» Blog » Coros

Coros Apex PRO 2 – Príde tento rok? Čo by sme si želali vidieť?

Tagy: Predstavenie | Coros

Matěj Urbaczka | 9.9.2022 | 3 MIN

Model Coros Apex Pro bol úplne prvý model od Corosu, ktorý som mal v ruke a od tej doby ma táto značka neprestala prekvapovať. Ja som sa rozhodol zafantazírovať ohľadom druhej generácie týchto úžasných hodiniek. Prídu ešte tento rok? Prídu vlastne vôbec?

Povedal by som, že hlavne v posledných dňoch sa Coros Apex PRO dostal do hľadáčika mnohých ľudí. Veď ich nosí možno najlepší trailový bežec planéty a prvý človek, ktorý zvládol 100 míľ okolo Mt. Blancu pod 20 hodín (K. Jornet). A vôbec, vždy to boli najvšestrannejšie hodinky od Corosu, ktoré výborne spĺňali pomer cena / výkon.

Coros Apex Pro recenzia – Pár krokov od dokonalosti
4.11.2021 - Matěj Urbaczka
Coros Apex Pro recenzia – Pár krokov od dokonalosti

A prečo toto vôbec píšem? Naozaj neviem, či niekedy tieto hodinky prídu teraz alebo vôbec, ale pokiaľ áno, tak druhá generácia bude ešte väčšia šupa než tá prvá a ja už sa jednoducho nemôžem dočkať.

Nasadí tomu korunu?

No, neviem či korunu, ale korunku snáď určite áno. Ovládanie korunkou je pre túto značku od začiatku signifikantné a myslím, že si to nenechajú len tak vziať. Rovnako aj veľkosť puzdra, ktorá dúfam zostane na takej pomyselnej strednej veľkosti a tou je 47 mm, ktorá je parádna snáď pre všetkých (aj pre vášho psa).

Naposledy sa s váhou dostali na 59 g vďaka puzdru z kombinácie titánu a ocele. A tak si myslím, že s nylonovým remienkom a čistým titánom by mohli spadnúť aj pod 50 g. Celkovo by som dizajnu nemal čo vytknúť, možno len malé želanie, nech sa vyčistí luneta od názvov tlačidiel a zostane tam len nápis "Coros".

Bude nejaká Kilianova custom verzia?

Kilian Jornet je ikona trailového behu a celkovo mountaineringu, ktorá asi pred rokom prešla pod Coros. Od tej doby už im stihol pomôcť s výpočtami GAPu (prepočet tempa na rovinu) a myslím, že aj ďalej formuje Coros Apex Pro ako ich používateľ. Núka sa teda nejaká custom verzia ako už mal napríklad Eliud Kipchonge. Bude to iná farebná kombinácia? Model s príslušenstvom? Kto vie. Keďže Coros ešte nevydal svoj hrudný pás, tu by k tomu bola slušná príležitosť.

Bežecká dynamika zo zápästia

Na začiatku sa zdá veľa vecí nemožných. Watty zo zápästia – máme. Bežecká dynamika zo zápästia – máme u Applu potvrdené. A pokiaľ to dokáže jedna firma, vždy to strhne lavínu, kto bude ako ďalší. A tak Coros, ako firma zameraná na šport (dovolil by som si tvrdiť primárne na beh) by mohla zvládnuť aj toto.

EKG a VST

Elektrokardiogram a variabilita srdečného tepu. Tieto slová už sme v súvislosti s Corosom minimálne raz počuli. Taký zárodok sa ukázal v hodinkách Coros Vertix 2, kde sa za pomoci EKG merala hodnota VST. Bohužiaľ sa nemerala v milisekundách ale v Corosovinách (škála od Corosu) a preto to malo výpovednú hodnotu asi ako stres skóre u Garminu.

Pokiaľ by ale hodinky naozaj merali EKG alebo len VST v milisekundách, bola by to paráda. Keďže je toto dosť dôležitá veličina pre športovca, myslím, že nás to čaká.

Dočkáme sa streamovacích služieb a platenia?

No, pravdu povediac myslím, že streamovacie služby a platenie je asi len také zbožné želanie, ale čo my môžeme vedieť. S hudbou už sme sa stretli v modeli Coros Vertix 2, kde sa dali nahrať klasické empétrojky. Nie je to tak cool ako napríklad Spotify, ale už to bol rázny pokrok v inteligencii. Pokiaľ by sa Coros zameral aj na smart funkcie (všetky spojené so športovým využitím), tak myslím, že by to určite zvládol. Lenže aj na platbu kartou aj na streamovacie služby musí mať Coros dosť veľký kapitál na rozbehnutie.

Na druhej strane, pridať tieto funkcie ku klasickým Corosom, bola by to celkom rozprávka. A pokiaľ by to Coros podtrhol ešte možnosťou odpísať na správy. Ach...

Aktualizácie by mohli zostať rovnaké

Čo sa mi veľmi páči na hodinkách od Corosu, sú ich aktualizácie. Tie prichádzajú vo veľkej miere a vždy prinesú niečo inovatívne. Apexy napríklad boli rozšírené o mnoho funkcií od vyššieho modelu Vertix, a tak keby to takto fungovalo naďalej, nehneval by som sa.

Očakávam len to najlepšie

Úprimne, nemusí sa splniť ani riadok z toho, čo som napísal. Ale jediné čo viem, je, že Coros rozhodne nesklame a pokiaľ niekedy tieto hodinky skutočne prídu (a nebudú to len moje fantazmagórie), máme sa na čo tešiť.

A čo by ste si v potenciálnom modeli od Corosu želali vidieť vy?

Mohlo by sa vám páčiť:

4 dôvody, prečo siahnuť po smart hodinkách Coros
13.4.2022 - Dominik Hok
4 dôvody, prečo siahnuť po smart hodinkách Coros

Coros Vertix 2 recenzia – Prišiel som, videl som, zvíťazil som?
4.10.2021 - Dominik Hok
Coros Vertix 2 recenzia – Prišiel som, videl som, zvíťazil som?

Coros Pace 2 recenzia – Hodinky, ktoré zrýchlia aj leňochoda
30.11.2021 - Matěj Urbaczka
Coros Pace 2 recenzia – Hodinky, ktoré zrýchlia aj leňochoda

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku

399,99 € nedostupné
399,99 € nedostupné
399,99 € nedostupné