6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky

Tagy: Výber najlepších | Pánske | Klasické | Retro

Agáta Vřeská | 15.1.2021 | 9 MIN

K vytvoreniu zaujímavého vintage-style kúsku nestačí vziať nejaký model z minulosti, obšlahnúť ho a chcieť za neho dvojnásobok skutočnej ceny. Musí sa to urobiť s citom, siahnuť po vhodnej predlohe a prísť s upgradom, ktorý obstojí v našom storočí. Z ponuky retro hodiniek som vybrala niekoľko z poslednej doby, ktoré to podľa mňa spĺňajú viac než presvedčivo.

6 NAJ: Lacné retro hodinky, ktoré rozprávajú príbeh
24.5.2023 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Lacné retro hodinky, ktoré rozprávajú príbeh

Naše video:

(1) Certina DS Chronograph Automatic

Milujem ten do detailov prepracovaný vintage štýl. Snáď je to tým, ako veľmi sme presýtení modernými vecami. To sa večer pozeráte na video, kde roboti tancujú v rytme Hriešneho tanca a v hlave ožívajú až desivé predstavy, videné skôr len vo filmoch. A potom naraz zatúžite po klasickej knihe so skutočnou vôňou papiera namiesto e-booku, alebo po mechanických hodinkách vyžarujúcich svojím vzhľadom upokojujúci dojem, že je všetko vlastne v úplnom poriadku, namiesto smartwatchov, podľa ktorých máte občas nábeh na infarkt.

Kvôli pocitu bezpečia si ale hodinky za tisícosemsto nekúpite. Aj keď, práve obyčajný pocit bude zrejme prvým impulzom, a nakoniec aj posledným rozhodujúcim zrnkom na miske zvažovania. Ale súčasne potrebujete kúpu obhájiť aj racionálne. To u Certiny DS Chronograph našťastie podľa mňa nebude zas tak ťažké.

Model, ktorý stál na piedestále ako predloha, vyrábala Certina v 1945 až 1950 minulého storočia. Funkcia chronografu, ktorá bola nutná pre využitie telemetrickej aj tachymetrickej stupnice, navyšovala výšku pôvodného strojčeka, a tak bolo treba číselník a tým aj sklíčko „vypuknúť“. Tento detail sa dnes využíva skôr k tomu „retro“ dojmu. A využila to aj Certina. Zvažujúci sa číselník kopírujú aj modré pokované ručičky a sklíčko.

Certina nešla po vzore svojich starších DS PH200M a vyhla sa plastovému sklíčku. Vsadila na zafír (s hrúbkou 1,6 mm) s antireflexom a jeho konvexnosť ponúka nielen ten historický efekt, ale aj pekné divadlo zo všetkých uhlov, zvlášť pri modrom lome na okraji.

Na to, že ide o precízne spracovaný model snáď nemusím plytvať riadky. Dovnútra bola zvolená celkom jasná voľba v podobe ETA A05.H31, upravenom Valjoux 7753. Má 27 kamenných uložení, frekvenciu 28.800 polokmitov za hodinu a vďaka úpravám rezervu chodu 60 hodín. Vlások je z moderného kremíkového materiálu, podporujúceho presnosť, lepšiu odolnosť voči magnetickému poľu aj teplotným zmenám.

Všetky tieto detaily, na ktorých si Certina dala záležať, patria medzi dôvody, prečo model DS Chronograph hodnotím ako rozhodne podarený vintage style kúsok. Ale ten hlavný dôvod je omnoho prostejší: vyvolávajú vo mne skrátka dobrý pocit. A to, ako zisťujem, je v dnešnej dobe dosť silný argument.

(2) Citizen Bull Head

Ako správny filmový fanúšik som nemohla minúť Tarantinov film Vtedy v Hollywoode. A ako správny hodinkový fanúšik (alebo pre nevyhnuteľnú chorobu z povolania) visím pohľadom často na hodinkách postáv než vyšperkovaných dialógoch. Kto film videl vybaví si celkom neprehliadnuteľný model na zápästí Brada Pitta. Ide o zlaté Citizen Bullhead 8110 na hnedom Red Monkey remienku.

Aj keď mi nejak nepasuje čas, kedy sa dej filmu odohráva s rokom uvedenia hodiniek na trh, asi žiadne iné by nesadli k charakteru antifragilnej postavy Cliffa Bootha. Na Bullheadoch je niečo zvláštne, pre niekoho až nepekné, ale povedala by som, že prakticky vždy provokujúce. Svoju prezývku síce získali podľa tlačidlových „rohov“, ale na niektorých jedincov bude ich dizajn pôsobiť ako toreádorská šatka na býka. A to je ich najväčšia prednosť! Bolo tomu tak v 70. rokoch a je tomu tak aj dnes.

Možno stojí za pripomenutie, že správny názov je skôr „Challenge Timer“. Prapôvodnú verziu bullhead-štýlu môžeme totiž nájsť v Citizen Tsuno Chrono Challenge Timer, predstavenej v roku 1973. Pre svoj typický vzhľad sa prezývali tiež „Easter Rabbit“ alebo „Mickey Mouse“, ale najviac sa vžilo meno Bull Head. Citizen do nich v 70. rokoch dával svoj mechanický kaliber 8110, ktorý disponoval funkciou fly back, mal vertikálnu spojku, stĺpcové koliesko a bežal na 4 Hz. Keď si zoberieme, že prvý automatický chronograf sa predával ešte len od roku 1969, išlo o mimoriadny kaliber.

Citizen nie je tak hŕŕ do reedícií svojich historických modelov ako jeho japonský konkurent, ale je dobré, že práve Bull Head oživil. Začal nenápadne 1973 kusmi limitky v roku 2018. O rok neskôr pridal limitky k výročiu založenia spoločnosti. No a konečne v roku 2020 prichádza s bežnou produkciou, naviac v titánovej verzii. Najväčšou zmenou je prechod na Eco-Drive pohyb, ktorý ale zodpovedá súčasnej filozofii spoločnosti.

Toreadorský zápas o Citizen Bull Head
3.8.2020 - Bohumil Vopršal
Toreadorský zápas o Citizen Bull Head

Citizen Promaster Bull Head som vybrala do zoznamu po dlhom zvažovaní. Ale pre každú položku z dnešného zoznamu mám vždy jeden hlavný argument. A pri Bull Head to za mňa krásne vyjadril už kolega, ktorý ich recenzoval: je dobré, že také hodinky na trhu sú!

(3) Hamilton PSR Digital

Pri pohľade na digitálny displej Hamilton American Classic PSR bude mať nejeden hodinársky neznaboh tendenciu sa opýtať: no a čo tie hodinky teda dokážu? No predsa zobrazovať čas!

Zdá sa vám to u digitálok v cene najvytuningovanejších Garminov málo? Verte mi, že ide o najviac cool retro model celého zoznamu! Ten pocit, keď stlačíte to „kúzelné“ tlačidlo a rozsvietia sa červené diódy je proste neopísateľný.

Najskôr som myslela, že z toho bude mať radosť skôr staršia generácia. Viete, pamätníci, čo si tú éru stihli ešte ohmatať na vlastnom zápästí. Ale v skutočnosti sme z toho boli v úžase aj my, ktorých rodičia v dobe uvedenia prvých digitálok Pulsar ešte len začali koketovať so školským peračníkom.

Hamilton si modelom PSR pripomenul významný okamih roku 1970, kedy predstavil svetu vôbec prvé digitálky na svete Hamilton Pulsar. Všetko dôležité o nich som už spomenula v skoršom článku, ale pokiaľ ich nemáte reálne v ruke, všetko sú to len také historické záľuby. O tom, že stojí za to túto spomienku minulosti mať fakt doma, vás presvedčia až samotné hodinky.

Hamilton PSR: oživenie ikony, ktorá dala podobu digitálnym hodinkám
5.1.2021 - Agáta Vřeská
Hamilton PSR: oživenie ikony, ktorá dala podobu digitálnym hodinkám

Mňa presvedčili o tom, že patria bez debát do zoznamu najzaujímavejších retro kúskov roku 2020. A hlavný argument? Ten sa objaví vo chvíli, keď stlačíte to kúzelné tlačidlo.

(4) Seiko Captain Willard

Vybrať len niekoľko modelov na akýkoľvek zoznam je vždy otázka kompromisov a osekávania. U Seika už je skoro až nudnou pravdou, že každý rok prinesie toľko reedícií, že by vydali na samostatný zoznam. Rok 2020 nebol iný, v mojej sieti však uviazlo len niekoľko úlovkov, ktoré by si svoje miesto tu zaslúžili. Bolo teda len otázkou, ktorý z nich to bude.

Samozrejme sa ponúka Seiko Prospex Land Alpinist. Úžasná záležitosť, predstavená začiatkom minulého roka. Nemalé ovácie u mňa zožali aj Prospex Sea Diver's 1968 Reinterpretation. A samozrejme Seiko Prospex Diver's Captain Willard.

Z názvu kapitoly je jasné, ktoré ovládli moje seikoholizmom choré srdce. Hoci nedám na mandľovozelené Alpinisty dopustiť, zvíťazila u mňa pralesná zeleň Willardov. Pripomínajú mi totiž všetko, čím si ma Seiko za posledné roky omotalo okolo zápästia.

Pri hodnotení hodiniek (ale platiť to asi bude aj pri celom rade konzumných hračičiek) máte k dispozícii niekoľko kritérií, ktoré možno vcelku racionálne posúdiť. Spracovanie, materiály, strojček… Subjektívnym aspektom je samozrejme dizajn. Ale väčšou alchýmiou je nepolapiteľná aura, ktorá sa sem tam pri niektorých modeloch objaví.

Práve Willardy, ktoré zažili v minulosti skutočnú vojnu, popularitu filmových celebrít, ustáli cesty do najkrutejších miest na zemi a ukrývali genetický základ pre ikonických korytnačích  potápačov, touto aurou doslova sršia.

Pre niekoho budú malé, pre iného veľké. Niekomu nesadne puzdro a pre niekoho je prekážkou ten retro závan. Ale pokiaľ vás zaujmú, s každým detailom sa láska bude prehlbovať. O Willardoch som sa nabásnila dosť, a tak dodám len argument, prečo sú tu: legenda, ktorá je stále živá a konečne aj dostupná pre súčasnosť.

Seiko "Captain Willard" sú späť. A čaká ich žiarivá kariéra
5.1.2021 - Agáta Vřeská
Seiko "Captain Willard" sú späť. A čaká ich žiarivá kariéra

(5) Orient Weekly Auto King Diver 70th Anniversary

Možno si hovoríte, ako som sem mohla zo všetkých možností vybrať zrovna Orient Weekly Auto King. Prečo nie napríklad Tissot Heritage 1973?

V skutočnosti to Orient začali. Keď som ich niekedy na jeseň recenzovala, začal mi v hlave hlodať nápad vybrať top vintage-style modely, ktoré sa u nás objavili. Orient je totiž tichá voda, ktorá do hodinkového pobrežia prinesie sem tam malé tsunami.

Weekly Auto Orient King Diver: Pozoruhodný návrat do 60. rokov
15.12.2020 - Agáta Vřeská
Weekly Auto Orient King Diver: Pozoruhodný návrat do 60. rokov

Už dlho zdieľam názor, že Orient sú trochu neprávom podceňované. Občas ale vystrčia tie japonské rožky a vyšlú do sveta nejaký super model. No, možno z týchto super kompresorov nebude každý nadšený tak ako ja, ale to ani z PRS alebo Willardov. O tom to ale je.

Orient modelom pripomenul jeden zo svojich historických pokladov, Orient Auto King z roku 1965. Novú podobu si v roku 2020 nadelil k 70. narodeninám a bol to darček skôr pre hodinkových nadšencov. Veľmi triezve, dobre vyzerajúce a čo možno najviac dizajnovo sa podobajúce svojej predlohe.

Do podoby moderného retra musia dané veci najskôr dozrieť. Až sa tak stane, musí to niekto urobiť znova rovnako dobre, ak nie lepšie. O tom, že to nie je zas také ľahké ma presvedčil Orient so svojimi SK Super King modelmi, kde podľa mňa stúpil celkom vedľa. U Weekly King to išlo o dosť lepšie. No a potom už stačí len nebyť príliš chamtivý a nedať na to cenovku s prirážkou za to, že máte „niečo, čo už tu bolo“.

A to je víťazný argument: Orient Weekly King ma bavia predovšetkým svojím výkonom za danú cenu. Dokazujú, že byť retro neznamená byť drahý alebo Casio.

(6) Seiko Prospex Sea Automatic Diver's SLA043J1 Seiko Diver's Watch 55th Anniversary

Posledné miesto v našom výbere pôvodne patrilo lacným digitálkam z 80.rokov. Ale pretože téma lacnejších retro hodiniek bola natoľko zaujímavá, že sme im venovali samostatný článok, zostalo jedno miesto pre hodinky, ktoré sú presným opakom slova lacné, ale súčasne patria podľa mňa k tomu najzaujímavejšiemu, čo sme v roku 2020 z japonskej produkcie videli.

Seiko Prospex SLA043J1 boli uvedené v roku 2020 v rámci osláv 55. výročia prvých japonských potápačských hodiniek. Dnes už legendárne 6217-8000, ktorým nikto nepovie inak než 62MAS (akronym pre autoMAtic Selfdater), udali nielen estetický vzor pre budúce potápačské hodinky. Mali vodeodolnosť 150M a ako prvé tak prekonali hranicu vodeodolnosti 50M podľa špecifikácií pre potápačské hodinky. Luneta sa otáčala obojsmerne po jednej minúte, priemer puzdra činil 47 mm (na tú dobu boli považované za veľké). Rok 1965 kedy vznikli 62MAS, sa všeobecne považuje za významný míľnik v histórii Seika aj vývoja potápačských hodiniek. Seiko si tento významný model pripomenulo už niekoľkokrát, ale Seiko Prospex SLA043J1 sú v niekoľkých ohľadoch nové.[[208895]]

Najprv sa pozeráme na puzdro z ocele Ever-Brilliant. Ide vlastne o ekvivalent k oceli 904L, ktorú používa Ball alebo Rolex. Ide o najodolnejšiu oceľ voči korózii, čo sa pri potápačskom modeli hodí. Naviac má unikátny vzhľad a Seiko povrch upravilo kompletne do kartáčovanej podoby, čím ešte zdôraznili ostré rysy hodiniek.

Zmenil sa aj priemer na 39,9 mm. Dnes možno prekvapivo malé, ale skvele vďaka tomu sedia na zápästí a dodávajú ten potrebný retro nádych. Na dienku nájdeme delfína, ktorý sa objavil aj u pôvodného modelu. Luneta je otočná len jednosmerne, ale zostalo minútové pootočenie. Ale najviac ma baví pohľad cez zaoblené zafírové sklíčko na úžasný modrý odtieň číselníka v kombinácii s modrou sekundovkou. Automatický strojček vnútri je potom nemenej slávny 8L35 vyvinutý špeciálne pre potápačské hodinky zostavený v japonskej továrni Shizukuishi Watch Studio. Celá produkcia SLA043 činí 1700 kusov pre celý svet.

Rok 1965 bol pre Seiko skutočne dôležitý. Začalo tým jednu z najvýznamnejších kapitol vo svojej histórii. A to, čo dokázalo na poli potápačských hodiniek je významné. Exkluzívne pripomienky týchto udalostí sú tak vždy vítané.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku