6 NAJ: Lacné retro hodinky, ktoré rozprávajú príbeh

Tagy: Výber najlepších | Dámske | Pánske | Klasické | Retro

Agáta Vřeská | 24.5.2023 | 5 MIN

Bude to tak desať, možno pätnásť rokov, čo záujem o hodinky vo vintage štýle začal strmo rásť. Obklopení digitálnym časom všade a stále, na mobile, ktorý máme stále po ruke, na obrazovkách počítačov, ako by sme naraz zatúžili po niečom viac klasickejšom. Po niečom, čo nám pripomína staré dobré časy, kedy funkcia hodiniek ukazovať čas bola všeobecne cenenou hodnotou.

Máloktorá hodinárska značka na tento trend retro hodiniek nereagovala. Niektoré siahli do skutočných hlbín svojej histórie a pripomenuli modely aj sto rokov vzdialené. Ale stotožňujem sa s názorom, že retro začína už niekedy v deväťdesiatkach minulého storočia. Najväčším lákadlom je potom zdá sa autentickosť, alebo skôr okamžitý pocit nostalgie. A treba povedať, že mnohým sa to podarilo viac než dobre.

6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky
15.1.2021 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky

Často sú nové retro nie zrovna lacnou záležitosťou. Kupujeme si ich z nostalgie, pôžitkárstva alebo aj ako investíciu. Ale nájdu sa aj také, ktoré rozprávajú svoje príbehy a pritom na ne nemusíte roky šetriť. Tu je niekoľko podarených príkladov z poslednej doby.

(1) Timex T-80: Digitálky s čím vám len napadne

Digitálky Timex T-80 už svojim názvom napovedajú, do akej doby sa s nimi americký výrobca vracia. Svoju kolekciu rád a často oživuje modelmi napríklad s Pac-Manom, Coca-Colou alebo ju necháva len tak, vo svojej najrýdzejšej podobe.

Timex Coca-Cola recenzia – Vychutnaj si hodinky
22.2.2022 - Igor Kratochvíl
Timex Coca-Cola recenzia – Vychutnaj si hodinky

Špeciálne edície idú ale vždy na dračku a kto zaváha, nehrá. Modely T-80 sa totiž okrem bežných digi-funkcií pýšia aj tým, že prehrajú znelku – napríklad z reklamy na Coca-Colu, arkádovky alebo populárneho seriálu Stranger Things.

Timex x Stranger Things predstavenie – Retro, ktoré prevráti váš svet
24.6.2022 - Eliška Měrková
Timex x Stranger Things predstavenie – Retro, ktoré prevráti váš svet

A to som ešte nespomenula, že sú dostupné aj modely s motívom hry Space Invaders, ktoré Timex zaradil do svojich Special Projects. Záleží, čoho ste fanúšik. Timex T-80 sú ale vždy fajnové retro digitálky so stopkami, budíkom a elektro podsvietením.

História Timexu – Americké hodinky pre každého. Prezidentov nevynímajúc
24.2.2021 - Michael Černík
História Timexu – Americké hodinky pre každého. Prezidentov nevynímajúc

(2) Orient Multi-Year Calendar. Neužitočná komplikácia, pre ktorú máme slabosť

Od roku 1965. Tak dlho vyrába Orient Multi-Year Calendar hodinky. A stále sú nesmierne obľúbené. Pretože sú iné než súčasná ponuka, a súčasne rovnaké ako boli pred x rokmi.

Orienty ponúkajú celkovo dosť krásnych retro kúskov. Napríklad hodinky Orient Bambino patria medzi uznávané pánske spoločenské hodinky. A Multi-Year Calendar sú zasa športovo-elegantná záležitosť, ktorá baví svojou zaujímavou komplikáciou kalendára.

Orient Bambino: Jedny z najlepších spoločenských hodiniek
4.10.2022 - Agáta Vřeská
Orient Bambino: Jedny z najlepších spoločenských hodiniek

Na prvý pohľad zložité, po rýchlom naštudovaní prekvapivo jednoduché. Stačí totiž nastaviť aktuálny rok k aktuálnemu mesiacu, aby celý systém začal dávať zmysel.

Kým tie úplne prvé boli len s ručným náťahom, tie dnešné sú automaty zvyčajne bez ručného náťahu. Ale jednoduchý mechanický strojček vnútri si Orient robí sám a je to spoľahlivý pracant. Ozubený strojček vo vnútri naviac dotvára retro štýl týchto hodiniek.

Orient New Multi-Year Calendar – recenzia najobľúbenejších Orientov u nás
7.4.2021 - Agáta Vřeská
Orient New Multi-Year Calendar – recenzia najobľúbenejších Orientov u nás

(3) Timex Q Reissue. Dávali zmysel pred 40 rokmi a dávajú zmysel aj dnes

Timex urobil pomerne veľký cirkus v roku 2019, keď uviedol svoj Q Reissue model. Vracal sa tak k svojej kolekcii zo 70. rokov, kde vyrábal quartzové modely s hrdo vykričaným „Q“. Kremenné hodinky sa dostávali na vrchol a znamenali symbol pokroku. Model Q Reissue potom pomerne verne kopíroval hodinky uvedené v roku 1979.

Niekto Timexu Q Reissue vyčítal lacné kopírovanie Rolex GMT Master, ale ťažko poprieť, že Timexy vyzerajú skvele a sú cenovo dostupné. Najmä pepsi verzia má globálny úspech. Retro model nie je ochudobnený ani o originálny typ náramku, ktorý vyzerá skvele, ale je proste chlpytrhajúci.

Vďaka menším rozmerom sadnú aj na dámske zápästie, ale Timex pripravil aj vyložene dámske modely. Najmä farebné Malibu s pružným ťahom sú pre letné duše ako stvorené.

Dámské Timex Q Reissue Malibu ve zlato-oranžovém provedení.Dámske Timex Q Reissue Malibu v zlato-oranžovom prevedení.

Timex Q Reissue recenzia – Retro, ktoré nečakane uchvátilo svet
12.8.2021 - Agáta Vřeská
Timex Q Reissue recenzia – Retro, ktoré nečakane uchvátilo svet

(4) Casio F-91. Cool aj bez atentátnika

Nosil ich americký prezident aj najznámejší svetový terorista. O Casiu F-91W by sa dal napísať celý článok.

Ich retro štýl je tu nepopierateľný, rovnako ako kultúrny vplyv. Ale ak mám na F-91 niečo naozaj rada, je to hlavne ich absolútna praktickosť za doslova pár desiatok. Tie hodinky majú všetko: prehľadné zobrazenie času, budík, svetielko (bludičkové, ale na prečítanie času stačí), stopky. Čokoľvek naviac by bolo skoro zbytočné.

Casio by ani nemuselo nič meniť, aby tento ikonický retro model fungoval aj dnes. Ale zrejme jeho marketéri zistili, že čierna nemusí stačiť a pridaním farebných variantov môžu zasiahnuť ešte širšiu cieľovku. A to sa podarilo. Teraz môžete mať zladený outfit s cool doplnkom.

Nápad urobiť skeletonové remienky a niečo na spôsob lesknúceho sa puzdra priblížil model z nežnej revolúcie mladším generáciám a nežnejšiemu pohlaviu. Pritom nechýba nič z dôležitých funkcií a na ruke si ich musíte zamilovať.

Keď už žiadne iné retro, tieto retro digitálky by mal mať doma každý správny fanúšik. A nová farebná kolekcia z roku 2020 ponúka vítanú diverzitu pri výbere. Za mňa palec hore.

(5) Casio A100. Hodinky z Votrelca, ktoré nosila Ripleyová

Po všetkých votrelcoch originálne digitálky! Casio A100 sú reinkarnáciou modelu, ktorý nosili členovia Nostroma, vrátane Sigourney Weaver, vo filme Votrelec. Štyri tlačidlá, farebné prúžky, digitálny displej. Geniálne jednoduchá kombinácia, ktorá funguje dodnes.

Hodinky Casio, ktoré si zahrali vo filmoch a seriáloch
23.12.2020 - Dominik Hok
Hodinky Casio, ktoré si zahrali vo filmoch a seriáloch

Zatiaľ čo film pozná asi každý, menej sa vie, že práve predchodca F100 boli prvé hodinky od Casia, ktoré boli kompletne zo syntetickej živice. Reedícia siahla síce po kove, ale zaujímavé pozadie už hodinkám nikto neodoprie.

Z funkcií ponúkajú len základ (automatický kalendár, budík, stopky, signalizáciu celej hodiny), ale vlastne to úplne stačí. Jediné, čo im chýba k dokonalosti je 24h formát času, ale aj na to sa dá zvyknúť, verte mi.

Casio A100 v černém provedení.Casio A100 v čiernom prevedení.

Casio A-stovky sú tak jedny z najoriginálnejších lacných retroviek na trhu, ktoré už pre dostupnú cenovku stojí za to mať v kolekcii.

Retro Casio A100 recenzia – Votrelec je späť!
1.10.2021 - Agáta Vřeská
Retro Casio A100 recenzia – Votrelec je späť!

(6) Casio CA-53: kalkulačka pre 21. storočie

Kalkulačka na zápästí s mini tlačidlami vracia do osemdesiatok ako mávnutím čarovného prútika. Casio CA-53 patria medzi ďalšie modely, ktoré Casio už roky rokúce oprašuje vo svojej produkcii. A stále sa to neopozeralo. Preto ich Casio nechalo v podstate nezmenenej podobe, len ich uviedlo v nových farbách.

Nie je to len kalkulačka, ktorá hodinkám dáva ikonický ráz. Sú to najmä filmy, v ktorých sa CA-53 objavili a ktoré im dodali ešte väčšie čaro. Perníkový tatko, Návrat do budúcnosti, Teória veľkého tresku, Stranger Things a mohli by sme pokračovať.

Hodinky Casio, ktoré si zahrali vo filmoch a seriáloch
23.12.2020 - Dominik Hok
Hodinky Casio, ktoré si zahrali vo filmoch a seriáloch

Aj preto si cením snahy Casia udržovať tieto modely pri živote a sem tam tomu trochu napomôcť, ale za minimálnych funkčných či konštrukčných obetí.

Podobne štýlové a filmom pobozkané retro predstavilo Casio aj v roku 2021 v podobe modelu Casio Ripley A100 – hodiniek, čo si zahrali vo Votrelcovi.

Retro Casio A100 recenzia – Votrelec je späť!
1.10.2021 - Agáta Vřeská
Retro Casio A100 recenzia – Votrelec je späť!

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Hodinky Billa Gatesa Casio Duro MDV-107 recenzia – Bez Marlina, zato s Pepsi a Batmanom
22.3.2022 - Agáta Vřeská
Hodinky Billa Gatesa Casio Duro MDV-107 recenzia – Bez Marlina, zato s Pepsi a Batmanom

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku