Potápačské hodinky musia byť predovšetkým funkčné a spoľahlivé. Ale čo si budeme hovoriť, ide tiež o dizajn. Potápačské hodinky patria medzi kategóriu, ktorá je dnes populárna omnoho viac na zápästí suchozemských milovníkov hodiniek než potápačov. Preto výber šiestich modelov pánskych potápačských hodiniek cieli nielen na potápačské kvality, ale aj na vzhľad, zaujímavosť a originalitu.
V tomto článku sme sa cenovo nijak neobmedzovali. Článok, v ktorom sme si stanovili cenovú hranicu, nájdete nižšie:
Musím povedať, že dnešný výber bola doslova Sophiina voľba. Kolegovia v redakcii by vám potvrdili, že som sa pri ňom skutočne zapotila. Ale verím, že finálny výber vás presvedčí, že aj taká špecifická kategória, ako sú potápačské hodinky, má mnoho podôb.
Možno medzi šesticou nenájdete svojho favorita, ale každé hodinky vo výbere sú niečím unikátne. Nájdete tu nestarnúcu klasiku, ktorú ste mohli vidieť pred šesťdesiatimi rokmi rovnako ako dnes, jeden vyložene retro kúsok, potápky s chronografom aj najmodernejšie technológie synchronizácie času aj napájania. Nezabudnite v diskusii pod článkom uviesť, aké sú vaše vysnené potápky a prečo.
Keď sa povie potápky, značka Tissot podľa mňa nie je prvá, čo sa väčšine vybaví. Avšak – model Tissot Seastar 2000 vzbudil takú malú tsunami vlnu záujmu a túžby jedny vlastniť.
Nie je to ani tak tým, že by vnútri tikal bohvieaký strojček (ide o Powermatic 80.111, ktorý má svoje muchy, aj keď je nutné pochváliť antimagnetický vlások), ale sú proste krásne.
Hlavná pozornosť sa tu stáča na číselník, ktorý dostal parádnu štruktúru vody a farebné odtiene. Naviac sa jedná o skutočne poriadne hodinky, takže pre toho, kto hľadá robustné potápky, u Tissotu ich bez obáv nájde.
Z potápačských kvalít sú práve 2000 asi najďalej, čo si u Tissotu pamätám. Vodeodolnosť sa vyšplhala na 600 metrov (2000 stôp, a odtiaľ tiež názov), nechýba šrobovacia korunka ani dienko a ako prekvapenie je naviac héliový ventil a priehľadné dienko, čo nie je u potápok úplne bežné.
O perfektnej čitateľnosti, zafírovom sklíčku a dobrej luminiscencii sa nedá ani diskutovať. Veď sú to tiež prvé Seastary, ktoré spĺňajú potápačské ISO 6425.
S týmito špecifikáciami sa tak nemôžeme čudovať, že sa stali najobľúbenejšími potápkami nielen u švajčiarskeho Tissotu, ale aj medzi ďalšími značkami v tejto cenovej hladine.
(2) Seiko Prospex Save the Ocean King Turtle
Bez Seika by som sa za výber hanbila. Pravdepodobne ide o najobľúbenejšiu kategóriu hodiniek od tejto japonskej značky. A ani na okamih to neprekvapí. Seiko sa profi potápkami začalo zaoberať už v polovici 60. rokov a vyrobilo prvé potápačské japonské hodinky. Od tej doby si vybudovalo silnú pozíciu v tomto odvetví a vraj malo prsty aj pri stanovovaní certifikácie ISO 6425 pre potápačské hodinky.
Keď siahnete po akýchkoľvek Diver's hodinkách od Seika, môžete sa spoľahnúť hneď na niekoľko vecí: všetky budú mať medzinárodnú potápačskú certifikáciu ISO, minimálne 200metrovú vodeodolnosť, šrobovaciu korunku a spoľahlivé kalibre, či už mechanické alebo quartzové. Svoju povesť výrobcu vynikajúcich potápačských hodiniek si Seiko skutočne chráni.
Model Seiko SRPE07K1 Save the Ocean som vybrala hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým, číselníky z tejto kolekcie na záchranu oceánov sú vždy originálne, nápadité a bavia premyslenými detailmi. Po druhé, ide o korytnačky – teda dizajnový potápačský poklad z japonských vôd. Vyrába sa už desiatky rokov a prakticky na ňom niet čo vylepšiť. A po tretie, na tejto vylepšenej „king“ verzii mám rada pre bežné nosenie zafírové sklo a samozrejme ten lesk keramickej lunety.
Keď som hodinky Certina DS Action recenzovala, vyložene som si ich zamilovala. Sú to totiž klasiky v štýle Jamesa Bonda a táto ich nonšalantnosť vás dostane rovnako ako nesmrteľný agent. Aj keď majú všetky potápačské prvky, vďaka nim by som dokázala pripustiť, že je možné si beztrestne vziať potápky k smokingu. Nie, to nerobte, ale okrem vrcholne spoločenských akcií ich oblečiete skutočne ku všetkému a bude to bomba.
Hodinky majú mechanický strojček Powermatic 80 s rezervou chodu 80 hodín a vláskom z antimagnetickej zliatiny Nivachron. V tejto cenovej kategórii nič lepšie v mechanike už snáď ani nemôžete požadovať. Certifikované sú podľa normy ISO 6425 pre potápačské hodinky a vodeodolnosť je 300 metrov. Samozrejme tomu zodpovedá aj šrobovacia korunka a dienko.
Mala by som spomenúť, že ide o rozmerovo menšie hodinky. Niečo, čo na trhu nie je zas tak ľahké dostať, pokiaľ sa bavíme o potápačských hodinkách. Aj tým sú práve tieto Certiny zaujímavé. Pre majiteľov menšieho zápästia alebo priaznivcov menších hodiniek je priemer 38 mm (45 mm lug to lug) úplne ideálny.
A pokiaľ ste sa v klasickom dizajne našli, ale táto záverečná informácia o menšej veľkosti vás sklamala, Certina ich ponúka v podobnom vzhľade aj s 43mm priemerom.
(4) Certina DS PH200M
Jedny z najkrásnejších retro potápačských hodiniek, ktoré v tejto cenovej kategórii môžete mať. V dobe uvedenia na trh (2018) vzbudili neočakávaný ohlas. A to dokonca aj za veľkou mlákou, pritom v tej dobe Certina ani do Ameriky hodinky nedistribuovala. Za ich úspechom stojí určite hneď niekoľko vecí, ale za mňa je to bezpochyby nadčasový dizajn a dobre zvládnuté prevedenie historického modelu do súčasnosti.
Vychádzajú totiž z predlohy, ktorú Certina vyrábala od roku 1967. Aby zachovala pocit autentickosti, zvolila pre súčasný model vypuklé hesalitové sklíčko. Avšak vybavila ho modernou antireflexnou úpravou a najmä povlakom NEX Scratchguard chrániacom inak ľahko poškriabateľný plast.
Z podobného dôvodu siahla po hliníkovej vložke lunety, ktorá sa k vernému retro modelu hodí lepšie než lesklá keramická. Ich historickým poňatím sa ale nenechajte zmýliť. Majú vodeodolnosť 200 metrov, spĺňajú podmienky pre certifikácie ISO 6425 a o dĺžke rezervy chodu plných 80 by si hodinky v 60. rokoch mohli nechať asi zdať.
Hodinky sú v špeciálnom boxe s adekvátne dopasovaným koženým a NATO remienkom. A ak ste retro vzhľadu podľahli, ale na materiálovej autentickosti zas tak netrváte, Certina má novšiu vyšperkovanú podobu so zafírom a krásne zaoblenou keramickou lunetou. Oba varianty nájdete v rade Heritage pod označením DS PH200M.
Hodinky okrem času sledujú aktuálnu hĺbku (červená ručička, do 70 metrov) a majú pamäť vášho posledného najhlbšieho ponoru (biela menšia ručička), čo sa dá využiť pre výpočet bezpečnostných zastávok alebo intervalov medzi opakovanými ponormi. Súčasne ponúka alarm rýchleho výstupu, kedy hodinky pípnu, keď sa vynorujete príliš rýchlo.
Akonáhle sa hodinky ponoria do vody, aktivuje sa „dive mód“. Senzor je ukrytý na tretej hodine. A keďže sú napájané svetlom, nehrozí, že im dôjde batéria. Na dostatočné nabitie naviac upozorňuje senzor na 10. hodine. Citizen Promaster Aqualand už skrátka nie sú len bežné analógové potápky, ale jednoduchý, zato vysoko funkčný hodinkový počítač.
Po dizajnovej stránke sú fantastické úplne rovnako. Pepsi schéma nikdy nevyjde z módy a dodáva hodinkám skutočne športový charakter. A to nehovoríme o robustnosti a priemere 46,5 mm (52 mm na dĺžku, medzi nožičkami 22 mm). Výrazným prvkom je hĺbkový senzor na 9. hodine a tlačidlá, ktoré ovládajú prídavné funkcie.
Prvé certifikované potápačské hodinky riadené GPS na svete. Podľa mňa by aj táto veta stačila ako dostatočný dôvod, prečo sú Citizen Promaster Satellite-Wave na zozname TOP potápok. Ale tých dôvodov je omnoho, omnoho viac.
Synchronizácia pomocou GPS družíc samozrejme patrí medzi prémiové funkcie. Ale tu ide o potápačské modely, takže poďme sa pozrieť hlavne na tieto kvality. Hodinky majú režim DIVE, kedy se obmedzia všetky nepotrebné funkcie. Ak teda pod vodou zavadíte o tlačidlo, ručičky zostanú vo svojej polohe a ďalej sledujú len čas.
Samozrejme majú certifikáciu pre potápačské hodinky, ale Citizen ich ďalej vybavil funkciou tlmenia nárazu. Zjednodušene hodinky poznajú, že došlo k nárazu a zablokujú rotor aby nedošlo k vychýleniu ručičiek. Samozrejme sú napájané svetlom, majú ukazovateľ stavu nabitia a dokonca aj ukazovateľ intenzity nabíjania. A teraz pozor, pri plnom dobití vydržia v tme bežať dva roky, v úspornom režime dokonca sedem. To je pri soláre skutočne nadštandard.
Hodinky sú naviac zo Super Titania, ľahkého, ale vďaka povrchovej úprave Duratec odolného materiálu, takže je skutočne ľahké zvoliť tieto hodinky aj na celodenné nosenie, nielen potápanie. A ten dizajn – no, za mňa tá modro-biela kombinácia funguje.
Používame súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a s Vaším súhlasom aj oi. k personalizácii obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.