Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Garmin | Inteligentné
Dominik Hok | 26.5.2025 | 5 MIN
Garmin Forerunner 970 vyzerá ako Fenix, robí veci ako Fenix – a v niektorých ohľadoch ho dokonca prekonáva. Zafírové sklíčko, baterka, EKG, tolerancia behu, nové merania s HRM-600... a navyše možnosť telefonovania. Za cenu nižšiu ako vlajková loď. Ak má nejaký model šancu zamiešať karty medzi športovými hodinkami, je to tento.
Pamätám si, keď vyšiel Instinct 3 a dosť recenzentov sa nebálo použiť slovné spojenie "Fenix killer". Ten model bol okrem máp tak nabitý, že zrazu nemalo veľký zmysel priplácať si za mapy, vyššiu vodotesnosť a prémiovejší dizajn. Samozrejme, mohli by sme naraziť na softvérové rozdiely, ale hádam sa chápeme, nie?
Každopádne, ak sa nejaký model dá teraz nazvať „Fenix killer“, tak je to určite Forerunner 970, pretože:
Zároveň v kombinácii s úplne novým hrudným snímačom HRM-600 ponúka doposiaľ nevídané bežecké funkcie, ako je meranie bežeckej ekonomiky a step speed loss (kroková strata rýchlosti).
Čo vás ako prvé napadne pri pohľade na Forerunner? Nuž, nevyzerá už celkom ako Forerunner, ale pre laické oko je dosť ľahké si ho pomýliť s modelom Fenix. Dokonca aj farby sú teraz trochu tlmenejšie, keďže máme len biely, čierny a béžový variant.
Azda najväčším prekvapením je ochrana displeja. Verte či nie, na prednej strane hodiniek nájdete zafírové sklíčko – a žiadne iné.
Priemer puzdra zostáva 47 mm, rovnako ako materiál remienka, rozpätie nožičiek a ďalšie základné parametre.
Aj keď vyzerajú ako Fenix, určite nemajú rovnakú vodotesnosť. Máte tu klasických 5 ATM, tlačidlá nie sú indukčné a v súprave senzorov chýba hĺbkomer. Úprimne povedané, toto mi však neprekáža, pretože vodotesnosť Fenixov využije naozaj len hŕstka ľudí.
Senzorová výbava kvantitatívne zostáva rovnaká – teda akcelerometer, barometer, gyroskop, kompas, pulzný oxymeter, snímač srdcového tepu a multifrekvenčné GPS.
Kvalitatívne zostáva všetko rovnaké, okrem optického snímača, pretože teraz na kľúči nájdeme piatu generáciu. Prítomnosť kovových častí na snímači naznačuje aj prítomnosť EKG a merania teploty pokožky. Kovové časti spomínam hlavne preto, že nový snímač sa objavil aj na nižšom modeli Forerunner 570, ale práve bez týchto kovových častí.
Úprimne som to nečakal, ale Forerunner 970 dostal aj možnosť telefonovania a hlasového asistenta. Prečo som to nečakal? Myslel som si, že Garmin bude chcieť Forerunner výraznejšie odlíšiť od ôsmej generácie Fenix. Avšak som sa mýlil.
Možnosť telefonovania mi veľmi nepomohla, ale nová funkcia Tolerancia behu určite áno. Áno, ďalšia funkcia, ktorá mi príde zaujímavá, ale nebudem sa jej riadiť. :)
Táto funkcia vás vlastne učí rozumieť tréningovým jednotkám. Aj keď je kilometráž jednou z najčastejšie poluplatňovaných metrík, v posledných rokoch sa tréningové jednotky vyjadrujú skôr v hodinách a minútach. Kilometer nie je kilometer, ale hodina je stále hodina. Kedy sa vás však naposledy niekto opýtal – koľko hodín týždenne beháte?
Práve bežecká tolerancia vás naučí pochopiť, že neexistuje nič také ako desiatka. Zariadenie Garmin na základe vašej tréningovej histórie a kondície odhadne vašu ideálnu týždennú kilometráž. Do výpočtu vzdialenosti každého behu však pridávajú aj úvahy o intenzite a prevýšení. Ak teda bežíte 10 km v kopcoch, nemusíte si k tolerancii behu pripočítať 10 kilometrov, ale napríklad 16, pretože ide o náročnejší 10 km.
Niekto by mohol namietať, že výpočet tréningovej záťaže robí dosť podobnú vec, ale určite nie je taký polovičatý ako bežecká tolerancia.
Forerunner 970 majú mapové podklady.
Triatlonisti by okrem tejto funkcie mohli oceniť aj nové adaptívne triatlonové tréningové plány. Triatlonových hodiniek už bolo veľa, ale postupne sa všetky triatlonové funkcie dostali takmer do všetkých pokročilejších športových modelov. Teraz je tu opäť niečo nové, niečo, čo sa v nižších alebo starších modeloch nevidí.
Forerunner 970 prichádza, samozrejme, s ďalšími inováciami, ale treba mu trochu pomôcť novým hrudným snímačom HRM-600. Ten okrem toho, že je konečne odnímateľný a s batériou, prináša hneď dve funkčné novinky.
Prvou je meranie straty rýchlosti krokov, ktoré meria stratu rýchlosti pri každom kroku. Táto metrika sa vyjadruje v centimetroch, využíva pevný bod na hrudníku a v skratke zaznamenáva brzdenie vášho tela.
Z prvej funkcie potom vychádza vyhodnotenie bežeckej ekonomiky, na čo slúžia špeciálne stupnice. Teoreticky vzaté ekonomiku behu už skôr vyhodnocoval vertikálny pomer, ale opäť by som sa len oháňal rovnakým argumentom – nová funkcia je polopatickejšia.
Napadá ma ale, že vertikálny pomer vychádza z vertikálnej oscilácie a metrika step speed loss dáva väčší zmysel, pretože môžete mať nízku vertikálnu osciláciu, ale byť neekonomický, pretože pri každom dopade strávite na nohe zbytočne dlhý čas.
Forerunner 970 a hrudný snímač HRM-600.
Fenix killer – také. Možno trochu ostré zakončenie článku, ale vezmite si, že tieto hodinky oproti Fenix 8:
Samozrejmosťou sú základné funkcie ako mapové podklady, platba NFC, hudobný prehrávač, navigácia atď. Nový model sa prenáša z modelu Forerunner 965.
Čo má Fenix rozhodne navrch, je legendárna hmlovina. Je to predsa len kultová séria. Aj keď rad Forerunner tu bol už roky pred Fenixom. :)
Ako to môžem ukončiť? Asi tým, že keď som novinku videl na vlastné oči, vedel som, že sa pozerám na nový bestseller. A teraz sa ukáže, ako veľmi som sa mýlil alebo mal pravdu.
Zdroj fotiek:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.