Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Technológie a pojmy | Inteligentné
Dominik Hok | 23.7.2025 | 6 MIN
Smart hodinky nie sú len hračkou na počítanie krokov a čítanie oznámení z telefónu. V horách alebo mimo civilizácie sa môžu stať nástrojom, ktorý vám pomôže zostať v bezpečí. A v prípade núdze vám môže zachrániť život. Aké funkcie by teda mali mať?
Keď si vyberáte outdoorové smart hodinky, pravdepodobne vás hneď napadne, čo by mali zhruba robiť. Ale v prípade, že si nie ste celkom istí, môžeme si to pre istotu prebehnúť.
Výdrž batérie. Outdoorové inteligentné hodinky jednoducho musia dlho vydržať – najmä pri aktívnom príjme GPS. V momente, keď sa vyberiete na niekoľkodňovú túru bez prístupu k elektrine a máte Apple Watch, ktoré vydržia 8 hodín s aktívnym GPS, jednoducho to nie je to pravé.
Odolnosť. Hodinky nemusia nutne spĺňať vojenské štandardy odolnosti, ale je ideálne, ak dokážu fungovať v extrémnejších prevádzkových teplotách a vydržia aj nejaké nárazy.
Prijímač GPS. Netvrdím, že je to nevyhnutnosť, ale veľa funkcií vyžaduje vašu polohu a čo si budeme nahovárať – takmer všetci chceme mať prehľad o svojej trase, prejdenej vzdialenosti atď. Z hľadiska bezpečnosti je určite užitočné vedieť, koľko kilometrov nám ešte zostáva prejsť, a teda odhadnúť, či to stihneme.
V tomto článku si však prejdeme ďalšie funkcie a vlastnosti, ktoré nemusia byť také samozrejmé. Možno pri čítaní tušíte, že váš mobilný telefón dokáže väčšinu (možno dokonca všetky) z týchto vecí. To môže byť pravda, ale povedzme si to rovno – telefón vám pri záchrane života vždy pomôže viac ako inteligentné hodinky. Úloha inteligentných hodiniek je teda celkom jednoduchá – čo najviac šetriť váš mobilný telefón a suplovať čo najviac jeho funkcií.
Pravdepodobne najstaršiu mapu sveta nájdete v Pavlove a táto 30 000 rokov stará rytina dokazuje, aké dôležité bolo mapovanie odjakživa. Orientácia v horách je nevyhnutná, a hoci je navigácia na mape v telefóne oveľa jednoduchšia ako na hodinkách, povedzme si na rovinu, je to tiež jeden z najväčších žroutov batérie.
Môžu nastať situácie, keď ste v horách a ste v naozaj hustej hmle, vaše zmysly sú značne otupené a zrazu sa mapa na vašom zápästí stane (v extrémnych prípadoch) záchranou života.
10.7.2024 - Matěj Urbaczka
Mapové podklady a navigácia v smart hodinkách
Ak nemáte mapový podklad, je príjemné mať spustenú aspoň nejakú navigáciu. Ideálna je minimálne navigácia so slepou mapou. Áno, nie je taká dobrá na orientáciu ako plnohodnotný mapový podklad, ale je lepšia ako nič.
Ak však chcete navigovať na slepej mape, musíte vždy kliknúť dopredu v správcovi máp, či už v telefóne alebo v počítači. Samozrejme, môžete to urobiť v telefóne na mieste, ale nikdy neviete, ako sa vám bude dariť s prístupom na internet, a ak nemáte v telefóne offline mapy, môže vás to upiecť. Preto vždy odporúčam mať pripravenú trasu a pokojne ju mať pripravenú len v hodinkách, prípadne ju nechať bežať na pozadí a nebude vám drasticky vybíjať batériu hodiniek.
Tak ako je dôležité šetriť batériu telefónu, je dobré šetriť aj batériu smart hodiniek. Pre inteligentné hodinky je príjem GPS každú sekundu nepochybne najnáročnejší. V okamihu, keď znížite frekvenciu určovania polohy, výrazne šetríte batériu. Rôzne značky majú rôzne nastavenia, ale sú aj značky, ktoré takúto možnosť neponúkajú.
18.3.2024 - Dominik Hok
Prijímač GPS – Prečo je súčasťou smart hodiniek a ako funguje?
Väčšinou zníženú frekvenciu príjmu GPS ponúkajú výrobcovia inteligentných športových hodiniek (Garmin, Polar, Suunto, Coros), ale postupne sa dostáva aj do hodiniek iných výrobcov.
Len nezabudnite, že čím nižšia je frekvencia určovania polohy, tým horší je záznam trasy. Je teda pre vás zásadné rozhodnutie, či uprednostňujete výkon alebo vytrvalosť. Takúto dvojzmyselnú vetu som teda nemal v úmysle.
Dlho som diskutoval, či ju zaradiť do tohto výberu, keďže ju ponúka len jedna značka (Garmin), ale svetlo je v divočine také nevyhnutné, že jednoducho musím.
Mám vlastnú skúsenosť s tým, že sa v horách zotmelo a LED baterka sa mi viac než hodila. A to som nebol v žiadnej divočine a pohyboval som sa v rámci turistických chodníkov.
Správne by si mal každý zobrať do hôr pre istotu čelovku, ale aj tá môže zlyhať alebo sa vybiť. Záložné svetlo sa jednoducho hodí. A čo si budeme myslieť – kto z vás poctivo nosí baterku stále pri sebe? Ja nie. Ale môžem sa aspoň upokojiť tým, čo mám na hodinkách.
Drvivá väčšina výrobcov kompenzuje LED baterku zobrazením bielej farby so 100 % jasom. Aj to je často veľmi užitočné – a určite lepšie ako nič.
Väčšinu doteraz uvedených funkcií ovládate vedome, ale samozrejme sa môžete ocitnúť v situácii, keď si v dôsledku pádu nebudete môcť privolať pomoc.
Preto mnohí výrobcovia ponúkajú detekciu nehody a pádu. Po zistení pádu sa na hodinkách zobrazí upozornenie a odpočítavanie. Ak upozornenie v požadovanom čase nezrušíte, na prednastavené kontakty sa odošle SMS s odkazom na zobrazenie vašej polohy. S výnimkou hodiniek s LTE je na to potrebný váš telefón, pretože zdieľa vašu polohu na internete a odosiela SMS.
Asi všetci tak trochu viete, aká nebezpečná môže byť búrka. Najmä vo veľkých výškach.
Aby táto funkcia fungovala, potrebujete, aby hodinky mali barometer. Príchod búrky sprevádza prudký pokles tlaku vzduchu. Keď sa takýto jav zaznamená, hodinky zobrazia alarm búrky. Môže to byť pre vás signál, že je čas čo najskôr nájsť bezpečné miesto.
14.7.2021 - Dominik Hok
VŠETKO NA TÉMU: Barometer – Prečo je v smart hodinkách?
Niektorí výrobcovia ponúkajú sledovanie v reálnom čase, pri ktorom telefón odosiela údaje o vašej polohe na webovú stránku. V čom je háčik? Táto funkcia je trochu v rozpore s tým, čo som spomenul na začiatku článku – totiž že inteligentné hodinky by mali v ideálnom prípade šetriť batériu telefónu.
Po tejto možnosti by som siahol skôr pri kratších aktivitách, ale tie môžu byť potenciálne nebezpečné. Pri dlhších aktivitách, pri ktorých hrozí vybitie telefónu, by som bol opatrnejší a zvážil by som jej použitie.
Podobne ako režim úspory energie GPS, aj solárne nabíjanie môže spomaliť vybíjanie batérie hodiniek. Najmä v horách, kde je slnečné svetlo silné a priame, môžete nazbierať dostatok hodín luxov, aby ste mierne predĺžili výdrž.
Len na vysvetlenie – nečakajte žiadne dramatické rozdiely. Samozrejme, výdrž batérie závisí od počasia a určite sa nedostanete do situácie, že by ste počas polročnej expedície nemuseli ani raz nabíjať. V rámci jednej aktivity sa predĺženie pohybuje skôr v rádoch niekoľkých hodín, maximálne desiatok.
Solárne nabíjanie v súčasnosti ponúkajú značky ako Garmin a Suunto.
Tu, samozrejme, záleží na každom jednotlivcovi, ale napríklad ja mám rád, keď mi hodinky – a Garmin a Suunto to opäť robia – ukazujú výškový profil trasy, na ktorej sa práve nachádzam, prípadne aký kopec mám pred sebou, aký je dlhý a aký má sklon.
K čomu je to dobré? Dobrá otázka. Môže vás to buď rozčúliť, alebo upokojiť, že aspoň viete, kde ste. Ale najväčší prínos vidím v akomsi... rozdelení síl. Keď bežím po kopci, mám predstavu, kedy si môžem dovoliť vyraziť a kedy je lepšie šetriť, pretože ma môže čakať ešte väčší prepad ako ten aktuálny.
Aj keď to nie je celkom funkcia, skôr vlastnosť, veľa ľudí si neuvedomuje, aké dôležité sú tlačidlá pri výbere. Predstavte si, že si sadnete do sprchy s telefónom a niekto vás požiada, aby ste zverejnili príspevok na Instagrame. Iste, bude to ťažké. Koniec koncov, displej bude viac ovládaný prúdom vody ako vami.
S inteligentnými hodinkami je to podobné. Môže pršať, snežiť, byť zima, môžete sa potiť alebo mať rukavice... A zrazu je ovládanie cez displej takmer nemožné. Tlačidlá tento problém nikdy nemajú. Vždy fungujú. A to je pri práci v teréne dosť dôležité.
Áno, v konečnom dôsledku nepotrebujete žiadnu zo spomenutých funkcií alebo vlastností - ste so svojím telefónom úplne spokojní. Ale ak ste sa už rozhodli pre inteligentné hodinky a máte blízko do prírody, určite nie je na škodu pri výbere zohľadniť tento článok. Nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť.
Zdroj fotografií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.