Garmin Venu X1 recenzia – Kto zavrel Fenix ​​do sendvičovača?

Tagy: Recenzie | Garmin | Inteligentné

Dominik Hok | 24.6.2025 | 10 MIN

Sú tenké ako sušienka, dobre vybavené ako Fenix a za dobrú cenu ako lepšie ubytovanie v Chorvátsku. Ale majú zmysel? Garmin Venu X1 som dôkladne otestoval a odpoveď stále nie je taká jednoduchá.

Garmin Venu X1 sú zaujímavé tým, že:

  • sú hrubé len 7,9 mm
  • všetko zobrazujú na dvojpalcovom displeji
  • funkčne sú dosť podobné napríklad vlajkovej lodi Fenix
  • majú LED svietidlo
  • sú umiestnené na novom type remienka Comfort Fit
  • vážia len 34 gramov
  • zafírové sklíčko chráni prednú stranu
  • ponúka zobrazenie mapy

Smart hodinky hrubé ako 3 dve eurové mince

Ak by som mal vyzdvihnúť jednu jedinú vec, ktorou sú hodinky Venu X1 výnimočné, bola by to bezpochyby hrúbka len 7,9 mm. Uznávam, že asi nie je úplne jednoduché si to predstaviť, takže vám trochu pomôžem: predstavte si tri dvadsaťkorunáčky položené na sebe. Je to už jasnejšie?

Tu sa však ich dráždivosť končí. Sú široké 41 mm a vysoké 46 mm – a rozhodne nevyzerajú maličké. Tu je ich fotografia na mužskom zápästí (obvod 16,5 cm).

A tu je jeden na ženskom zápästí (obvod 14,2 cm).

Len nezabudnite, že hodinky sú odfotografované na mimoriadne drobnej kolegyni, ktorá by na displeji týchto hodiniek mohla pokojne hrať ping-pong.

Ak však nemáte úplne drobné zápästie, hodinky sedia na ruke prekvapivo dobre. Pomáha tomu aj veľmi nízka hmotnosť puzdra – len 34 gramov. A keď si nasadíte nový remienok ComfortFit Band, hodinky svojmu názvu dostojí. Je naozaj pohodlný, možno ešte pohodlnejší ako pôvodný UltraFit, ktorý poznáme napríklad z modelu Garmin Enduro.

Ale! Je tu jedna vec, ktorá mi na ňom vadí. Hoci má remienok plastovú koncovku, ktorá je o niečo širšia ako strečová slučka, veľmi ľahko cez túto slučku prepadáva. Takže keď si hodinky zložím a potom si ich chcem nasadiť späť, často sa stáva, že remienok prepadne. Čo ohrozuje nielen samotné hodinky, ale aj moje duševné zdravie, pretože ma to úprimne dosť rozčuľovalo. Rozhodne to nebolo ani pohodlné, ani vhodné.

Garmin Enduro 3 recenzia – Smartwatch s najdlhšou výdržou batérie na svete
20.9.2024 - Matěj Urbaczka
Garmin Enduro 3 recenzia – Smartwatch s najdlhšou výdržou batérie na svete

Remienok je tiež extrémne tenký – čo dáva zmysel, pretože keby nebol, mohol by sa pomaly stať hrubším ako samotné hodinky. A keby som ho mal opísať jedným slovom? Exkluzívne. Veď Venu X1 používa netradičné rozostupy nožičiek 24 mm a márne lovím v pamäti iný model Garmin, ktorý by mal takúto šírku remienka. Jeho veľkou výhodou je však systém uchytenia, keďže bol použitý rýchloupínací systém, pri ktorom stačí zatiahnuť za zobáčik stožiara a popruh sa odopne. Oproti tomu UltraFit sa musí za stožiar natiahnuť, čo nie je záležitosť niekoľkých sekúnd.

Zaujímavá je aj samotná konštrukcia puzdra. Totiž plastové, ľahko profilované telo sedí na titánovej základni, z ktorej zároveň vyrastajú nožičky. Takéto riešenie som ešte v žiadnom modeli nevidel – bežne nožičky vychádzajú priamo z puzdra. Tu však Garmin trochu prepísal pravidlá.

"Milujem Garmin, ale toto vyzerá ako Apple Watch od Temu," komentoval používateľ Redditu TheChosenOne-TrustMe.

Hlavným rozdielom oproti modelu Fenix 8 (samozrejme, okrem tvaru) je celková odolnosť. To preto, že Fenix je sendvičovo utesnený, spĺňa vojenské normy a má vodotesnosť 40 metrov reálnej hĺbky. Naproti tomu Venu X1 nemá kovový rámik ani lunetu a základnú vodotesnosť 5 ATM. Kovový rámček by si však Venu X1 zaslúžili.

Vojenský štandard odolnosti (MIL-STD-810) pre inteligentné hodinky
5.9.2023 - Dominik Hok
Vojenský štandard odolnosti (MIL-STD-810) pre inteligentné hodinky

Okrem titánového puzdra majú hodinky aj prémiové sklíčko, keďže je vyrobené z takmer nepoškrabateľného zafíru.

Mnohých používateľov poteší aj detail v hornej časti hodiniek – mierne vyosená LED baterka. Ponúka štyri úrovne bielej a jednu červenú a aktivuje sa dlhým stlačením spodného tlačidla.

Mimo stredu je pravdepodobne preto, že ju jednoducho nebolo kam vtesnať do takého tenkého puzdra.

Keď už sme pri centrovaní – moje oko citlivé na detaily si nemohlo nevšimnúť, že sklíčko nie je v rámčeku úplne dokonale vycentrované. K tomu mám dve pripomienky: po prvé, pri hodinkách tejto ceny by si to Garmin pravdepodobne nemal dovoliť. A po druhé – čo je možno dôležitejšie – medzi sklíčkom a rámčekom je na dvoch stranách väčšia medzera ako na druhej, čo spôsobuje, že sa tam usadzuje neuveriteľné množstvo prachu. Napríklad naozaj veľkú hromadu. Už po dvoch dňoch hodinky vyzerali, akoby som ich nosil šesť mesiacov.

Displej "tučný" na dva prsty

Ak kedy Garmin osadil svoje zariadenie dvojpalcovým displejom, bolo to iba na cyklopočítačoch radu Edge. V rámci smart hodiniek však teraz Venu X1 drží jasné prvenstvo.

Áno, nikdy by som si nedokázal predstaviť, že budem zo svojho zápästia sledovať film, ale Venu X1 sú prvé hodinky, pri ktorých by to podľa mňa bolo celkom možné. Aj keď si nie som istý, či by batéria zvládla aspoň 20-minútovú epizódu seriálu. Ale o tom neskôr.

Displej je dotykový AMOLED s automatickou reguláciou jasu a trúfam si odhadnúť, že svieti až 2000 nitov. Je trochu škoda, že musím v recenzii odhadovať takýto zásadný parameter – Garmin ho, žiaľ, nikde neuvádza. Takže si budeme musieť vystačiť s mojím odhadom.

Keď sa nachádzate na hlavnej obrazovke ciferníka, potiahnutím prsta nadol zobrazíte oznámenia, potiahnutím prsta nahor zobrazíte konfigurovateľné widgety týkajúce sa zdravia, tréningov, počasia a ďalších.

Potiahnutím doľava sa dostanete k výberu aplikácií a športových aktivít – stlačením horného tlačidla urobíte to isté. Ak potom vo výbere aplikácií potiahnete prstom nadol, zobrazí sa ovládacie centrum s nastaveniami hlasitosti, zámku displeja, režimu Nerušiť a ďalšími. Do tejto časti sa dostanete aj dlhým stlačením horného tlačidla.

Optický snímač je prekvapivo bez podpory EKG

Zostava snímačov zahŕňa akcelerometer, barometer, kompas, teplomer, gyroskop, pulzný oxymeter, snímač srdcového tepu a prijímač GPS. Bohužiaľ, je tu niekoľko kompromisov, ktoré – aspoň podľa môjho názoru – nie sú úplne šťastné.

Prvý z nich sa týka snímača Elevate 5, ktorý síce meria srdcovú frekvenciu, okysličenie krvi a teplotu pokožky, ale už nemeria EKG. Podobne je to aj s GPS, ktoré síce podporuje všetky navigačné systémy, ale len na jednej frekvencii – teda bez podpory viacerých frekvencií a bez funkcie SatIQ.

Osobne mi absencia EKG až tak neprekáža, keďže ho nepoužívam. Ale multifrekvenčné GPS? Venu X1 by si to určite zaslúžil. Vyššia presnosť v hustej zástavbe alebo v lesoch sa jednoducho hodí.

Na druhú stranu, záznam trasy v zalesnenej oblasti aj voľnom priestranstve je v porovnaní s Tactix 8 (fialová) dosť podobný.

Měření tepu Venu X1 (červená) v porovnání s pažním snímačem Polar Verity Sense (fialová).

Meranie srdcovej frekvencie Venu X1 (červená) v porovnaní so snímačom Polar Verity Sense na ruke (fialová).

Výdrž batérie je najslabšou časťou celých hodiniek

Skôr než sa pustím do akejkoľvek kritiky, poviem to rovno – chápem, prečo má Venu X1 takú krátku výdrž batérie. Keď je puzdro tenké ako oplátka, je ťažké doň dostať poriadnu batériu. Iste, niečo by sa dalo urobiť na softvérovej úrovni, ale potom by hodinky neboli také svižné. A vlastne si teraz uvedomujem, že práve preto možno nie je k dispozícii viacfrekvenčný príjem GPS – jednoducho by to energeticky nefungovalo.

V režime inteligentných hodiniek Garmin sľubuje až 8 dní výdrže batérie a 16 hodín pri aktívnom GPS – v oboch prípadoch s Always-on displejom.

Garmin mal vždy jasne nastavenú latku, pokiaľ ide o výdrž batérie športových hodiniek. Cieľom bolo dostať sa nad 24 hodín, aby zvládli Ironman. Teraz tu však máme model s prémiovou cenovkou, ktorý túto základnú hranicu nespĺňa. A áno, možno by som mu to aj odpustil – keby nestál viac ako Forerunner 970, ktorý je v súčasnosti top bežeckým modelom. Ten vydrží s aktívnym GPS až 26 hodín. A to je rozdiel, ktorý sa nedá prehliadnuť.

Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú
14.3.2024 - Matěj Urbaczka
Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú

A nech to nie je len teória. Sila zvyku je sila zvyku – Venu X1 som smelo používal niekoľko dní a potom som si kľakol. Keď si človek zvykne na Tactix 8, jednoducho sa prestane o baterku starať. Ale priznávam, že je to skôr moja nerozhodnosť než problém hodiniek. Otázkou je, koľko používateľov Garminu je na tom podobne. :)

Funkčne sú na tom tieto hodinky takmer ako Fenixy

Ak sa aspoň trochu orientujete vo svete Garminov, možno vás uspokojí veta: Tieto hodinky majú všetko - možno okrem potápačských funkcií. Inak ide o plnohodnotný model so silnými lifestylovými, športovými a inteligentnými funkciami. Dokonca by mal byť vybavený funkciou tolerancie behu a rýchlosti straty krokov – novými funkciami predstavenými s modelom Forerunner 970. Ochudobnení nie ste ani o vynikajúce výsledky v oblasti výdrže a kopcov.

Skóre vytrvalosti – Ako čítať túto hodnotu?
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Ako čítať túto hodnotu?

Skóre behu do kopca – Čo znamená táto hodnota?
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre behu do kopca – Čo znamená táto hodnota?

Keďže funkčne nie je Venu X1 nič prevratné a kombinuje to najlepšie, čo sme od Garminu videli, napadlo mi vyzdvihnúť tie najpodstatnejšie funkcie.

Telefón a hlasové poznámky. Ak máte hodinky v dosahu telefónu, môžete jednoducho uskutočniť hovor priamo zo zápästia. Hlasitý odposluch je však stále trochu slabý. Akonáhle ste na ulici – alebo nedajbože na bicykli – musíte mať doslova otvorené uši.

Mapový podklad. Pomaly sa stávajú štandardom v drahších Garminoch. Priamo v hodinkách nájdete predinštalované mapy Európy a Českú republiku si môžete spresniť pomocou topografického kupónu. Najväčšou výhodou spresnených máp sú farebne odlíšené turistické trasy – úplne ideálne na orientáciu v teréne. V porovnaní s modelom Fenix 8 sa mi zdá, že načítavanie je o niečo svižnejšie a teraz môžete mapu ovládať gestami – zoomovať dvoma prstami.

Typy navigácie v smart hodinkách
19.3.2024 - Matěj Urbaczka
Typy navigácie v smart hodinkách

Kompletná športová výbava. Garmin často odlišuje mestské modely od športových tým, že neintegruje pokročilé športové merania. To však nie je prípad modelu Ven X1 – ten si svoju vstupenku do sveta športu zaslúži.

Tréningová záťaž vychádza z výsledného kyslíkového deficitu. Na základe toho hodinky priebežne odpočítavajú vašu záťaž a následne slovne vyhodnocujú váš tréningový stav – napríklad, či ste produktívny, udržiavací alebo pretrénovaný.

Pripravenosť na tréning je to, čo mňa osobne teší najviac. Zohľadňuje údaje o životnom štýle, ako je spánok, stres alebo rovnováha variability srdcovej frekvencie, a zároveň kombinuje čas regenerácie s aktuálnou tréningovou záťažou. Výsledkom je skóre od 0 do 100, ktoré vám povie, ako veľmi ste (ne) pripravení na to, aby ste sa presadili.

Monitorovanie spánku je pre mňa jednou z kľúčových funkcií. Hodinky vyhodnocujú všetky fázy spánku, a aj keď si nie ste úplne istí ideálnym pomerom ľahkých, hlbokých a REM fáz, je tu jednoduché skóre od 0 do 100. Čiastočne vedecké a bez vedeckého odpadu.

Ja osobne si hneď po prebudení kontrolujem priemernú variabilitu srdcovej frekvencie, pokojovú srdcovú frekvenciu a frekvenciu dýchania. Tu oceňujem, že Garmin meria srdcovú frekvenciu každú sekundu, a to aj mimo športovej aktivity.

Márne rozmýšľam, či Venu X1 vôbec priniesol nejakú doteraz nevídanú funkčnú inováciu – teda okrem dizajnu – a azda jediným kandidátom je kalkulačka s podporou výpočtu prepitného (v percentách) a rozdelenia platby medzi viac osôb. Áno, je to asi ako keby nejaká automobilka v roku 2025 predstavila klimatizáciu ako prevratnú inováciu, ale ruku na srdce – využitie si nájde. Navyše, vďaka veľkému displeju nie je problém ani niečo na kalkulačke napísať.

Chcel som vyzdvihnúť len (pre mňa) najdôležitejšie funkcie, ale určite by bolo dobré spomenúť aj tie základné. Z hľadiska inteligentných funkcií sú to notifikácie s prednastavenými odpoveďami (používatelia iOS majú k dispozícii len zobrazenie notifikácií), platba cez NFC a hudobný prehrávač – hodinky majú 32 GB vnútornej pamäte.

Platby NFC - všetko o bezkontaktných platbách pomocou hodiniek
3.1.2022 - Dominik Hok
Platby NFC - všetko o bezkontaktných platbách pomocou hodiniek

Prehrávanie hudby na smart hodinkách – Ako funguje?
19.3.2024 - Dominik Hok
Prehrávanie hudby na smart hodinkách – Ako funguje?

Venu X1 merajú aj kroky, spálené kalórie, stres, vyhodnocujú nabitie vášho tela na stupnici od 0 do 100 (Body Battery) a denne vás prostredníctvom rannej správy informujú o počasí, nadchádzajúcich tréningoch (hodinky odporúčajú každý deň iný), udalostiach v kalendári a ďalších.

Monitorovanie športu zahŕňa všetky dôležité metriky merané prijímačom GPS (tempo, vzdialenosť atď.), snímačom srdcového tepu (priemerný srdcový tep, zóny srdcového tepu atď.) a barometrom (nadmorská výška). Okrem toho ponúka aj nadštandardné metriky, ako je meranie výkonu vo wattoch, prepočet tempa na rovinu, odhad VO2 Max, výpočet laktátového prahu alebo predpovede času na rôzne vzdialenosti.

Čo je VO2 max?
30.10.2019 - Agáta Vřeská
Čo je VO2 max?

Zhrnutie Garmin Venu X1

Och, na túto časť článku som sa netešil. Je to presne ten moment, keď sa musím rozhodnúť, či hodinky odsúdiť, alebo ich postaviť na piedestál. Takže sa pokúsim byť tak trochu šarlatán.

Hodinky Venu X1 sú... prelomové. Spoločnosť Garmin vzala to najlepšie, čo dokáže, vtesnala to do osemmilimetrového puzdra, naplnila ho dvojpalcovým displejom a dokonca nechala miesto aj na LED baterku. To je jednoznačne technologický majstrovský kúsok. Čo je však trochu škoda, je to, že v tomto inovatívnom puzdre nezostalo veľa miesta na batériu – a dvojpalcový displej je preto celkom "na nič".

Nechcem robiť unáhlené závery, ale ak niečo používatelia Garminu naozaj chcú, tak je to praktickosť. Osobne by ma zaujímalo, či je technologická inovácia Venu X1 dostatočne silným argumentom na to, aby si ho niekto zaobstaral namiesto oveľa praktickejších modelov Fenix alebo Forerunner. Koniec koncov, vzhľadom na cenovku im konkurujú aj vlajkové lode ako Fenix 8 alebo Forerunner 970.

Verím, že existujú používatelia, ktorí chcú RÔZNE veci – a Venu X1 sú nepochybne iné. Na športovanie však chcete zariadenie s maximálnym výkonom, a práve v tom Venu X1 trochu zakopáva.

Čo je asi najväčším problémom týchto hodiniek, je nejasná cieľová skupina. Športovci často chcú odolnosť, primeranú výdrž batérie a správnu funkčnosť. Venu X1 tu spĺňa jeden bod. A pre "obyvateľov mesta" sú tieto hodinky opäť zbytočne drahé.

Takže ako to uzavrieť? Asi som to nikdy neurobil, ale záver urobím vágne. Venu X1 sú skvelé – majú však potenciál? Neviem.

Zdroj fotografií:

  • oficiálne fotografie Garmin
  • grafy – DC Rainmaker Analyzer
  • mapa – Google Maps
  • vlastné fotky Hodinky 365

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku

Novinka Jún
795 € skladom
Novinka Júl
780 € skladom