» Blog » Coros

Coros Apex Pro recenzia – Chýba len pár krokov k dokonalosti

Tagy: Recenzie | Coros | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 4.11.2021 | 8 MIN

V roku 2018 sa na trhu športtesterov objavila nová značka, ktorá razantne zamiešala konkurenciou v miestnych vodách. Coros Apex Pro je dôkazom, že ostatné "brendy" smartwatchov a športtesterov rozhodne nemajú vyhraté.

Plusy rapídne prevažujú nad mínusmi

Nie je tajomstvom, že kopem za tím Garmin už nejakých 9 rokov a len tak niečo ma neuchváti. Hlavne všetky hodinky porovnávam s tým najlepším a pre mňa referenčným tovarom, do tejto chvíle s Garminom. Prvé nasadenie modelu Apex Pro bol pre mňa šok. Neveril som, že ma nejaké hodinky dokážu tak milo prekvapiť. Tu je v skratke prečo:

Titánové prevedenie – ľahkosť
Logické usporiadanie wigdetov
Ovládanie cez otočnú korunku
Magický dotyk
Zafírové sklíčko

Len ťažko sa hľadali nejaké mínusy. Aj tak sa dva malé objavili:

Hodinky ani appka nie sú v slovenčine
Nemožno odpísať na prijatú správu

Krôčky k dokonalosti

Trošku si zafantazírujem a poviem, že model Apex Pro je vážne pár krôčkov od dokonalosti. Chýba im trošku inteligencie oproti ostatným značkám, ale záleží na filozofii Corosu a kam bude chcieť ďalej smerovať. Ako také zbožné želanie vidím pridanie NFC čipu pre platbu kartou. Je to funkcia, ktorá je celkom rozšírená aj medzi trailovými bežcami a milovníkmi hôr a pokiaľ by tam bola, úprimne, asi opustím Garmin.

529,00 € skladom

Ako už som spomínal vyššie, pre našu malú krajinu zatiaľ nie je pokrytie, čo sa jazyku týka. Hodinky vedia iba angličtinu a keď vám neprekáža polština, je možné nastaviť aj tú. Podľa dostupných informácií sa slovenčina zatiaľ neplánuje. Ale tých pár slovíčok nie je až taký problém.:-) A to je všetko, priatelia. Iné škvrnky na hodinkách nevidím.

Musíme si ale uvedomiť, že Coros je na trhu len od roku 2018 a už siaha po najlepších priečkach, čo sa športtestera/smartwatchu týka. Niet preto divu, že tie krôčky k dokonalosti, ako práve ten jazyk alebo platba kartou, budú ešte chvíľu trvať. Ale... Oplatí sa počkať.

Titan z titánu – aspoň polovične

Ako už som spomínal, hodinky majú jednoduchú krásu a ľahkosť. Puzdro (47 mm x 47 mm x 13,4 mm) z hliníka doplnené o titánovú lunetu a dienko váži 49 g. S remienkom potom 59 g, čo je proste stále o parník ľahšie než titánové Fenixy 6 s váhou 72 g. Titánová luneta má rozhodne istú eleganciu. Sú na nej zobrazené názvy tlačidiel a na druhej strane logo. Hoci je puzdro z hliníka, tak hodinky sú vďaka titánovému dienku antialergické.

Puzdro na ruke drží silikónovým remienkom, kde si nemôžem odpustiť zmienku o Garmine, pretože tento remienok je veľmi podobný tomu, čo bol kedysi práve u tejto značky. Je dosť poddajný, mäkký a na ruke drží rovnako geniálne ako ten od Garminu, takže mu nie je čo vyčítať. Celkovo hodinky svojimi rozmermi sedia aj na moju menšiu ruku a je fakt, že sa nosia moc dobre a človek ich cez deň aj noc na ruke vôbec necíti.

Jako obvykle dvoje hodinekZ diaľky by sa Apex možno dal zameniť za Fenix 6

Sklíčko, ktoré poškriabe len diamant

Pri tomto modeli vsadil Coros na transflektívny displej s rozlíšením 240 x 240 a veľkosťou 1,2". Priamo výrobca udáva, že displej má 64 farieb, čo ma vracia do minulosti, kde toto bolo napísané pri každom telefóne v mojom detstve. A to už bolo niečo mať farebný telefón s toľkými farbami! Avšak, displej je krásne čitateľný aj na priamom slnku a zafírové sklíčko vôbec nevrhá odlesky, čo je paráda a dosť ľudí si napríklad pri Garmine na túto problematiku sťažuje.

Magický dotyk

Nie, nie je to žiadna escort služba alebo podobné veci, ale konečne vychytaná dotyková obrazovka, ktorá mi prvýkrát dáva absolútny zmysel aj na outdoorových hodinkách! Okamžite ma názov "Magic Touch" na stránkach Corosu zaujal a začal som to skúmať.

V podstate, keď prvýkrát vezmete hodinky do ruky, tvária sa, že sú ovládané len korunkou a dvoma tlačidlami. Spodné tlačidlo má funkciu späť a pri dlhšom podržaní sa dostanete do menu. V menu potom nájdete všetky funkcie (SpO2, kompas, polohu...). Horné tlačidlo slúži len pre rozsvietenie a otočnou korunkou ovládate zvyšok prístroja. Na korunke je aj tlačidlo, ktorým sa dostanete do športových aktivít, histórie tréningu a tiež do menu.

A teraz prichádza na rad onen magický dotyk. Pokiaľ sa dostanete korunkou zo základného menu napríklad na tepovku a rozkliknete si ju, naraz môžete prstom jazdiť po grafe tam aj späť a skontrolovať si dáta za posledných 24 hodín. Pokiaľ ale nechcete používať dotyk, dá sa rozkliknúť a jednoducho posúvať korunkou. Je to absolútna paráda a vyhovenie všetkým stranám. Ako chmatákom, tak tlačítkarom. Za mňa absolútna bomba a ideálne riešenie. Skvelá je aj plynulosť systému, kde zatiaľ neexistuje žiadne zadrhávanie alebo sekanie obrazoviek.

Senzorovo nadupané hodinky s brutálnou presnosťou

Ako už sme zvyknutí z vyšších radov hodiniek, ani tu nechýbajú všetky potrebné senzory. Konkrétne: barometer, akcelerometer, gyroskop, teplomer, kompas, snímač tepovky, pulzný oxymeter a samozrejme aj GPS. Okrem GPS hodinky podporujú aj navigačné systémy QZSS (iba pre Japonsko), GLONASS a BeiDou (pre Čínu).

Musím sa ale priznať, že presnejšie hodinky som snáď nevidel. Mega presnosť sa prejavila aj na preteku, ktorý mal mať 127,7 km a Apexy namerali 127,69 km. Je to až neuveriteľné, ale veľmi presne sedí aj tempo a tepovka. Na druhej ruke som mal pri preteku model Garmin Enduro a tá presnosť je úplne niekde inde. Garmin by sa mal hanbiť a snažiť sa dohnať Corosovskú presnosť.

Mudrlant do mesta to úplne nie je ale nejaká tá funkcia sa tam nájde

Čo sa týka inteligentných funkcií, je to relatívny základ. V hodinkách nájdeme celodenné meranie tepu (po sekunde), meranie spánku, krokov, kalórií a SpO2. Pre sledovanie športového života je to takmer všetko, čo potrebujete. Trošku ma mrzí, že v nich nenájdeme meranie variability srdečného tepu, stress a body battery. Z rýdzo mestských funkcií sú tu zatiaľ notifikácie, na ktoré bohužiaľ nemožno nijak reagovať, čo je relatívne škoda.

V hodinkách je také možnost zobrazit východ a západ slunceV hodinkách je tiež možnosť zobraziť východ a západ slnka

Rozhodne poteší, že milovníci máp sa na konci tohto roka dočkajú aj topografických mapových pokladov od OpenStreetMap. To je roznodne bomba a ďalší krôčik k dokonalosti. Zatiaľ nie je známe, či to bude fungovať ako plnohodnotná navigácia priamo v hodinkách alebo bude potreba nahrať trasu (navigácia po slepej mape je už dostupná). Aj tak je to bomba a po Garminoch sú na trhu druhí, ktorí produkujú outdoorové hodinky s mapami.

Recenzia na o trošku vymakanejšie Coros Vertix:

Coros Vertix recenzia – Cítiš ten dych na krku Garmin?
20.10.2021 - Dominik Hok
Coros Vertix recenzia – Cítiš ten dych na krku Garmin?

Prirodzený talent na šport

Nie, nemá 100 rôznych monitoringov aktivít a ani tam nie sú perličky ako pretekanie na vozíčku alebo napríklad tanec. Ale to, čo dokážu, dokážu echt dobre. Všetky športové aktivity, ktoré v Corose nájdeme sú vždy špecializované a nikdy to nie je len čas, tepovka a kalórie ako pri ďalších značkách. Pri športoch ale nájdeme všetko potrebné: beh, trail, bicykel, turistika, posilňovanie, zimné športy, vodné športy alebo napríklad triatlon. A ako jedny z mála hodiniek ponúkajú aj watty merané zo zápästia.

Určite asi viete, že už nejaký čas máme YouTube a tu je vyjadrenie k týmto hodinkám od človeka, čo si vraví Lazy Goat:

Coros Apex Pro nosím (24/7) už cez pol roka. Po hardwarovej stránke je len málo vecí, ktoré možno hodinkám vytknúť. Pri dlhých celodenných aj viacdenných pochodoch sa nemusím stresovať, že mi dôjde batéria. Hodinky veľmi spoľahlivo merajú GPS, tepovú frekvenciu a ďalšie veličiny po celú dobu dlhých a náročných aktivít a to takmer za akéhokoľvek počasia. Kto hľadá jednoduché, kvalitné a odolné športové hodinky (a nehľadá smartwatch s miliónom senzorov), tak s Coros Apex Pro rozhodne neurobí chybu.

Veľmi ma prekvapilo, že napríklad pri behu na bežeckom páse sa dá navoliť rýchlosť pásu, podľa ktorej potom Coros vypočíta ubehnutú vzdialenosť, čo je super. Ďalšia skvelá vec je beh po dráhe, kde si nastavíte v ktorej dráhe bežíte a Coros potom sám zreviduje trasu a vykreslenie, aby bolo čo najpresnejšie. Veľmi si tiež cením navigácie pri behu. Keď som nahral do Corosu GPX súbor s traťou, pekne ukázal celú trať na slepej mape a potom aj výškový graf a kde sa v ňom nachádzam.

Pro animaci rozklikněte.:-)Pre animáciu rozkliknite.:-)

Pokiaľ chcete, aby vám Coros začal ukazovať vašu VO2 Max a ďalšie hodnoty, je potrebné behať v móde beh alebo beh po dráhe. Potom vám hodinky ukážu okrem VO2 Max váš maratónsky level, predikciu časov na rôzne vzdialenosti a stav vášho tréningu. Dokonca zvládajú vypočítať tempo s tepovou frekvenciou, kedy sa začína tvoriť laktát. Keď sa hodnoty ukázali kolegovi Dominikovi, tak podľa nich sa mu laktát začína tvoriť až na 175 tepoch. Takže buď majú Corosy málo dát alebo tu máme nového Kiliana Jorneta.

Čo je VO2 max?
30.10.2019 - Agáta Vřeská
Čo je VO2 max?

Baterka, ktorej konkuruje len Chuck Norris

Možno som si trošku zapreháňal, ale baterka je niečo, čo definuje snáď všetky Corosy. V režime smartwatch vydržia hodinky až 30 dní a na GPS vydržia až 40 hodín v sekundovom zázname a to by som povedal, že dosť podhodnotili. Pretek na ktorom som hodinky testoval mi trval 21 hodín a 43 minút. Vybiehal som s 90 % baterky a po ukončení aktivity zostávalo ešte 48 %! To je niečo neskutočné a niečo, čo som vážne nečakal.

Okrem obrovskej výdrže, majú hodinky aj widget s grafom výdrže batérie a pod grafom nájdete podrobné rozpísanie, aké percentá baterky vzal systém, osvetlenie a GPS. Okrem toho sa tu zobrazuje predpokladaná doba výdrže batérie ako v režime smartwatch, tak v režime GPS.

Podtrhnuté zrátané, pre normálnych smrteľníkov to znamená, že s hodinkami budete možno aj dlhšie než mesiac chodiť, športovať a vyhodnocovať výsledky a nebudete musieť myslieť na nabíjanie. Už je to asi blbé, ale znova, je to absolútna paráda. Sám výrobca píše, že nabíjanie trvá menej než 2 hodiny.

Aplikácia nenadchne ani neurazí

Úprimne, asi som od nej čakal viac. Aplikácia pre mobil je krásne prehľadná, vyčítate z nej všetky potrebné dáta, ale... Zdá sa mi taká nemastná neslaná. Na svoje tréningy môžete relatívne nahliadnuť aj na internete v PC, ale tam vám to ukáže iba kilometráž a počet tréningov.

V telefónnej aplikácii nájdete štyri záložky. Prvou je súhrn dňa, druhá je tréningová história, tretia je Coros EvoLab (práca s vašou kondičkou) a štvrtá je pre hodinky, ich úpravu atp.
Trošku ma zarazilo nahrávanie trasy do hodiniek, kde by si Coros mal natiahnuť všetky GPS súbory z telefónu, ale bohužiaľ sa tomu tak nestalo a bolo potrebné v prieskumníku súborov ručne zdieľať .gpx súbory do aplikácie. Je to ale len malá škvrnka na tak parádnych hodinkách a aplikácia stále prechádza celkom masívnymi aktualizáciami.

Čo bude s Corosom ďalej?

Na základe toho, čo Coros dokázal urobiť za 3 roky na trhu, čakám od neho veľké veci. Konkrétne model Apex Pro ma presvedčil, že tieto hodinky, aj firma, majú cenu. Myslím si, že pokiaľ začnú fušovať aj do smart funkcií, tak ľudia z Garminu pôjdu na pracák alebo práve ku Corosu. Podtrhnuté zrátané, hodinky ma učarovali svojou ľahkosťou, odolnosťou, výdržou batérie a neskutočnou presnosťou. A tak nejak sa mi vôbec nechcú vracať. Mám z nich veľkú radosť a už sa moc teším na test ďalších hodiniek tejto značky. Stalo sa to, čo nikto nečakal. Garmin dostal na prdel.:-)

S Corosy zdárně až do cíle.:-)S Corosmi zdarne až do cieľa.:-)

Pokiaľ by ste hľadali podobný prístroj ako je tento, núka sa jeden z variantov Garmin Fenix 6, ktorý kombinuje všetko od Corosu a pridáva naviac platbu kartou, mapy a hudbu. Severskí priatelia môžu ponúknuť alternatívy v podobe Suunto 9, Polar Vantage V2 či Grit X. Fínske hodinky idú veľmi podobnou cestou rýdzeho športtestera, ktorý len tak niečím neprekvapíte.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku

529,00 € skladom
529,00 € skladom