Hodinárske míľniky, ktoré by mal každý chronomaniak poznať
Tagy: Technológie a pojmy | Klasické
Šimon Šesták | 15.11.2023 | 10 MIN
V očiach historikov je časomiera stále veľmi moderným fenoménom. Napriek tomu má pestrú históriu! Preto si dovolím tvrdiť, že či už ste vo svete hodiniek úplný nováčik, alebo skúsený matador, oplatí sa pripomenúť si najdôležitejšie míľniky.
1505: Jantárové jablko – Hodinky 1505
Za vznik prenosných hodiniek sa všeobecne považuje vynález nemeckého zámočníka a hodinára Petra Henleina. Na začiatku 16. storočia predstavil určite futuristicky vyzerajúcu medenú guľôčku, označovanú jednoducho ako "Hodinky 1505".
Toto "jantárové jablko", ako ho okrem iného prezývali, sa samozrejme ani zďaleka nepribližovalo presnosti, na akú sme zvyknutí u dnešných náramkových hodiniek. A ani presné meranie času nebolo jeho hlavným účelom - bol to predovšetkým šperk. Hodinky mali rezervu chodu len 12 hodín a presnosť bola dokonca v hodinách za deň.
Prvé hodinky na svete boli takzvané jednoručky. Zdroj: wikipedia.org
18. storočie: Problém zemepisnej dĺžky – Námorný chronometer H4
Na začiatku 18. storočia s rozvojom námorníctva vznikla aj potreba presného určovania polohy lodí na otvorenom mori. To sa dalo určiť výpočtom pomocou navigačného sextantu a almanachu ... A čo je najdôležitejšie, poznaním presného času. A práve ten predstavoval pre námorníkov najväčší problém. Len pre predstavu, ak sa nameraný čas odchyľoval od skutočného času len o štyri sekundy, znamenalo to chybu jednej námornej míle alebo približne 1,8 km v navigácii.
Preto v roku 1714 britská vláda vymyslela cenu pre vynálezcu, ktorý by tento problém raz a navždy vyriešil. Je zaujímavé, že hoci sa mnohí pokúšali tento gordický uzol rozťať, podarilo sa to až v roku 1761. Vynález takzvaného námorného chronometra H4 patril yorkshirskému stolárovi Johnovi Harrisonovi, ktorému sa podarilo dosiahnuť neuveriteľnú presnosť. Dokonca aj na rozbúrenom mori – na palube lode HMS Deptfort bola presnosť H4 po 81 dňoch len -5 sekúnd. Nie -5 sekúnd za deň, ale -5 sekúnd za 81 dní!
Námorný chronometer H4. Zdroj: watchesbysjx.com
1775: Založenie spoločnosti Breguet
V roku 1775 založil Abraham Louis Breguet , Francúz švajčiarskeho pôvodu, v Paríži značku hodiniek nesúcu jeho meno. Zaujímavosťou je, že táto značka je dodnes jednou z najdlhšie pôsobiacich spoločností v tomto odvetví a jej sláva je stále značná.
Abraham-Louis Breguet. Zdroj: timeandwatches.com
1780: Automatický náťah mechanických hodiniek – Breguet Perpétuelle
Málokto tuší, že automatické naťahovanie sa prvýkrát neobjavilo na náramkových hodinkách, ale na vreckových hodinkách. A nezaviedol ho nikto menší ako samotný Breguet. Automatické naťahovanie je nielen veľmi pohodlné pre používateľa, ale predovšetkým udržuje pero stále naťahované, čo výrazne zvyšuje presnosť hodiniek.
Systém automatického naťahovania vtedy vyzeral úplne inak, ako ho poznáme dnes. Zdroj: breguet.com
1790: Systém ochrany zotrvačky – Pare-chute
Systém ochrany zotrvačníka Pare-chute je jednou z najzložitejších častí hodiniek na výrobu. Vzhľadom na svoje malé rozmery je hriadeľ zotrvačníka zároveň jedným z najcitlivejších - už malý náraz ho môže ľahko ohnúť. To spôsobuje v lepšom prípade veľkú dennú odchýlku, v horšom prípade úplné zastavenie hodiniek.
Samozrejme, že Abraham-Louis Breguet si to ako hodinový majster u svojich zákazníkov všimol a vymyslel špeciálny nástavec na kameň zotrvačníka. Kameň bol upevnený v akejsi pružine, ktorá sa pri náraze vrátila späť, a tak zabránila poškodeniu hriadeľa.
Na obrázku je zreteľne vidieť pružinu, ktorá chránila uchytenie zotrvačníka. Zdroj: breguet.com
1795: Zlepšenie presnosti – Breguetov vlások
Vlas zotrvačníka je jednou z mnohých súčastí hodiniek, ktoré ovplyvňujú presnosť. Tú možno výrazne zvýšiť použitím rôznych zliatin (napr. Elinvar, Nivachrnon atď.), ale pravdou je, že na zvýšenie presnosti možno natiahnuť vlásenku takmer z akejkoľvek zliatiny. Vonkajší koniec vlasovej spony sa vyvedie nahor a pripevní sa blízko stredu, nad vinutím. Tento komplikovaný spôsob upevnenia však poskytuje práve toto zvýšenie presnosti, pretože takto navinutý vlas sa môže rovnomernejšie natiahnuť.
Z obrázku je zrejmé odlišné vinutie. Zdroj: pocketwatchdatabase.com
27.6.2023 - Agáta Vřeská
Ako fungujú mechanické hodinky – Všetko, čo by ste o mechanikách mali vedieť
1905: Založenie značky Rolex
Značka Rolex sa pôvodne volala Wilsdorf and Davis. O tri letá neskôr si Hans Wilsdorf zaregistroval názov Rolex, ku ktorému ho podľa jeho slov inšpirovala múza počas jazdy na koči ťahanom koňmi v Londýne. V roku 1919 sa spoločnosť presťahovala z Londýna do Ženevy.
Hans Wilsdorf. Zdroj: crownandcaliber.com
1911: Prvé pánske náramkové hodinky – Cartier Santos
Keď sa jedného dňa v roku 1904 významný brazílsky priekopník Alberto Santos-Dumont sťažoval svojmu priateľovi, klenotníkovi Louisovi Cartierovi, že vreckové hodinky sú pri lietaní veľmi nepraktické, pravdepodobne netušil, že raz a navždy zmení svet hodiniek. O sedem rokov neskôr prišiel Cartier s pánskymi náramkovými hodinkami so strojčekom JLC. Tieto hodinky (v tom čase ponúkané v zlate a platine) normalizovali nosenie hodiniek na mužskom zápästí, čo bolo dovtedy výsadou len dám.
Alberto Santos-Dumont a ikonické hodinky Cartier. Zdroj: pinterest.com
1913: Prvý náramkový chronograf – Longines Monopusher
V roku 1913 prišla spoločnosť Longines s prvými náramkovými hodinkami s funkciou stopiek (chronograf). Zaujímavosťou je, že prvé chronografy mali len jeden spínač, ktorý ovládal spustenie, zastavenie a resetovanie stopiek. Až Gaston Breitling prišiel o dva roky neskôr s hodinkami, ktoré mali tieto samostatné funkcie.
Reedícia prvého chronografu k 180. výročiu značky. Zdroj: monochrome-watches.com
1919: Cartier Tank
Inšpirovaný tankami, ktoré sa objavili na západnom fronte prvej svetovej vojny, Louis Cartier predstavuje legendárne obdĺžnikové hodinky: Cartier Tank.
Pôvodný dizajn bol údajne inšpirovaný tankami Renault. Zdroj: pinterest.com
1926: Prvé "vodotesné" (vodeodolné) hodinky – Rolex Oyster
Názov Oyster, teda v preklade "ustrice", odkazuje na špeciálnu konštrukciu puzdra, ktorá zaisťovala prachotesnosť a vodotesnosť.
Rolex Oyster. Zdroj: rolex.com
10.3.2021 - Agáta Vřeská
VŠETKO NA TÉMU: Vodeodolnosť hodiniek
1930: Prvé hodinky odolné voči magnetizmu – Tissot Antimagnétique
Hoci sa mnohí výrobcovia pohrávali s myšlienkou antimagnetických hodiniek už niekoľko desaťročí pred rokom 1930, prvé sériovo vyrábané náramkové hodinky s touto vlastnosťou predstavila spoločnosť Tissot.
Jedny z prvých antimagnetických hodiniek Tissot. Zdroj: pinterest.com
15.6.2021 - Agáta Vřeská
VŠETKO NA TÉMU: Hodinky a magnetizmus – História
1931: Hodinky pre hráčov pola – JLC Reverso
V tomto roku si Jacques-David LeCoultre necháva patentovať hodinky, ktorých puzdro sa dá obrátiť (strojček dodáva spoločnosť Jaeger S.A.). Obrátená strana má zabrániť poškodeniu sklíčka hodiniek počas hry póla. V podstate ide o jedny z prvých športových hodiniek.
Vzhľad pôvodnej ikony Reverso. Zdroj: microbrandwatchworld.com
1953: Prvé potápačské hodinky – Blancpain Fifty Fathoms
Švajčiarska spoločnosť Blancpain v spolupráci s francúzskymi vojenskými potápačmi vyvíja jedinečné potápačské hodinky, ktoré sa stávajú prvými svojho druhu. Názov znamená v preklade päťdesiat siah, čo je približne 91 metrov. V tom istom roku spoločnosť Rolex predstavuje svoj ikonický model Submariner, ktorý sa však na trh dostáva až o rok neskôr.
Moderná reinkarnácia z roku 2023. Zdroj: swatch.com
12.9.2023 - Aleš Pavelek
Blancpain x Swatch: Bioceramic Scuba Fifty predstavenie
1954: Prvé hodinky s GMT rúčkou – Rolex GMT-Master
Hoci rok predtým prišla spoločnosť Glycine s hodinkami, ktoré dokázali sledovať druhé časové pásmo, bol to práve Rolex, ktorý priniesol prehľadnejší displej s ďalšou ručičkou.
Ikonický dizajn, ktorý zmestí do pamäte ako Cola podľa svojho typického sfarbenia. Zdroj: vintagewatches.it
1957: Prvé elektronické náramkové hodinky – Hamilton Electric 500
Koncom 50. rokov 20. storočia prichádza vtedy známa americká spoločnosť Hamilton s prvými elektrickými náramkovými hodinkami. A úprimne povedané, ide skôr o evolúciu než o úplnú revolúciu (ktorá mimochodom príde až o 12 rokov neskôr z Japonska). Hamilton Electric 500 nie je strojček regulovaný quartzovým oscilátorom, ale len klasický strojček regulovaný zotrvačníkom, v ktorom prácu pierka nahradila miniatúrna batéria.
Prvé Ventury zo 14kt zlata s remienkom ušitým z 24kt zlata. Foto: Mgr: Hodinkyonista.com
22.7.2021 - Agáta Vřeská
Hamilton Ventura Skeleton Elvis80. Elvisove hodinky budúcnosti
Hamilton tento strojček umiestnil do puzdier futuristických tvarov, z ktorých najznámejšie je určite to, ktoré navrhol priemyselný dizajnér Richard Arbib. Ide o ten, ktorý preslávil kráľ rock'n'rollu Elvis Presley – Hamilton Ventura.
Na strojčeku si môžeme všimnúť miesto pre batériu, ktorá nahradila perovník. Zdroj: hodinkee.com
1969: Prvý automatický chronograf – Seiko/Zenith/Breitling, Heuer-Leonidas, Hamilton-Buren
S rastúcou popularitou motoristického športu a pretekárskych hodiniek rástla aj túžba po samonatahovacích chronografoch. Preto sa niekoľko spoločností súčasne snažilo vyriešiť zložitý problém, ako vtesnať objemný chronografický strojček aj systém automatického naťahovania do malého puzdra.
16.8.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – História chronografu
O tom, kto tieto preteky vyhral, sa vedú spory. Dôležité však je, že v roku 1969 v podstate identickým spôsobom Seiko predstavuje svoj kaliber 6139, Zenith svoj El Primero a konzorcium Breitling, Heuer, Hamilton, Dubois Depraz svoj Chrono-matic s povestnou korunkou na pozícii 9 hodín.
Dobová reklama pripomínala nositeľom, že hodinky už nie je potrebné naťahovať. Zdroj: watchesandculture.org
22.3.2021 - Agáta Vřeská
Hamilton Intra-Matic Chronograph H – predstavenie mechanických chronografov zo 60. rokov
1969: Prvé hodinky na Mesiaci – Omega Speedmaster
Hneď po začatí programu Apollo začala NASA hľadať spoľahlivé hodinky, ktorými by vybavila svojich astronautov na lety na Mesiac. Hoci medzi kandidátmi boli známe mená ako Rolex a Longines, jediné hodinky, ktoré dokázali odolať extrémnym podmienkam letu na Mesiac, bol model švajčiarskej značky Omega s názvom Speedmaster. Azda najlepším dôkazom toho, aké úspešné sa tieto hodinky stali, je skutočnosť, že dnes im nikto nepovie inak ako Moony.
Zdroj: chronohunter.com
27.3.2023 - Eliška Měrková
TOP 5 alternatív Omega Speedmaster Moonwatch
1969: Prvé quartzové hodinky – Seiko Astron
Rok 1969 do tretice – necelý týždeň pred koncom roka Seiko predstavuje výsledok svojho desaťročného vývoja, ktorý bez preháňania spôsobil revolúciu. Hoci Astron v čase svojho uvedenia stojí ako priemerný automobil, jeho presnosť dosahuje revolučných ±5 sekúnd za mesiac. A to je niečo, za čo by sa nemuseli hanbiť ani moderní potomkovia quartzových hodiniek.
Hodinky Seiko Astron. Zdroj: hodinkee.com
22.8.2023 - Eliška Měrková
História quartzových hodiniek – Kríza alebo revolúcia?
1972: Športové oceľové hodinky s integrovaným náramkom – AP Roayal Oak
Dizajn, ktorý dnes vyvoláva rovnaké emócie ako pred 50 rokmi. Vtedy Gerald Genta prišiel s dizajnom, ktorý rozvíril vody hodinárskeho sveta, ktoré boli už aj tak dosť rozbúrené kvôli kríze kremeňa. Prísť s veľmi luxusnými hodinkami v čase, keď ázijská výroba lacných hodiniek začína prevalcovať švajčiarske strojčeky, znie ako číra hlúposť. A možno práve preto sa tento typ hodiniek čoskoro stal skutočným hitom (a je ním dodnes).
Zdroj: ablogtowatch.com
1.7.2022 - Agáta Vřeská
Tissot PRX – Fotogaléria geniálnej nostalgie
1972: Prvé digitálne hodinky – Pulsar Time Computer
Byť videný v roku 1972 s počítačom na zápästí muselo byť niečo. Hoci digitálne zobrazenie času muselo vyzerať veľmi futuristicky, vždy sa muselo vyvolávať prepínačom na boku puzdra, čo na praktickosti určite nepridalo.
797,00 € (doručíme do 7.11.)
1972: Prvé solárne napájané hodinky – Synchronar 2100
Skratka SYNCHRONOMETER calendAR označovala digitálne hodinky, ktoré boli nielen poháňané svetlom, ale obsahovali aj večný kalendár. Navyše boli presné na ±1s/mesiac!
Hodinky sa ovládali pomocou posuvníkov po stranách puzdra. Zdroj: gearpatrol.com
22.2.2023 - Eliška Měrková
Bulova Computron recenzia – Jedny z najikonickejších digitálok
1983: Vznik Swatch Group
Na začiatku 80. rokov vzniká tento hodinkový gigant, ktorý je dodnes najväčším hráčom naprieč segmentmi – od Swatches až po Breguet!
22.3.2021 - Eduard Tomas
Swatch – Príbeh firmy, ktorá zachránila švajčiarske hodinárstvo
1997: Revolučný strojček Spring Drive
V roku 1997 spoločnosť Seiko predstavuje svetu svoju technológiu Spring Drive, na ktorej pracovala od 70. rokov 20. storočia. Hoci tento strojček nespôsobil takú revolúciu ako ich vynález quartzových hodiniek, bol pre švajčiarske značky významným konkurentom.
19.11.2019 - Agáta Vřeská
Spring Drive: Tichá revolúcia Seika
2011: GPS synchronizácia času – Citizen Eco-Drive SATELLITE WAVE
K obrovskému zdokonaleniu merania času prispela spoločnosť Citizen v roku 2011, keď sa jej podarilo do puzdra hodiniek zabudovať anténu prijímajúcu signál zo satelitov GPS. To umožnilo hodinkám určiť presný čas kdekoľvek v dosahu tohto signálu.
V roku 2020 potom spoločnosť Citizen prišla aj s prvými potápačskými hodinkami na svete so solárnym napájaním a synchronizáciou s GPS – hodinkami Citizen Promaster Satellite-Wave Eco-Drive Diver CC5006-06L.
Moderné potápačské prevedenie.
4.2.2021 - Agáta Vřeská
Citizen Promaster CC500 recenzia – Prvé solárne potápačské hodinky s GPS na svete
2020: Frederique Constant Monolithic
Aj keď to možno nebude masová záležitosť, dosť možno ďalšou veľkou revolúciou je nový krokový systém od švajčiarskej spoločnosti Frederique Constant. Podarilo sa im totiž zjednodušiť jeho výrobu a zásadne tak znížiť počet súčiastok.
4 495,00 € Predaj ukončený
Budúcnosť...
...je vo hviezdach! Kto vie, čo nás čaká. Stane sa Spring Drive alebo Monolithic novým kvartetom? Skončia mechanické hodinky ako historická pamiatka? Pevne dúfam, že nie, hoci prílev nových technológií a inovatívnych materiálov určite vnímam ako vítané spestrenie hodinkového sveta.