6 NAJ: Lacné retro hodinky, ktoré rozprávajú príbeh

Tagy: Výber najlepších | Dámske | Pánske | Klasické | Retro

Agáta Vřeská | 2.3.2021 | 7 MIN

Bude to tak desať, možno pätnásť rokov, čo záujem o hodinky vo vintage štýle začal strmo rásť. Obklopení digitálnym časom všade a stále, na mobile, ktorý máme stále po ruke, na obrazovkách počítačov, ako by sme naraz zatúžili po niečom viac klasickejšom. Po niečom, čo nám pripomína staré dobré časy, kedy funkcia hodiniek ukazovať čas bola všeobecne cenenou hodnotou.

Máloktorá hodinárska značka na tento trend retro hodiniek nereagovala. Niektoré siahli do skutočných hlbín svojej histórie a pripomenuli modely aj sto rokov vzdialené. Ale stotožňujem sa s názorom, že retro začína už niekedy v deväťdesiatkach minulého storočia. Najväčším lákadlom je potom zdá sa autentickosť, alebo skôr okamžitý pocit nostalgie. A treba povedať, že mnohým sa to podarilo viac než dobre.

6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky
15.1.2021 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky

Často sú nové retro nie zrovna lacnou záležitosťou. Kupujeme si ich z nostalgie, pôžitkárstva alebo aj ako investíciu. Ale nájdu sa aj také, ktoré rozprávajú svoje príbehy a pritom na ne nemusíte roky šetriť. Tu je niekoľko podarených príkladov z poslednej doby.

(1) Timex Pac-Man: dva symboly 80. rokov v jednom

22. mája 1980 sa v Japonsku inštaloval prvý herný počítač s Puck-Manom. Vytvoril ju herný dizajnér Tóru Iwatani, keď mu bolo 24 rokov. Zrejme netušil, že naháňačkou v bludisku dá svetu revolúciu vo videohrách.

Do tej doby boli obľúbené skôr strieľačky a Iwatani chcel údajne niečo roztomilejšie, čo by bolo akceptovateľné aj pre ženy. Než bola hra uvedená v Amerike, mala len slabú odozvu, ale potom sa stala doslova symbolom herného priemyslu a ikonou popkultúry 80. rokov. Pretože sa americký distribútor obával, že pôvodný názov Puck-man bude zneužitý (zámena P za F), zjednotilo sa meno na Pac-Man.

Pac-Man aj duchovia sa objavili na najrôznejších produktových materiáloch a dodnes má hra doslova kultový status. Zvoliť motív na retro digitálky bol od Timexu perfektný herný ťah.

Dva symboly osemdesiatok v jednom a za senzačnú cenu je sen každého fanúšika, zberateľa a vlastne všetkých, ktorí majú radi trochu tej hravosti v zbierke. Naviac sa to podarilo aj dizajnovo a digitálkam nechýbajú ani praktické funkcie ako stopky, alarm alebo podsvietenie Indiglo. A to najlepšie na koniec – po stlačení tlačidla vám zahrajú pacmanovskú zvučku! Timex Pac-Man sú proste parádny kúsok.

(2) Swatch 1983. Švajčiarske hodinky, ktoré vedia, že život by mal byť dobrodružstvom

Minulé storočie prinieslo zásadnú revolúciu, ktorá sa pre švajčiarske hodinárstvo stala krízou. Storočná tradícia hodinárčiny bola ohrozená japonskou produkciou lacných sériovo vyrábaných quartzových hodiniek. Bolo treba vyrobiť niečo nové, čo by dokázalo konkurovať – bolo treba vyrobiť lacné swiss quartzovky.

S týmto cieľom sa na začiatku 80. rokov pustil do práce malý tím vizionárov; hlavnými inžiniermi boli Elmar Mock a Jacques Müller z ETA. Tajný projekt „Revolution 51“ doviedli do úspešného konca. Vytvorili puzdro hodiniek z jedného kusu plastu, kde spodná časť tvorila podklad pre strojček. Ten sa skladal iba z 51 súčiastok. Vznikli Swatchky. Názov vytvoril marketér Franz Sprecher ako kombináciu nielen Swiss Watch, ale aj Second Watch – švajčiarske hodinky, ktoré vedia, že život by mal byť dobrodružstvom. Tak aspoň znel slogan.

Do tejto doby nás v roku 2020 znovu zaviedol Swatch so svojou kolekciou „1983“, teda rokom, kedy boli prvé Swatchky oficiálne predstavené v Zürichu. Vtedy dizajn takmer všetkých modelov vytvárala dvojica Marlyse Schmid a Bernard Müller. K ich dizajnom sa ale kolekcia vracia aj z iného dôvodu než len v snahe byť retro.

Vývojársky tím už vtedy vedel, že bude potreba inovatívneho prístupu aj materiálov. A hodinky vyrobené z plastu na páse v továrni boli skutočnou zmenou oproti jemnej hodinárčine vtedajších hodiniek. Swatch na dôležitosť inovácie nezabudol ani po štyridsiatich rokoch. V roku 2020 prezentoval svoje prvé hodinky z biologického materiálu Bioreloaded.

Všetky súčiastky z plastu boli nahradené materiálom pochádzajúcim z biologických surovín, konkrétne ricínu. Ide o prvú sériovú výrobu tohto druhu v hodinárskom priemysle a práve modely z kolekcie „1983“ sú prvé, ktoré boli vyrobené z Bioreloaded. Toto spojenie Swatch pekne vystihol heslom kolekcie „Born in 1983, Made in 2020“.

Nielen za svoje bio myslenie, ale aj pre nikdy nestarnúci dizajn si Swatchky zaslúžia byť na zozname.

(3) Timex Q Reissue. Dávali zmysel pred 40 rokmi a dávajú zmysel aj dnes

Timex urobil pomerne veľký cirkus v roku 2019, keď uviedol svoj Q Reissue model. Vracal sa tak k svojej kolekcii zo 70. rokov, kde vyrábal quartzové modely s hrdo vykričaným „Q“. Kremenné hodinky sa dostávali na vrchol a znamenali symbol pokroku. Model Q Reissue potom pomerne verne kopíroval hodinky uvedené v roku 1979.

179,00 € skladom

Niekto Timexu Q Reissue vyčítal lacné kopírovanie Rolex GMT Master, ale ťažko poprieť, že Timexy vyzerajú skvele a sú cenovo dostupné. Najmä pepsi verzia má globálny úspech. Retro model nie je ochudobnený ani o originálny typ náramku, ktorý vyzerá skvele, ale je proste chlpytrhajúci.

Vďaka menším rozmerom sadnú aj na dámske zápästie, ale Timex pripravil aj vyložene dámske modely. Najmä farebné Malibu s pružným ťahom sú pre letné duše ako stvorené.

Dámské Timex Q Reissue Malibu ve zlato-oranžovém provedení.Dámske Timex Q Reissue Malibu v zlato-oranžovom prevedení.

Timex Q Reissue recenzia – Retro, ktoré nečakane uchvátilo svet
12.8.2021 - Agáta Vřeská
Timex Q Reissue recenzia – Retro, ktoré nečakane uchvátilo svet

(4) Casio F-91. Cool aj bez atentátnika

Nosil ich americký prezident aj najznámejší svetový terorista. O Casiu F-91W by sa dal napísať celý článok. Počkať, my sme ho už vlastne v magazíne písali:

Casio F-91W: Hodinky Usámy bin Ládina
1.1.1970 - Radim Krčmář
Casio F-91W: Hodinky Usámy bin Ládina

Ich retro štýl je tu nepopierateľný, rovnako ako kultúrny vplyv. Ale ak mám na F-91 niečo naozaj rada, je to hlavne ich absolútna praktickosť za doslova pár desiatok. Tie hodinky majú všetko: prehľadné zobrazenie času, budík, svetielko (bludičkové, ale na prečítanie času stačí), stopky. Čokoľvek naviac by bolo skoro zbytočné.

Casio by ani nemuselo nič meniť, aby tento ikonický retro model fungoval aj dnes. Ale zrejme jeho marketéri zistili, že čierna nemusí stačiť a pridaním farebných variantov môžu zasiahnuť ešte širšiu cieľovku. A to sa podarilo. Teraz môžete mať zladený outfit s cool doplnkom.

Nápad urobiť skeletonové remienky a niečo na spôsob lesknúceho sa puzdra priblížil model z nežnej revolúcie mladším generáciám a nežnejšiemu pohlaviu. Pritom nechýba nič z dôležitých funkcií a na ruke si ich musíte zamilovať.

Keď už žiadne iné retro, tieto retro digitálky by mal mať doma každý správny fanúšik. A nová farebná kolekcia z roku 2020 ponúka vítanú diverzitu pri výbere. Za mňa palec hore.

(5) Timex Navi XL. Vojensky ladené ameriky

Americký Timex bol vždy známy pre svoje cenovo veľmi dostupné hodinky. Nie nadarmo sa dodnes spomína na (v tej dobe ešte vreckové) hodinky, ktoré preslávili dolár. Jednoducho preto, že stáli okolo jedného dolára. Takto máme Timex zafixovaný naprieč všetkými historickými eskapádami značky. Keby začal vyrábať drahé modely, asi by neprerazil.

História Timexu – Americké hodinky pre každého. Prezidentov nevynímajúc
24.2.2021 - Michael Černík
História Timexu – Americké hodinky pre každého. Prezidentov nevynímajúc

Napriek tomu si v posledných rokoch uvedomuje dôležitosť kvalitatívneho zlepšenia a okrem iného zaznamenal a podľa mňa aj správne uchopil nielen vzrastajúcu obľubu mechaniky, ale aj vintage štýlu hodiniek. Oboje potom spojil napríklad v úspešnom modeli Merlin. A nedávno tiež práve v Timex Navi XL.

Navi XL nevychádza zo žiadneho konkrétneho modelu z histórie Timex. Ale berie si silnú inšpiráciu zo starej školy vojenských a potápačských hodiniek a prináša ich vo svojom vlastnom poňatí. Na vojenský štýl odkazuje aj 24hodinová stupnica na číselníku, na potápačské napríklad minútová luneta. Nechýba ani „fauxtina“, zámerne nažltnutá luminiscencia na typicky tvarovaných indexoch a ručičkách.

Hlavný dôvod prečo ale stoja za pozornosť nie je len podarený dizajn a v tejto cenovej kategórii aj ľahko nadpriemerné spracovanie, ale aj mechanický pohyb. Oceňujem, že Timex si tu na nič nehrá a rovno prizná pôvod v celkom základnom pohybe od japonskej Miyoty. Neponúkne žiadne zdobenie, ani nadpriemernú rezervu chodu, ale k retro štýlovkám, kde sa snažíte držať cenu nízko je to skvelá voľba.

Modely sa naviac ponúkajú aj v quartzovej verzii, ktorá funguje tiež veľmi dobre. Rad Navi XL je jedným z najzaujímavejších počinov Timexu v posledných rokoch a skeletonová hodinová ručička je rozhodne zábavná.

(6) Casio CA-53: kalkulačka pre 21. storočie

Kalkulačka na zápästí s mini tlačidlami vracia do osemdesiatok ako mávnutím čarovného prútika. Casio CA-53 patria medzi ďalšie modely, ktoré Casio už roky rokúce oprašuje vo svojej produkcii. A stále sa to neopozeralo. Preto ich Casio nechalo v podstate nezmenenej podobe, len ich uviedlo v nových farbách.

Nie je to len kalkulačka, ktorá hodinkám dáva ikonický ráz. Sú to najmä filmy, v ktorých sa CA-53 objavili a ktoré im dodali ešte väčšie čaro. Perníkový tatko, Návrat do budúcnosti, Teória veľkého tresku, Stranger Things a mohli by sme pokračovať.

Hodinky Casio, ktoré si zahrali vo filmoch a seriáloch
23.12.2020 - Dominik Hok
Hodinky Casio, ktoré si zahrali vo filmoch a seriáloch

Aj preto si cením snahy Casia udržovať tieto modely pri živote a sem tam tomu trochu napomôcť, ale za minimálnych funkčných či konštrukčných obetí.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku