2022 - Eliška Měrková
6 NAJ: Pánske potápačské hodinky do 300 eur

Musím povedať, že dnešný výber bola doslova Sophiina voľba. Kolegovia v redakcii by vám potvrdili, že som sa pri ňom skutočne zapotila. Ale verím, že finálny výber vás presvedčí, že aj taká špecifická kategória, ako sú potápačské hodinky, má mnoho podôb.

Štýly hodiniek – Základné rozdelenie podľa účelu
26.2.2021 - Agáta Vřeská
Štýly hodiniek – Základné rozdelenie podľa účelu

Možno medzi šesticou nenájdete svojho favorita, ale každé hodinky vo výbere sú niečím unikátne. Nájdete tu nestarnúcu klasiku, ktorú ste mohli vidieť pred šesťdesiatimi rokmi rovnako ako dnes, jeden vyložene retro kúsok, potápky s chronografom aj najmodernejšie technológie synchronizácie času aj napájania. Nezabudnite v diskusii pod článkom uviesť, aké sú vaše vysnené potápky a prečo.

VŠETKO NA TÉMU: Vodeodolnosť hodiniek
10.3.2021 - Agáta Vřeská
VŠETKO NA TÉMU: Vodeodolnosť hodiniek

(1) Tissot Seastar 1000 Quartz

Tissot je príkladom toho, ako spájať športový charakter hodiniek s dávkou elegancie. Model Tissot Seastar 1000 na mesh oceľovom ťahu patrí medzi najobľúbenejší v rade Seastar. Ohromí zaujímavým farebným prechodom na číselníku a sýto zelená farba je pre potápačské hodinky rovnako ideálna.

Medzi znaky, ktoré potápačské hodinky musia spĺňať, je vynikajúca čitateľnosť. Tá by sa dala ľahko ohroziť subciferníkmi stopiek na číselníku. Avšak Tissot to vybalansoval dobre a široké oceľové ručičky sú v dostatočnom kontraste. Naviac veľmi pomáha aj to, že hodinky majú zafírové sklíčko s obojstranným antireflexom, takže sa množstvo odleskov skutočne minimalizuje.

Seastar 1000 majú quartzový, zjednodušene povedané batériový strojček, ktorý je mimoriadne presný. Ide o kaliber ETA G10.212 ponúkajúci garantovanú maximálnu odchýlku ± 10 sekúnd za rok. A samozrejme je tu aj funkcia stopiek s presnosťou na 1/10 sekundy. Stopky sa ovládajú bočnými tlačidlami a tu narážame na ďalšie potápačské kvality hodiniek – rovnako ako korunka, aj tlačidlá sú šrobovacie. Pod vodou nehrozí ich nechcené spustenie a naviac sú hodinky lepšie chránené proti vniknutiu vody.

Aj keď by podmienky pre oficiálnu potápačskú certifikáciu hravo zvládli (vodeodolnosť je dokonca 300 metrov), Tissot ich nenecháva certifikovať. Najmä preto, že sú zamýšľané ako štýlové, moderne poňaté športové hodinky, skôr než ako klasický potápačský model. Pokiaľ na ISO 6425 pre potápky trváte, pozrite sa na Tissot Seastar 2000.

Tissot Seastar 2000 Professional – Vôbec prvé certifikované potápky od Tissotu
17.6.2021 - Eliška Měrková
Tissot Seastar 2000 Professional – Vôbec prvé certifikované potápky od Tissotu

(2) Mido Ocean Star 200C Automatic

U hodiniek s kvalitným antireflexom na zafírovom sklíčku si užívam ten pocit, že si na číselník môžem takmer siahnuť. Pohltenie odleskov je takmer 100%, takže získavate dojem, že tam sklíčko ani nie je. A v prípade hodiniek so zaujímavou štruktúrou číselníka sa táto vlastnosť hodí ešte viac. A áno, Mido Ocean Star sú presne také hodinky.

Dizajnovo ide o švajčiarsku klasiku bez väčších prekvapení, ale práve reliéf vĺn a hutný zelený odtieň tomu dodáva patričnú šťavu.

Mido naviac patrí medzi značky, ktoré si vyhrajú s každým detailom. Táto prepracovanosť a precíznosť je jedna z vecí, za ktorú si u Mida platíte. A v prípade Ocean Starov je spracovanie skutočne na jedničku s hviezdicou.

Vnútri je automatický strojček Mido Caliber 80, čo je prakticky iné pomenovanie pre známejší Powermatic 80, takže nechýba vysoká rezerva chodu 80 hodín a frekvencia zotrvačníka 3 Hz. Z potápačských kvalít ponúka jednosmerne otočnú lunetu s keramickou stupnicou, 200metrovú vodeodolnosť, šrobovaciu korunku, skvelú čitateľnosť aj luminiscenciu.

Hodinky Mido musíte vidieť na vlastné oči. Podľa mňa jedine tak oceníte ich skutočnú hodnotu.

Mido Ocean Star 200C recenzia – Špičkové spracovanie a zvlnený číselník
30.6.2021 - Agáta Vřeská
Mido Ocean Star 200C recenzia – Špičkové spracovanie a zvlnený číselník

(3) Certina DS Action Powermatic 80

Keď som hodinky Certina DS Action recenzovala, vyložene som si ich zamilovala. Sú to totiž klasiky v štýle Jamesa Bonda a táto ich nonšalantnosť vás dostane rovnako ako nesmrteľný agent. Aj keď majú všetky potápačské prvky, vďaka nim by som dokázala pripustiť, že je možné si beztrestne vziať potápky k smokingu. Nie, to nerobte, ale okrem vrcholne spoločenských akcií ich oblečiete skutočne ku všetkému a bude to bomba.

Certina DS Action Powermatic 80 recenzia – jedny z mála menších potápok
22.2.2021 - Agáta Vřeská
Certina DS Action Powermatic 80 recenzia – jedny z mála menších potápok

Hodinky majú mechanický strojček Powermatic 80 s rezervou chodu 80 hodín a vláskom z antimagnetickej zliatiny Nivachron. V tejto cenovej kategórii nič lepšie v mechanike už snáď ani nemôžete požadovať. Certifikované sú podľa normy ISO 6425 pre potápačské hodinky a vodeodolnosť je 300 metrov. Samozrejme tomu zodpovedá aj šrobovacia korunka a dienko.

Mala by som spomenúť, že ide o rozmerovo menšie hodinky. Niečo, čo na trhu nie je zas tak ľahké dostať, pokiaľ sa bavíme o potápačských hodinkách. Aj tým sú práve tieto Certiny zaujímavé. Pre majiteľov menšieho zápästia alebo priaznivcov menších hodiniek je priemer 38 mm (45 mm lug to lug) úplne ideálny.

Nové Certiny a Tour de Turtles – Vyhrá Mumu tohtoročný pretek korytnačiek?
10.8.2021 - Agáta Vřeská
Nové Certiny a Tour de Turtles – Vyhrá Mumu tohtoročný pretek korytnačiek?

A pokiaľ ste sa v klasickom dizajne našli, ale táto záverečná informácia o menšej veľkosti vás sklamala, Certina ich ponúka v podobnom vzhľade aj s 43mm priemerom.

(4) Certina DS PH200M

Jedny z najkrásnejších retro potápačských hodiniek, ktoré v tejto cenovej kategórii môžete mať. V dobe uvedenia na trh (2018) vzbudili neočakávaný ohlas. A to dokonca aj za veľkou mlákou, pritom v tej dobe Certina ani do Ameriky hodinky nedistribuovala. Za ich úspechom stojí určite hneď niekoľko vecí, ale za mňa je to bezpochyby nadčasový dizajn a dobre zvládnuté prevedenie historického modelu do súčasnosti.

Vychádzajú totiž z predlohy, ktorú Certina vyrábala od roku 1967. Aby zachovala pocit autentickosti, zvolila pre súčasný model vypuklé hesalitové sklíčko. Avšak vybavila ho modernou antireflexnou úpravou a najmä povlakom NEX Scratchguard chrániacom inak ľahko poškriabateľný plast.

Z podobného dôvodu siahla po hliníkovej vložke lunety, ktorá sa k vernému retro modelu hodí lepšie než lesklá keramická. Ich historickým poňatím sa ale nenechajte zmýliť. Majú vodeodolnosť 200 metrov, spĺňajú podmienky pre certifikácie ISO 6425 a o dĺžke rezervy chodu plných 80 by si hodinky v 60. rokoch mohli nechať asi zdať.

Certina DS PH200M: Podarený výlet do minulosti
14.5.2019 - Vojtěch Pospíšil
Certina DS PH200M: Podarený výlet do minulosti

Hodinky sú v špeciálnom boxe s adekvátne dopasovaným koženým a NATO remienkom. A ak ste retro vzhľadu podľahli, ale na materiálovej autentickosti zas tak netrváte, Certina má novšiu vyšperkovanú podobu so zafírom a krásne zaoblenou keramickou lunetou. Oba varianty nájdete v rade Heritage pod označením DS PH200M.

Pánske hodinky Certina – Fotogaléria tých najobľúbenejších
11.8.2021 - Agáta Vřeská
Pánske hodinky Certina – Fotogaléria tých najobľúbenejších

(5) Citizen Promaster Marine Aqualand Eco-Drive

Tieto hodinky urobia na zápästí skutočne dojem. A to ako pri bazéne, tak pri skutočnom potápaní. Ponúkajú všetko a ešte oveľa viac.

Hodinky okrem času sledujú aktuálnu hĺbku (červená ručička, do 70 metrov) a majú pamäť vášho posledného najhlbšieho ponoru (biela menšia ručička), čo sa dá využiť pre výpočet bezpečnostných zastávok alebo intervalov medzi opakovanými ponormi. Súčasne ponúka alarm rýchleho výstupu, kedy hodinky pípnu, keď sa vynorujete príliš rýchlo.

Citizen Aqualand BN20 recenzia – Do hĺbky s čistým potápačským toolom
23.3.2022 - Eliška Měrková
Citizen Aqualand BN20 recenzia – Do hĺbky s čistým potápačským toolom

Akonáhle sa hodinky ponoria do vody, aktivuje sa „dive mód“. Senzor je ukrytý na tretej hodine. A keďže sú napájané svetlom, nehrozí, že im dôjde batéria. Na dostatočné nabitie naviac upozorňuje senzor na 10. hodine. Citizen Promaster Aqualand už skrátka nie sú len bežné analógové potápky, ale jednoduchý, zato vysoko funkčný hodinkový počítač.

Solárny pohon Citizen Eco-Drive
6.12.2018 - Radek Vyhlídal
Solárny pohon Citizen Eco-Drive

Po dizajnovej stránke sú fantastické úplne rovnako. Pepsi schéma nikdy nevyjde z módy a dodáva hodinkám skutočne športový charakter. A to nehovoríme o robustnosti a priemere 46,5 mm (52 mm na dĺžku, medzi nožičkami 22 mm). Výrazným prvkom je hĺbkový senzor na 9. hodine a tlačidlá, ktoré ovládajú prídavné funkcie.

Ideálne potápky na leto? Inšpirujte sa výberom nadšencov z Hodinky-365
5.1.2021 - Agáta Vřeská
Ideálne potápky na leto? Inšpirujte sa výberom nadšencov z Hodinky-365

(6) Citizen Promaster Satellite-Wave

Prvé certifikované potápačské hodinky riadené GPS na svete. Podľa mňa by aj táto veta stačila ako dostatočný dôvod, prečo sú Citizen Promaster Satellite-Wave na zozname TOP potápok. Ale tých dôvodov je omnoho, omnoho viac.

Synchronizácia pomocou GPS družíc samozrejme patrí medzi prémiové funkcie. Ale tu ide o potápačské modely, takže poďme sa pozrieť hlavne na tieto kvality. Hodinky majú režim DIVE, kedy se obmedzia všetky nepotrebné funkcie. Ak teda pod vodou zavadíte o tlačidlo, ručičky zostanú vo svojej polohe a ďalej sledujú len čas.

Samozrejme majú certifikáciu pre potápačské hodinky, ale Citizen ich ďalej vybavil funkciou tlmenia nárazu. Zjednodušene hodinky poznajú, že došlo k nárazu a zablokujú rotor aby nedošlo k vychýleniu ručičiek. Samozrejme sú napájané svetlom, majú ukazovateľ stavu nabitia a dokonca aj ukazovateľ intenzity nabíjania. A teraz pozor, pri plnom dobití vydržia v tme bežať dva roky, v úspornom režime dokonca sedem. To je pri soláre skutočne nadštandard.

Hodinky sú naviac zo Super Titania, ľahkého, ale vďaka povrchovej úprave Duratec odolného materiálu, takže je skutočne ľahké zvoliť tieto hodinky aj na celodenné nosenie, nielen potápanie. A ten dizajn – no, za mňa tá modro-biela kombinácia funguje.

Citizen Super Titanium: päťkrát odolnejšie voči poškriabaniu ako oceľ
2.6.2019 - Radek Vyhlídal
Citizen Super Titanium: päťkrát odolnejšie voči poškriabaniu ako oceľ

Výpis všetkého čo dokážu, ako dobre, ako rýchlo, ako presne nájdete v samostatnej podrobnej recenzii:

Citizen Promaster CC500 recenzia – Prvé solárne potápačské hodinky s GPS na svete
4.2.2021 - Agáta Vřeská
Citizen Promaster CC500 recenzia – Prvé solárne potápačské hodinky s GPS na svete

Ďalšie inšpirácie:

Seastar, DS Action Diver, Ocean Star, Khaki Navy: Porovnanie 4 potápok zo Swatch Group
23.2.2021 - Eduard Tomas
Seastar, DS Action Diver, Ocean Star, Khaki Navy: Porovnanie 4 potápok zo Swatch Group

6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky
15.1.2021 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Tomášpred 299 dňami, reagovať
Dobrý deň, možno som Zaťažený na Géčka ale chýbajú mi tu digi / nové ana-digi frogmany ktoré majú taktiež ISO certifikáciu :)

Hodinky zmienené v článku