VYBRALI SME 6 NAJ: Veľké a elegantné dámske hodinky

Tagy: Fotogaléria | Dámske | Klasické | Fashion | Tradičné

Eliška Měrková | 3.5.2021 | 5 MIN

Nadvláda moderných veľkých hodiniek je trend, ktorý hodinársky svet sprevádza už od prelomu tisícročí. Ale prečo sa tak stalo? A čo vôbec pojem "veľké hodinky" znamená? Dnes sa tomu pozrieme na zúbok. Pripravili sme výber elegantných a cenovo dostupných dámskych hodiniek s priemerom od 38 mm.

(1) Festina Boyfriend

Hodinky Festina Boyfriend sú najobľúbenejším modelom z nášho výberu. Ale ako to? Veď na nich "nič zaujímavé" predsa nie je, môže niekomu preletieť hlavou. A to je práve ono. Na Festina Boyfriend naozaj nič moc nevyniká, nevystupuje, nebije do očí a nestrháva pozornosť – a to je ich kúzlo. Kúzlo nadčasovej univerzálnosti.

Foto: Hodinky-365.cz

K rifliam aj malým večerným šatám? Elegancia čistého brúseného číselníka a jednoduchých štíhlych línií podtrhne vzhľad každého odevu, ktorý v ten deň zvolíte, a nadpriemernou veľkosťou 38 mm pridáte dávku moderného švihu. Jemne prepletený oceľový náramok je potom len čerešničkou na torte minimalistického vzhľadu hodiniek.

A pokiaľ strieborné doplnky nie sú zrovna vašou doménou, ponúkajú sa modely Festina Boyfriend aj v zlatom či ružovo-zlatom prevedení.

Najobľúbenejšie dámske hodinky Festina
24.11.2020 - Eliška Měrková
Najobľúbenejšie dámske hodinky Festina

Keď sa bavíme o veľkosti hodiniek, máme na mysli priemer puzdra. Podľa klasických zvyklostí sú všeobecne pre priemerné ženské zápästie (okolo 16 cm) za ideálne považované hodinky do 38 mm. Trend veľkých hodiniek však velí neklesať pod túto hodnotu a naopak vyberať hodinky od 38 mm vyššie. Aj tu však existujú jednoduché pravidlá, ktoré určujú, či je konkrétna veľkosť hodiniek na konkrétnu veľkosť zápästia ešte "módne veľká" (používajme termín oversize) alebo už len jednoducho príliš veľká, a tým pádom nevhodná.

(2) Guess Nova

Hodinky Guess Nova sa do výberu dostali nielen vďaka nápadnému, príjemne minimalistickému dizajnu, ale najmä svojím priemerom 40 mm, ktorý poteší ako milovníčky veľkých hodiniek, tak dámy so širším zápästím.

81,00 € (doručíme do 12.4.)

Vkusný vzhľad celozlatých Guess Nova korunuje drobný diamant na 12 pozícii, a tak prekvapí relatívne nízka cena hodiniek. Tej bolo z časti dosiahnuté použitím jednoduchého silikónového remienka, ktorý však minimalistický vzhľad hodiniek dokonale doplňuje.

Guess: nová zimná kolekcia hodiniek vás okúzli
13.11.2019 - Veronika Skotnicová
Guess: nová zimná kolekcia hodiniek vás okúzli

Kritériá, ktoré určujú, či sú hodinky oversize či nevhodné, sú naozaj individuálne a vymenovávať priemerné číselné hodnoty by bolo zbytočné (nezáleží len na obvode zápästia, ale aj na jeho tvare). V každom prípade je ideálna skúška na vlastnej koži. Sedia vám hodinky na zápästí pekne a aj cez ich veľkosť nožičky tesne priliehajú k okrajom a ani rohom neprečnievajú? Potom vám sadnú, sú trendy oversize a pravidlá štýlu zostanú neporušené. Vytvorí sa vám medzi uchytením náramku a zápästím medzera? Potom bohužiaľ...

(3) Festina Boyfriend s chronografom

Priemerom 39 mm a robustnou, športovou vizážou sa do výberu smelo zaradili aj hodinky Festina Boyfriend.

161,00 € skladom

Športový štýl a módna veľkosť však nie je to jediné, čo na Festina Boyfriend upúta. Dominantou hodiniek je diamant, ktorý pôvabne doplňuje perleť na pozadí číselníka. Hodinky tak pri rôznych svetelných podmienkach rozohrávajú vždy iné, jedinečné divadlo. Tieto elegantné prvky tvoria spolu so subčíselníkmi stopiek a robustnou lunetou neošúchaný kontrast, ktorý ocenia najmä energické ženy so športovo-elegantným štýlom obliekania.

6 NAJ: Dámske hodinky s diamantmi (do 460 eur)
4.12.2020 - Eliška Měrková
6 NAJ: Dámske hodinky s diamantmi (do 460 eur)

Prečo sú oversize hodinky u žien populárne? Odpovede na túto otázku nie sú celkom jednoznačné, ale aj tu však funguje všeobecný predpoklad, že s tým, ako sa ženy postavili na úroveň mužov, si osvojili aj pôvodne pánske veľkosti hodiniek (šušká sa, že aj to čiastočne zapríčinilo následnú mužskú reakciu – skok vo veľkosti pánskych modelov). A ďalej ženy priťahuje aj schopnosť veľkých hodiniek opticky zoštíhliť zápästie. V kontraste s veľkými hodinkami totiž ženské zápästie pôsobí drobne a étericky, a ktorá žena by to neocenila?

(4) Bering Classic

Hodinky Bering Classic sú charakteristické pre svoj severský minimalistický dizajn, ktorý je dánskej značke Bering tak vlastný.

197,00 € skladom

Temná modrá farba, ktorá na úplne čistom dizajne hrá hlavnú úlohu, pôsobí takmer opojným dojmom, ktorý je dômyselne rozbitý kontrastnými, jednoduchými ručičkami a minimalistickým logom značky Bering. Ostro rezané línie lešteného puzdra ladia s nezvyčajným, geometrickým uchytením milánskeho náramku.

Bering Classic dostali unisexovú veľkosť 39 mm, vďaka ktorej sa hodinky uchytili aj v pánskom repertoári. Vyložene dámsky model sa potom ponúka v subtílnejšej 31mm veľkosti:

Fotogaléria párových hodiniek – Pre tých, ktorí patria k sebe
29.1.2021 - Eliška Měrková
Fotogaléria párových hodiniek – Pre tých, ktorí patria k sebe

Kedy trend veľkých hodiniek vznikol? Nezabúdajme, že sa trendy netýkajú len dámskeho sveta. V tom hodinárskom sú to naopak muži, ktorí dominujú, a tak sa história tohto moderného trendu týka hlavne ich. Ešte približne do 90. rokov sa typická veľkosť pánskych hodiniek pohybovala v rozmedzí 37–39 mm, v nasledujúcich rokoch sa šplhala na 41–44 mm a vrcholila okolo roku 2015, kedy boli bežne vidieť hodinky s veľkosťou 45–48 mm. Dnes táto hodnota ľahko klesá a veľa značiek dokonca hlási návrat k retro vlne menších hodiniek.

(5) Wenger Metropolitan Donnissima

Hodinky Wenger Metropolitan Donnissima s priemerom 38 mm so svojím módnym, minimalistickým vzhľadom oslovujú ženy, ktoré prepadli osobitému kúzlu veľkých hodiniek.

Decentné celostrieborné prevedenie dopĺňa vhodne zvolený milánsky náramok, ktorý je pri celooceľových hodinkách najelegantnejšou voľbou. Dizajn je príjemne čistý, doplnený len o dekoratívne razenie v tvare srdca a kryštále Swarovski na tretej hodine.

Prečo trend vznikol? Na konci 80. rokov a počiatkom rokov 90. sa po zdrvujúcej vlne lacnejších batériových hodiniek na piedestál opäť vracali klasické mechanické hodinky. Švajčiarske značky to dokázali povýšením statusu mechanických hodiniek na luxusný predmet, ktorý kontrastoval s úžitkovými lacnejšími časomierami. V 90. rokoch tak boli hodinky viac než kedy inokedy symbolom stavu a vkusu nositeľa, než púhym ukazovateľom času. To znamenalo väčší dôraz na to, aby ľudia videli, že nosíte hodinky. A tak sa puzdrá začali zväčšovať...

(6) Invicta Lady Angel

Hodinky Invicta Lady Angel sú na pomery značky Invicta, ktorá je známa pre svoje naozaj masívne a často diabolsky prepracované hodinky, vlastne úplne drobné, decentné... A skutočne takmer "anjelske". Na pomery klasickejších dámskych hodiniek je však ich veľkosť 38 mm nadpriemerná a ani konštrukčne to nie sú žiadne nežné drobčeky. Preto sa stali právoplatnou súčasťou dnešného výberu.

253,80 € skladom

6 NAJ: Dámske hodinky Invicta
19.4.2022 - Eliška Měrková
6 NAJ: Dámske hodinky Invicta

Celostrieborné Lady Angel sú elegantne-športové hodinky s praktickými elementami, ktoré z nich robia dobré kamarátky na každý deň a hodiť sa budú k ležérnemu, ale aj elegantnejšiemu outfitu. Robustné oceľové puzdro a náramok pridávajú hodinkám na váhe, ktorú ocenia najmä ženy, ktoré sa vyžívajú v onom uspokojivom pocite poriadneho kusa kvalitnej ocele na zápästí. Tiež nositeľku v priebehu dňa uistia, že hodinky nenechala doma na poličke. Na číselníku dominujú praktické ukazovatele dátumu, dňa v týždni a 24hodinová ručička.

Invicta vo svojej najšialenejšie podobe – Fotogaléria TOP 10 crazy modelov
29.11.2020 - Agáta Vřeská
Invicta vo svojej najšialenejšie podobe – Fotogaléria TOP 10 crazy modelov

Jedna z prvých spoločností, ktorá začala zväčšovať priemernú veľkosť svojich hodiniek, bola svetoznáma značka Rolex, ktorou sa následne inšpirovali aj iné hodinárske spoločnosti. A tak bol moderný trend veľkých hodiniek na svete.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku

186,00 € skladom
Limitovaná edícia 3000 ks
256,00 € skladom
81,00 € (doručíme do 12.4.)
215,00 € skladom
219,00 € skladom
161,00 € skladom
Zľava 10%
253,80 € skladom
215,00 € skladom
Zobraziť ďalší