» Blog » Tissot

VYBRALI SME 6 NAJ: Najobľúbenejšie pánske spoločenské hodinky Tissot

Tagy: Výber najlepších | Tissot | Pánske | Klasické | Spoločenské

Agáta Vřeská | 22.10.2020 | 12 MIN

Je pred vami náročná úloha. Vybrať pánske spoločenské hodinky. Možno zatiaľ viete len toľko, že by mali byť elegantné, nebránili by ste sa istej univerzálnosti, a Švajčiarom, pretože tak to srdce velí. Možno budú úplne prvé vo vašej zbierke. Alebo sa majú stať darčekom, ale neradi by ste, aby zostali ležať ľadom. Ponúkame inšpiráciu v podobe najobľúbenejších pánskych spoločenských hodiniek Tissot za uplynulý rok a mimo aj niekoľko rád, ako také oblekovky majú vyzerať.

Vybrať pánske spoločenské hodinky sa skutočne ľahko môže stať projektom na mnoho týždňov aj mesiacov. Môžete mať naštudované všetky viac či menej uznávané nutnosti, ako by mali, či nemali vyzerať. Môžete mať v hlave dokonca aj akúsi predstavu, ale potom príde to najťažšie: vybrať tie správne. A tento rozhodný okamžik bude rovnako dramatický, nech už ich vyberáte pre seba, alebo ako darček.

Pánske hodinky Tissot – Fotogaléria tých najobľúbenejších
21.1.2022 - Eliška Měrková
Pánske hodinky Tissot – Fotogaléria tých najobľúbenejších

Potešujúcou správou je, že pred rovnakou dilemou stálo už mnoho pátračov po dokonalých hodinkách pred vami. Úspech je trochu aj vec vkusu, ale pre začiatok je dobré vedieť, v akých končinách sa po takých hodinkách poobzerať. Ak inklinujete k švajčiarskej tradičnej značke, Tissot by mal byť jednou z prvých volieb, kam hodiť siete.

Hľadáte ležérnu eleganciu, univerzálne spoločenské alebo potrebujete najvyššiu formálnosť? Zopakujte si, ako by mali vyzerať spoločenské hodinky a vyhnite sa 5 najčastejším chybám pri výbere pánskych spoločenských hodiniek.

(1) Tissot PR 100 Titanium Quartz. Praktické neznamená hromadu zbytočných funkcií

Začneme modelom, ktorý by sme skôr než za rýdzo spoločenské hodinky, označili ako vrcholne univerzálne a praktické: Tissot PR 100 Titanium. Napriek tomu tu majú svoje čestné miesto. Vybojovali si ho svojím jednoduchým dizajnom v klasickom štýle, ktorý ich spolu s cenovou dostupnosťou vyslovene predurčuje ku každodennému noseniu. A nepochybne obstoja na výbornú.

Hodinky na denné nosenie, o ktoré sa nechcete neustále strachovať, musia spĺňať snáď ešte komplexnejšie vlastnosti než tie pre vyložene formálne príležitosti. Tissot vie, že existuje rad mužov, ktorí potrebujú hodinky, ktoré budú vyzerať vkusne a ponúknu nutnú dávku elegancie zabalenú do praktického balíčka.

Do PR Stoviek preto Tissot zabalil vodeodolnosť do tlaku 10 barov (100 metrov), zafírové sklo a odľahčený materiál v podobe titánu. Práca, popoludňajší squash, sprcha, romantická večera alebo sledovanie zápasu s kamarátmi. Na sklíčku neuvidíte ani škriabanec a neprenesú sa ani po hodinách nosenia.

Tissot PR 100 Titanium nesou sportovní prvky, ale jejich klasický vzhled z nich činí univerzální hodinky pro celou řadu příležitostí.Tissot PR 100 Titanium s modrým číselníkom.

Vzhľad PR 100 je veľmi klasický: širšia leštená luneta okolo okrúhleho číselníka, jednoduché kovové indexy a výraznejšie ručičky s decentnou luminiscenciou. Majú perfektnú čitateľnosť, kvalitné spracovanie a nutné spomenúť aj vyváženosť jednotlivých dizajnových prvkov.

Biela, alebo čierna? Farba číselníka by pri spoločenských hodinkách nemala byť najmä príliš vykričaná. Striktné konvencie sa prikláňajú práve k bielej alebo čiernej farbe, ktoré patria medzi najklasickejšie. U hodiniek ale záleží na spoločnosti, v ktorej sa nosia a štýle majiteľa. Ani vkusne vyrobené hodinky so zeleným či modrým číselníkom tak neurobia hanbu, napríklad pri radostných oslavách. Zvoľte kravatu a manžetové gombíky v rovnakej farbe a máte vyhraté.

Univerzálna je aj veľkosť puzdra. Po 39 milimetrovom puzdre totiž prahne mnoho priaznivcov menších hodiniek a je to zlaté miestečko v hodinárskom svete, kde mnoho modelov podlieha doterajšiemu trendu veľkých hodiniek.

Kovový náramok je rovnako ako puzdro z hi-tech materiálu titán. Okrem toho, že je výrazne ľahší než oceľ, má aj ďalšie prednosti. Je antialergický, dobre odoláva poškriabaniu a netrápia ho ani problémy ako je hrdza. Na opracovanie ale býva náročnejší, a preto sú modely v titáne obvykle drahšie než varianty v oceli. Pozná sa tiež podľa typickej šedej farby, ktorá je v tmavšom odtieni než strieborná oceľ.

Náramek je stejně jako pouzdro z titanu, lehkého, přesto odolného antialergického materialu.Náramok je rovnako ako puzdro z titánu, ľahkého, ale odolného antialergického materialu.

Tissot svoje PR 100 zámerne umiestnil do elegantného radu T-Classic, namiesto športovo zameraného T-Sport, práve preto, že balansujú na pomedzí klasických elegantných hodiniek, hoci nesú mnoho športových prvkov. Na pyramíde spoločenských hodiniek budú skôr v dolných priečkach, ale vyhovejú aj náročnejšiemu pracovnému dress codu, rovnako ako vysokým nárokom na švajčiarske hodinky ich budúceho majiteľa.

(2) Tissot Tradition Quartz. Kde je napísané, že musia byť mechanické?

Dávno odzvonilo časom, kedy quartzové hodinky neboli mnohými tradicionalistami považované za dosť nóbl, aby mohli niesť titul skutočne spoločenských hodiniek. Aj keď sa dnes radi a s hrdosťou vraciame k tradičnej mechanike, nebudeme si nahovárať, že väčšina z nás nesiahne častejšie po quartze alebo že z čisto praktického hľadiska nie sú vlastne lepšie.

Quartzové strojčeky sú mnohonásobne presnejšie, lepšie znášajú hrubšie zaobchádzanie s hodinkami a nevyžadujú (okrem výmeny batérie) väčšiu údržbu. A obvykle sú aj o dosť lacnejšie. Ani estetické spracovanie nie je nijak limitované. A tak tu máme Tissot Tradition, ktoré na prvý pohľad môžeme smelo nazvať ako vysoko elegantné, spoločenské pánske hodinky.

Biely číselník je pre spoločenské hodinky ideálny. Vkusne doplní tmavé oblečenie, ale nebude pôsobiť ako päsť na oko ani počas teplých mesiacov, kedy často volíme svetlejšie outfity. Zaujímavosť modelu podtrhuje aj gilošovanie, jemné zdobenie, ktoré sa pri klasických hodinkách s obľubou používa.

Číselník má jemný gilošovaný vzorČíselník má jemný gilošovaný vzor.

Aj rímske číslice sú považované za vrchol formálnosti pánskych oblekoviek. Mimovoľne totiž navodzujú dôstojný dojem, rovnako ako tradičné Dauphine ručičky. Praktická funkcia dátumu na tretej hodine je bez výraznejšieho rámovania, na bielom podklade a nijak teda na seba zbytočne neupozorňuje. Napriek tomu, že celá kompozícia pôsobí usadlo, je poznať nadčasovosť modelu.

Elegance je nadčasová. Tissot Tradition jsou moderní dnes, stejně jako za několik let.Elegancia je nadčasová. Tissot Tradition sú moderné dnes, rovnako ako za niekoľko rokov.

Kožený remienok je z teľaciny, krokodílieho vzoru je docielené iba razbou. Aj keď sa môže spočiatku javiť trochu nepoddajne, po chvíli nosenia sa prispôsobí zápästiu svojho majiteľa. A pokiaľ je pre vás zapínanie pomocou motýlikovej spony nové, verte, že akonáhle si na neho zvyknete, nebudete chcieť inak. Univerzálnosť bieleho číselníka v kombinácii s oceľovým puzdrom oceníte aj vo chvíli, kedy hnedý remienok budete chcieť vymeniť – za čierny, kovový, čokoľvek si zrovna situácia vyžiada.

Hnědý kožený řemínek s aligátořím vzorem je pro společenské hodinky dobrou volbou. K hnědým botám naprosto ideální.Hnedý kožený remienok s krokodílím vzorom je pre spoločenské hodinky dobrou voľbou. K hnedým topánkam úplne ideálne.

Mať v zbierke aspoň jedny spoločenské hodinky je iste vhodné, ak nie nutné. Nech už ich vytiahnete len občas pri sviatočnejších okamžikoch alebo sa denne pohybujete v prostredí, ktoré vyžaduje istú uhladenosť odevu aj doplnkov. Alebo sa jednoducho presne s takými hodinkami cítite svoji. Tissot Tradition môže byť vstupnou bránou do sveta švajčiarskych hodiniek.

Radšej malé, alebo väčšie hodinky? To vy sa máte venovať spoločnosti, nie spoločnosť vašim hodinkám. Nad obrími hodinkami, ktoré ťažko schováte pod manžetu košele sa asi zdvihne viac než jedno obočie. V medziach spoločenskej kategórie hodiniek je puzdro s priemerom 38-42 mm.

(3) Tissot Visodate Quartz. Moderná história, ktorej je ťažké odolať

Na prvý pohľad z nich ucítite silnú historickú inšpiráciu. A niet divu. Tissot Visodate boli predstavené spoločností v polovici 50. rokov minulého storočia. Vynikali na tú dobu menej obvyklou „komplikáciou“ mechanického strojčeka v podobe automaticky meniaceho sa dátumu. Tissotu sa podarilo citlivo preniesť tento zaujímavý historický kúsok do súčasnosti a Tissot Visodate Automatic sa čoskoro stal obľúbeným modelom.

Tissot Visodate - legendárne spoločenské hodinky teraz v quartz a do 400 Euro.
9.6.2019 - Martin Koňařík
Tissot Visodate - legendárne spoločenské hodinky teraz v quartz a do 400 Euro.

Budú to asi dva roky, kedy Tissot svoj legendárny model predstavil aj v quartzovej podobe. A opäť s ním oslávil úspech. Preto tiež máme tento Tissot Heritage Visodate Quartz v našom výbere. Sú trochu iné, ručičky poháňa batéria, zmizol ukazovateľ dňa v týždni, ale vintage štýl hodiniek zostal. A s ním aj vysoká elegancia a istá magickosť.

Na číselníku si nemožno nevšimnúť logo Tissotu v ladnom písacom fonte. Práve také používal v polovici minulého storočia. Písacie písmo, ktorým je urobený aj názov Visodate, je veľmi elegantné, esteticky podarené a podtrhuje jasné zaradenie hodiniek medzi spoločenské modely.

Historické logo Tissotu nájdeme na číselníku, korunke aj dienku hodiniek.

Číselník chráni zafírové sklíčko, ktoré je u Tissotu štandardom. V tomto prípade zvolil naviac ľahko vypuklé sklíčko, ktoré doplňuje historický dojem z hodiniek. Oceľové puzdro je celoleštené, rovnako ako elegantné ručičky v Dauphine tvare a tenká sekundovka. Aj fazetované indexy a štvorica arabských číslic sú z lešteného kovu. Mohlo by sa vytknúť, že lepšie by vyzerali Visodate s rímskymi číslicami namiesto menej elegantných arabských. Je to ale skôr vecou vkusu a osobne mi k tomuto retro kontextu sedia perfektne.

Visodaty vypadají i přes svůj vintážní styl velmi moderně.Visodate vyzerajú aj napriek svojmu vintage štýlu veľmi moderne.

Mesh, alebo aj spletenina z oceľových vlákien. Pri hrubšej štruktúre sa označuje ako shark mesh, u jemnejších očiek milánsky náramok. Tento veľmi špecifický typ kovového náramku je pre svoj originálny, a nebojím sa povedať sofistikovaný vzhľad vyhľadávaný, ale aj trochu nepochopený. Nie každému príde u pánskych hodiniek dosť mužný. Keď ho ale spojíte so správnymi hodinkami, výsledok dokáže veľmi príjemne prekvapiť. A Tissot Visodate s ich retro nádychom je zdarným príkladom. Nosiť sa ale dajú na bežnom, článkovom kovoťahu a samozrejme perfektne vyzerajú aj na koži.

Na kove, alebo na koži? Hlavne nie napríklad na silikóne alebo textilnom NATO remienku. Kožené remienky sú elegantnejšie a považujú sa pri spoločenských hodinkách za formálnejšie. Oceľové náramky ale vo väčšine situácií hanbu rozhodne neurobia.

Rafinovanost Tissotu Visodate vynikne na ocelovém náramku stejně jako na koženém řemínku.Rafinovanosť Tissotu Visodate vynikne na oceľovom náramku rovnako ako na koženom remienku.

Visodate dokážu zaujať. Aj keď sa bavíme o modeli s dobovým kontextom, niet pochýb o tom, že sú to hodinky pre prítomnosť. Osobitosť spojená s eleganciou akoby prezrádzali o svojom majiteľovi, že „vie“, prečo má na ruke práve tieto hodinky. Je v tom istá rozhodnosť. Možno preto sú Tissot Visodate tak populárne. (Visodatom sme sa detailne venovali v samostatnom článku.)

Vintážní styl dodává Tissotu Visodate magickou přitažlivostOdlišnosť retro modelu je veľmi príťažlivá, skoro až magická.

Ale bude v tom ešte niečo ďalšie. Bezpochyby aj ich cenová dostupnosť. A pokiaľ sa rozhodnete venovať ich ako darček, uvítate voľný priestor na dienku hodiniek, ktoré priamo nabáda k osobnému vygravírovanému odkazu.

(4) Tissot Le Locle. Jeden z vrcholov dostupnej elegancie

Le Locle. Kde inde by mala vzniknúť vrcholná elegancia Tissotu, než v jeho sídelnom meste. Práve v švajčiarskom Le Locle založil v roku 1853 Charles-Felicien Tissot so svojím synom hodinársku značku, ktorá dodnes vyniká zmyslom pre presnosť, inovácie a kvalitu. Modely z kolekcie rovnakého mena tak museli byť výnimočnými kúskami, ktoré budú oceňovať milovníci tradičnej hodinárčiny po celom svete.

A presne také Tissot Automatic Le Locle skutočne sú. Tissot kolekciu predstavil v roku 2013, k príležitosti výročia založenia spoločnosti. Od tej doby sa stali predmetom uznania a patria medzi najzaujímavejšiu voľbu, ak hľadáte dostupné elegantné švajčiarske mechanické hodinky.

Najprv musíme obdivovať estetickú stránku Le Locle. Stred číselníka a okružie s indexmi sú upravené tzv. gilošovaním. Dizajnovo veľmi zaujímavý prvok, ktorý však neprekračuje medze okázalosti. Áno, spoločenské hodinky nemusia byť nudné, ale súčasne by nemali zabúdať, že ich cieľom je nenápadná elegancia. Tú aj podtrhujú tiež veľmi formálne rímske číslice, lístkové ručičky a kožený remienok s motýlikovým zapínaním, ktoré šetrí kožený materiál pri zapínaní.

Ich nespornou prednosťou je kombinácia parametrov. Vyniká najmä menšia veľkosť puzdra (39,3 mm). Znak spoločenských hodiniek, ale aj ideálny variant pre mužov s menším zápästím. Aj keď vnútri nájdeme mechanický strojček Powermatic 80, sú veľmi tenké a ľahké. Pod manžetu košele sa teda bezpečne zmestia. A ako bolo už spomenuté pri predošlých modeloch, Tissot je nekompromisný, pokiaľ ide o kvalitné, škriabancom-vzdorné zafírové sklíčko.

559,00 € (doručíme do 23.8.)

K dokonalosti im chýba snáď len antireflexná vrstva zafírového sklíčka, ktorá by pohlcovala odlesky. Na priamom slnku môže byť – aj cez inak vynikajúcu prehľadnosť číselníka – trochu ťažšie prečítať čas. Antireflex by ale pochopiteľne zdvihol cenu, a tak je niekedy treba prižmúriť oči a uznať výhody zvoleného kompromisu.

Hnedý, alebo čierny remienok? Dôležité je najmä zladiť kožené doplnky. Topánky, opasok, pánsku tašku, remienok hodiniek. Myslite tiež na to, aké farby k sebe ladia. Obľúbená je napríklad kombinácia zlatého puzdra s hnedým remienkom, pri čiernom číselníku zasa bude vyzerať lepšie čierny.

Zaslúžene sú Tissot Le Locle jedny z najobľúbenejších pánskych hodiniek pre formálnejšie udalosti (nielen) tejto švajčiarskej značky. Nadčasový dizajn, ideálne rozmery, netradične zdobené dienko s čiastočným priehľadom na Swiss Made strojček s obdivuhodnou 80hodinovou rezervou chodu. Stačí vybrať práve model, ktorý najlepšie splní vaše požiadavky – pozrite si ďalšie varianty Tissot Le Locle Powermatic 80.

(5) Tissot Chemin des Tourelles. Praktická elegancia s mechanickým srdcom

Možno ste počas výberu zistili, že vás to ťahá skôr k mechanickým hodinkám s automatickým náťahom, a ideálne s dlhšou rezervou chodu, aby sa nemuselo myslieť na naťahovanie, keď ich cez víkend majiteľ odloží. Tiež by sa hodilo, keby boli celkom univerzálne, aby išli prakticky ku všetkému. A samozrejme dobre čitateľné, pretože nejde len o ozdobu. Proste nadčasová klasika.

5 najčastejších chýb pri výbere pánskych spoločenských hodiniek
31.8.2018 - Martin Koňařík
5 najčastejších chýb pri výbere pánskych spoločenských hodiniek

Je celkom pravdepodobné, že sa konečne pozeráte na jedného z najužších kandidátov. Takto totiž Tissot vytvoril svoje Tissot Chemin des Tourelles. Švajčiarske meno nie je podobne ako pri Le Locle náhodné. Je to názov ulice, v ktorej na počiatku minulého storočia vznikla továreň na výrobu hodiniek Tissot. Nájdete ju tam dodnes. A s ňou aj nespornú erudovanosť Tissotu, pokiaľ ide práve o hodinkovú klasiku.

Pri modeloch z kolekcie Chemin des Tourelles nájdete všetko, čo k spoločenským hodinkám patrí: vysoko leštená luneta, precízne brúsenie nožičiek s leštenými hranami, tenké puzdro, aby ich gentleman mohol schovať pod lem svojej košele, jednoduchý, nenápadný vzhľad. Tissot Chemin des Tourelles naviac ocenia aj muži s väčším zápästím, pretože priemer puzdra je 42 mm, moderné, a stále ešte obhájiteľné číslo aj pre úplných puritánov.

Číselník je dizajnovo veľmi jednoduchý, a o to praktickejší. Zistíte, že Tissot Chemin des Tourelles vyzerajú vkusne so sakom a košeľou na obchodnom stretnutí, rovnako ako s ležérnejším voľnočasovým oblečením vonku s kamarátmi. Ponúkajú vyššiu vodeodolnosť 50 metrov a zafírové sklíčko odolné voči poškriabaniu. Práve táto univerzálnosť, ale bez ochudobnenia dôležitých spoločenských kritérií, z nich robí nadmieru zaujímavý kúsok.

A musia mať rímske číslice? Nemusia. V poriadku sú aj arabské alebo indexy bez číslic. Dôležité je, aby indexy neboli excentrické, nieto s vyzývavou luminiscenciou. Pre dobre čitateľný číselník skrátka megalomanstvo nepotrebujete. A pri spoločenských hodinkách už vôbec nie.

(6) Tissot Gentleman. Pre moderného gavaliera

Tissot uviedol svoje Getlemany v roku 2019 a doslova okamžite sa stali vyhľadávaným modelom. Niet divu, predstavujú totiž veľmi funkčný a univerzálny dizajn, ktorý spája ľahko športový šmrnc s inak elegantným prevedením.

V mnohom tak pripomínajú Tissot PR 100, ale idú trochu elegantnejšou cestou – skrátka pre moderných gentlemanov. Hodinky sú veľmi tenké a priemer puzdra 40 mm bude vyhovovať väčšine pánskych zápästí.

359,00 € (doručíme do 23.8.)

Pre svoju dostupnú cenu a quartzové prevedenie sú ideálnym kandidátom pre prvé lepšie hodinky a predovšetkým, pre každodenné nosenie. Ponúkajú 100 metrovú vodeodolnosť, ľahkú luminiscenciu, zafírové sklíčko aj praktickú dátumovku.

Pre formálnejšie udalosti nechajte Gentlemany na koži, pre ležérne postačia na oceli. Na zaujímavosti im rozhodne pridáva číselník s tzv. sunburst efektom, ktorý ale nijak nenarušuje jednoduchý štýl hodiniek.

Model sa ponúka mimo quartzovej verzie aj v mechanickom variante so strojčekom Powermatic 80 a priehľadným dienkom Tissot Gentleman Automatic.

Tissot Gentleman
11.2.2020 - Agáta Vřeská
Tissot Gentleman

Nech už siahnete po ktoromkoľvek modeli, pri tradičnej značke, akou je Tissot, sa takmer nedá šliapnuť vedľa. Ostáva teda premyslieť, pre akú príležitosť majú hodinky byť, aká vysoká formálnosť sa od nich vyžaduje a ktoré sa budú najlepšie nosiť práve vám. Ďalšiu inšpiráciu nájdete napríklad v našom výbere pánskych oblekoviek z roku 2019, v ktorom sme sa pozreli na elegantné novinky naprieč značkami.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku