VŠETKO NA TÉMU: Bojové športy a smart hodinky

Tagy: Technológie a pojmy | Dámske | Pánske | Inteligentné

Filip Debrecenyi | 16.11.2022 | 8 MIN

V aktuálnej dobe sú medzi nami trendy, ktoré čelia patričnej obľube. Nepochybne medzi nich patrí boom smart hodiniek a bojových športov. A my sa dnes spoločne pozrieme, ako k sebe tieto dva fenomény dnešných dní pasujú.

Smart hodinky a bojové športy

Či už ste bežec, plavec, cyklista alebo zápasník a robíte to na úrovni, pri ktorej je pre vás dôležité presne zmerať výkonnosť vášho tela, je veľmi dôležité zvoliť správny výber zariadenia. Všeobecne je medzi zápasníkmi obľúbený Garmin, vzhľadom na to, že je spoľahlivý a presný. Ďalej často vídam modely od Suunto alebo smart hodinky Apple Watch.

Za svoj život som okúsil chuť všemožných športov. Dlho som hral futbal, venoval som sa florbalu, niekoľko rokov kulturistike s fitness a posledné roky môj život napĺňa MMA. Okrem sveta hodiniek intenzívne žijem aj vo svete MMA a tak veľmi dobre viem, aké ťažké je vybrať ideálne zariadenie. Sám používam modely od Applu a začínal som s modelom Apple Watch SE.

Sledovanosť majú bojové športy po celom svete. Na obrázku vidíte londýnsky štadión vo Wembley, na ktorom sa zišlo 94 tisíc fanúšikov na boxerskom podujatí Tyson Fury VS. Dillian Whyte.

Čo by hodinkám určite nemalo chýbať?

Pre zápasníka sú dôležité aspekty v podobe fyzickej kondície, sily a času strávenom na tréningu. Zápasníci často absolvujú 2-3 tréningy denne. Preto je pre nich dôležité v hodinkách mať kvalitné a presné senzory tepovej frekvencie, odhad hodnoty VO2Max a slušnú výdrž batérie (aby všade nemuseli ťahať nabíjačku).

Všeobecne sú bojové športy prehliadkou desiatok disciplín, medzi ktoré môžeme zaradiť už prastaré techniky sebaobrany ako je Krav Maga, taekwondo, karate, aikido a mnoho ďalších. Medzi tie moderné, novodobé, zaraďujeme disciplíny aj olympijských športov ako sú box, judo, gréckorímsky zápas, voľný štýl alebo neolympijské disciplíny v podobe grapplingu, brazílskeho Jiu-Jitsu (BJJ), wrestlingu a mnoho ďalších.

Čo by jednoznačne mali mať hodinky pre bojové športy?

  • Prijateľnú veľkosť
  • Odolnejšie puzdro
  • Kvalitné snímače tepovej frekvencie
  • Pulzný oxymeter
  • Monitoring spánku
  • Dlhú výdrž batérie

Čo je VO2 max?
30.10.2019 - Agáta Vřeská
Čo je VO2 max?

Čomu sa naopak rozhodne vyhnite?

  • Vysokej váhe hodiniek
  • Veľkým rozmerom hodiniek
  • Nekvalitným značkám hodiniek

Lukáš Krpálek – český judista a dvojnásobný olympijský víťaz z rokov 2016 a 2021.

Veľká porcia tréningov si vyžaduje aj dostatočnú a kvalitnú dobu venovanú regenerácii. Naše telo všeobecne najviac regeneruje v spánku. Preto je prínosná funkcia sledovania spánku, ktorá by v hodinkách nemala chýbať. Tú má za mňa najlepšie spracovanú Garmin. Avšak, vravíte si... Ako mám teda s hodinkami trénovať? Veď mi prekážajú, nedám ich do rukavice alebo s tým niekoho zraním.

Dajú sa hodinky pri takom športe využiť?

Odpoveď znie áno aj nie, len musíte pristúpiť na pár kompromisov. Pre kondičný a silový tréning sú hodinky viac než dostačujúce. V ničom vám neprekážajú a využijete ich k tomu, k čomu boli stvorené. Zápasnícka príprava bohužiaľ nekončí v posilňovni alebo na bežeckom ovále.

Prichádza čas, kedy je potreba nasadiť rukavice, zápasnícke kimono alebo kompresné oblečenie. A pri takých okolnostiach už môžu byť hodinky problém. Väčšinou by vám prekážal aj obyčajný prívesok na krku, prstienok alebo náramok. Tak čo potom hodinky? Prekážajú vám, môžete s tým niekomu ublížiť alebo si napríklad hodinky poškodiť.

MMA je veľmi komplexný šport. Každý zápasník by mal mať znalosti z niekoľkých bojových disciplín, mal by byť tiež pripravený po kondičnej, silovej a psychickej stránke. Každý z týchto aspektov následne hrá veľkú úlohu v jeho výkone. Vzhľadom ku všetkým aspektom, ktoré sa premietajú v tréningu zápasníkov by som prirovnal MMA zápasníkov k profi atlétom.

Keď si to zhrnieme, smart športové hodinky je možno aj pri takých športoch využiť, je len otázkou ako. Ja sám som si zvolil hneď na začiatok Apple Watch SE, pretože sú menšie a u boxovania som ich v pohode dal pod bandáže a vsunul do rukavíc. Úprimne, keď chcete, vždy to ide. Bohužiaľ to malo a má svoje mínusy.

Český MMA zápasník Matouš Kohout má vo veľkej obľube produkty značky Garmin. Podľa jeho sociálnych sietí Garmin nechýba ani na jednom z jeho tréningov. Matouš s radosťou používa hodinky Garmin Tactix Delta a hrudný pás HRM PRO.

Nie vždy som sa cítil komfortne, vedel som, že na ruke stále niečo mám. Často ma hodinky tlačili. Mnohokrát som do nich dostal aj úder. A v ten moment prídete o pozornosť a niekde vzadu vo vašej hlave vám letí myšlienka, či s hodinkami niečo nie je.

Snímač tepovej frekvencie – všetko o ňom a ako vám môže pomôcť
24.11.2020 - Dominik Hok
Snímač tepovej frekvencie – všetko o ňom a ako vám môže pomôcť

Veľkým faktorom je aj váha. Menšie modely, ktoré vážia okolo 40 g sú prívetivé a skoro o nich neviete. Testoval som hodiniek viacero. Modely vážiace 70 g a viac už sú celkom nepríjemné a po chvíľke vás hodinky tak hnevajú, že ich máte chuť dať dole. Teraz sa bávíme hlavne o využití priamo pri bojových disciplínach.

Ak sú vhodné hodinky, tak aké?

Asi vás sklamem. Žiadne hodinky bohužiaľ vyložene vhodné nie sú, pretože vám budú vždy prekážať. Pre disciplíny, kde sa používajú rukavice, sa ponúkajú Apple Watch alebo hodinky v ich veľkosti. V tomto prípade sa dajú hodinky vsunúť pod rukavicu a nejak s nimi trénovať. Nebavme sa teraz o presnosti merania, pretože ruka bude vždy dosť spotená a zápästie nonstop v pohybe. A to sú faktory výrazne ovplyvňujúce presnosť merania.

Najpresnejšie a najlepšie riešenie je kúpa hrudného pásu, ten je totiž presnejší než meranie optikou cez zápästie a najprispôsobivejší pre tieto druhy športu. Ale o hrudných pásoch až za chvíľku.

Keď mám prižmúriť očko a nejaké hodinky doporučiť, siahol by som určite po nasledujúcich modeloch:

1. Apple Watch

Apple Watch sú zo všetkých hodiniek, ktoré doporučím najmenej športové. Dôvod prečo ich uvádzam medzi prvými je prostý. Majú najprijateľnejšie parametre. Váha, hrúbka aj veľkosť je ideálna pre tréning, kedy máte v pláne používať aj rukavice, pod ktoré hodinky schováte a budú vás najmenej limitovať. Plusom je, že majú jednu z najpresnejších senzorových výbav na trhu a tak sa nemusíte strachovať, že dáta z tréningu nebudú relevantné.

Na trh prišli športové Apple Watch Ultra. Z radov Apple Watch je to jednoznačne jasná voľba pre športovcov. Lepšia výdrž batérie než klasické modely od Applu, vojenský štandard odolnosti, ktorý sa jednoznačne zíde pre bojové športy. Háčik vidím iba vo veľkosti. Puzdro s priemerom 49 mm je už z radov väčších hodiniek a pod rukavice už sú dosť veľké. Pre suchú alebo silovú a kondičnú prípravu sú však to, po čom by som siahol ja.

2. Garmin Venu 2

Venu 2, perfektná alternatíva pre každého športovca. Priemer puzdra 45 mm je za mňa stále veľkosť, ktorá je prijateľná. Veľkým benefitom je to, že Garmin miluje športovcov a športovci milujú Garmin. Preto si príde každý na svoje. Exkluzívny záznam dát, tréningové doporučenia. To sa ti jednoducho ako šporťákovi hodí!

334,00 € (doručíme do 4.10.)

3. Garmin Fénix 7

Tiež jeden z variantov, ktorý sa ponúka a v komunite bojových športov je veľmi obľúbený spoločne s modelom Tactix 7. Rovnaká story ako u modelov vyššie. Kvalitná senzorová výbava, výdrž batérie a výsledné dáta. Avšak bavíme sa o modeloch, ktoré sú už celkom veľké. Využitie vidím len v mimožinenkových aktivitách, teda nejaká kondičná a silová príprava. Potom už sa ponúka použitie hrudného pásu.

4. Suunto a Polar

Variantom sú aj fínske modely Suunto 9 Peak a Polar Grit X Pro, ktoré síce išli oproti konkurencii ľahučko do ústrania, ale majú veľmi kvalitnú senzorovú výbavu a na dáta z hodiniek sa možno spoľahnúť. Tu sa bavíme o rovnakom probléme ako u Garminu, doporučujem používať aj s hruďákom.

Poďme sa pozrieť na klady a zápory používania smart hodiniek pri bojových športoch:

Plusy

Využiteľné v silovej a kondičnej príprave

Menšia veľkosť hodiniek vlezie aj pod rukavice

Detailné zhodnotenie vašej kondície, tréningu, monitoring spánku

Mínusy

Nevyužiteľné pre každú disciplínu

Hodinky sa môžu poškodiť

Stále myslíte na to, či sa s hodinkami niečo nestalo

Hrudný pás môže zachrániť situáciu

Všeobecne je hrudný pás jedným z najpresnejších meriacich príslušenstiev, ktoré nájdete. Môžete a nemusíte ho prepojiť so svojimi smart hodinkami alebo so svojim telefónom. Stačí, aby obe zariadenia mali rovnakú komunikačnú technológiu Bluetooth alebo ANT+.

VŠETKO NA TÉMU: Hrudné pásy pre meranie tepovej frekvencie
9.2.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Hrudné pásy pre meranie tepovej frekvencie

Hruďák jednoducho nasadíte, spárujete a tréning je vo vašej réžii. Časom som aj ja odložil hodinky a skočil na hrudný pás. V 99 % prípadov to bol tréning, kedy mi pás neprekážal a totálne som vypustil, že ho na sebe mám. Samozrejme počítajte s tým, že má aj svoje (aj keď menšie) rozmery a sem tam sa môže odopnúť alebo horšie držať.

Porovnanie hrudných pásov (snímačov tepovej frekvencie)
22.2.2022 - Matěj Urbaczka
Porovnanie hrudných pásov (snímačov tepovej frekvencie)

Keď už hrudný pás, po akom siahnuť? Ja používam hruďák od Polaru, konkrétne Polar H10+. Siahol som po ňom z dôvodu, že je perfektne kompatibilný s Apple produktami a má aj svoju vlastnú aplikáciu, vďaka ktorej funguje aj po pripojení k telefónu. Prakticky je vyriešený aj samotný pás, ktorý má z vnútornej strany gumové výstupky a vďaka tomu extrémne dobre drží na tele.

Všeobecne majú pásy od Polaru veľmi kladné hodnotenie a H10+ je považovaný za jeden z najlepších. Pokiaľ pokukujete po iných značkách, výber je celkom široký. Ponúkajú sa aj veľmi kvalitné a spoľahlivé pásy od Garminu alebo Suunta, ktoré splnia rovnaký účel.

Optický snímač Verity Sense

Spomeniem aj optický snímač na ruku od Polaru, ktorým je Verity Sense. Ten jednoducho nasadíte na svoju ruku a sníma vďaka optike vašu tepovú frekvenciu. Nemám s ním osobnú skúsenosť, takže horko ťažko vyjadrím svoj názor. Každopádne, kolegovia si ho veľmi chvália a myslím si, že by to mohol byť aj veľmi dobrý variant na tréning bojových športov.

Verity Sense od Polaru je optický snímač na ruku

Verity Sense totiž funguje na rovnakom princípe ako hrudný pás. Cez technológiu Bluetooth alebo ANT+ ho pripojíte k hodinkám alebo mobilnému zariadeniu a začnete svoj tréning. A ako som písal vyššie. Hrudné pásy od Polaru sú skvelé, takže o presnosti Verity Sense nemám najmenšie pochybnosti.

Záver

Ten, kto dočítal článok až sem má určite predstavu o závere. Za mňa je jednoznačne najlepšou voľbou hrudný pás. Kvôli jeho veľkosti a usadeniu na hrudi je to najpríjemnejšie riešenie podtrhnuté najpresnejším možným meraním. Minimálne na fyzickú a silovú prípravu sú hodinky takmer 100% parťákom aj bez hrudného pásu. A tam kde už hodinky nestačia, sa otvárajú dvierka práve pre hruďák.

A aký je váš obľúbený bojový šport? Používate pri nich smart hodinky?

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre