» Blog » Orient

Kultové potápky od Orientu – Ako sa vyznať v prezývkach?

Tagy: Sprievodca výberom | Orient | Pánske | Potápačské | Tradičné

Eliška Měrková | 8.3.2023 | 7 MIN

Viete, ako sa pozná, že sú hodinky vyslovene kultové? Jedným z dôležitých faktorov je podľa mňa schopnosť hodiniek vybudovať okolo seba komunitu, ktorá o nich hovorí nielen s láskou, ale aj pomocou vlastných familiárnych prezývok. V hodinkovom povedomí už mnoho rokov pohodlne hniezdia potápky od Orientu a úprimne... vyznať sa v ich prezývkach už chce riadny fištrón. Dnes si stručne preberieme, ako ich medzi sebou rozoznať a aké príbehy za nimi stoja.

Mako, Ray, Kamasu, Kanno, Triton... v rade Sports od Orientu sa to len hemží morskými potvorami (na rozdiel od ikonických potápok od Seika a ich prezývok, kde je inšpirácia trošku pestrejšia).

TOP 6 Seiko prezývok, ktoré každý seikár musí poznať
5.1.2021 - Agáta Vřeská
TOP 6 Seiko prezývok, ktoré každý seikár musí poznať

V porovnaní so spomínanými Seikami a ich často dosť odlišnými tvarmi a dizajnmi, vďaka ktorým ich prezývku ľahko určíte, sú si Orienty podobné ako vajce vajcu. Často sa totiž jedná o verzie a generácie rovnakého modelu (preto je mätúce, keď pod rovnakým kódovým označením nájdete viacero orienťáckych morských potvor) a rozlišovať ich rôznymi názvami a prezývkami ich začali až fanúšikovia.

Do povedomia potom vstupujú ako poctiví pracanti, ktorí sú s:

  • in-house automatickým strojčekom F6922 (ktorý má hacking, 40h rezervu chodu a ručný náťah)
  • dostupnou cenovkou viacmenej do 400 eur
  • naozaj klasickým, funkčným dizajnom potápok bez zbytočných príkras
  • robustnejším puzdrom, chránenou šrobovacou korunkou a dienkom
  • vodeodolnosťou do 200 M (žiadne nemajú oficiálne ISO 6425)
  • s minerálnym sklíčkom (až na Kamasu a drahšie Tritony) a v chirurgickej oceli
  • s dvoma delfínmi v postavení "jin a jang" na dienku alebo aj na remienku

Ich obľúbenosť potom neleží len v týchto výborných parametroch ponúkaných za viac než rozumnú cenovku, ale aj v tom, že dokážu konkurovať legendárnym Seiko SKX. A vzhľadom k tomu, že sa tieto Seiká už prestali vyrábať, potenciál Orientov stať sa podľa fanúšikov najlepšími dostupnými potápkami (do 400 eur) značne vzrástol.

Orient Mako – delfín alebo žralok?

Keď sa po kríze v roku 2004 Orient rozhodoval, čo ďalej robiť, poriadne a zároveň dostupné potápky boli jasnou voľbou.

Zrodila sa prvá generácia hodiniek, ktoré hneď dostali prezývku, za ktorou stojí trošku popletený príbeh: Mako.

Legenda vraví že prezývka Mako (podľa žraloka Mako, najrýchlejšieho žraloka na svete) vznikla vďaka fanúšikovi na hodinkovom fóre. Ten si údajne zobrazenie delfína na remienku poplietol so žralokom. A tým k hodinkám prezývku nadobro prišil.

Mako I

Prvá generácia sa potom od tej druhej, súčasnejšej, líši hlavne strojčekom. Než sa do Maka dostal spomínaný F6922, ich chod zaručoval caliber 46943, ktorý nemá hacking ani možnosť ručného náťahu. Pre všetky modely prvej generácie je typické tlačidlo na druhej hodine, ktoré slúži k nastaveniu dňa v týždni.

V našej ponuke sa z prvej generácie nachádza už iba verzia XL, ktorá nedostala arabské číslovanie (čo platí aj u XL verzie II. generácie Mako) a celkový dizajn číselníka a lunety je odlišný. Merajú v priemere väčších 45 mm s hrúbkou 13,3 mm.

Mako II

V druhej generácii Mako už samozrejme búši F6922 s hackingom a ručným náťahom. Vyrábajú sa v štandardnej veľkosti (42 mm a hrúbka 13mm) a veľkosti XL, ktorá má iný dizajn, ostro rezané nožičky a impozantných 50 mm v priemere s 15 mm hrúbky.

Ani jedna verzia Mako II už nemá tlačidlo na druhej hodine. Štandarné Mako majú potom jemnejší tvar puzdra a číslovanie s typickým hranatým fontom. Luneta je značená drobnými číslicami v desaťminútových intervaloch s medziľahlými "výkusmi" a mečové ručičky sú na potápačské hodinky pomerne štíhle. Náramok je v štýle oyster.

Mako III?

V marci 2023 sa do rodiny Mako pridali nové modely RA-AA08 so zafírovým sklíčkom! Jedná sa o model parametrovo (aj cenovo, teda ľahučko nad 400 eur) zodpovedajúci Kamasu, dizajnovo však viditeľne kopíruje Mako II (iba čísla na lunete sú trošku väčšie). Či ho fanúšikovia budú nazývať Kamasu či Mako, ešte nevieme. My si ich pracovne nazvime Mako III Kamasu.

Orient Ray II – skaza lovca krokodílov

Tieto rajovité potápky vyplávali z dielne Orientu v roku 2010 ako mladší brat Maka. Jeho spracovanie však pôsobí solídnejšie, ručičky sú väčšie a hrubšie a aj luminiscencia je silnejšia. Prezývku Ray hodinky údajne získali vďaka okrúhlejším rysom, ktoré fanúšikom pripomínali telo raje.

Aj Ray mali dve generácie. Tú prvú už v ponuke nenájdeme, a tak sa budeme zaoberať iba Ray II. Tie majú rovnako ako Mako priemer 42 mm s hrúbkou 13,3 mm a spoločný je aj tvar puzdra a medziľahlé výkusy na lunete.

Okrem spomínaných ručičiek je potom aj číslovanie na lunete väčšie a čitateľnejšie, kým číslovanie u indexov bolo nahradené veľkými okrúhlymi indexmi (vďaka ktorým získali Ray šmrnc Rolex Submariner). Väčšie indexy na 12, 6 a 9 sú potom tiež oblé. Rovnako ako telo raje. Náramok typu oyster potom dostal leštený dekor stredového článku a všeobecne hodinky pôsobia o niečo viac uhladenejšie, než Mako.

Tip naviac: niektorých fanúšikov oslovil dizajn číselníka Ray, avšak náramok so stredovou úpravou už tak nie a preferovali by radšej čistú brúsenú klasiku, ako u Mako. A pretože je puzdro Ray a Mako proporčne totožné, môžete si bez problémov objednať náramok pre Mako a dopasovať ho na svoje Ray, ktoré tým dostanú ešte športovejší šmrnc.

Orient Kanno alebo Mako III?

Tým, že sú prezývky neoficiálne, koluje okolo nich trochu zmätok. Keď neskôr Orient vydal ďalšiu verziu potápok, niektorí sa rozhodli hovoriť im Mako III, iní im dali úplne novú prezývku – Kanno. Líšia sa totiž ako veľkosťou, tak dizajnom, a bolo ich teda potrebné odlíšiť.

V priemere dostali moderných 44 mm, od nožičky k nožičke 50 mm a hrúbka puzdra sa dostala na pekných 12,9 mm. Luneta je bez výkusov (a bez luminiscenčného nultého bodu), len s klasickým vrúbkovaním. Pôsobí tak uhladenejšie, rovnako ako font číslic a štíhlejšie ručičky aj indexy. Čistý oyster náramok má jednoduchý brúsený dizajn.

Kolega Dominik ich vo svojej recenzii nazval "takými normálnymi potápkami", čo skutočnosť pomerne pekne vystihuje (a práve v tom asi tkvie sila všetkých spomínaných potápok od Orientu, nemyslíte?). A ako prezývka vznikla?

Kanno sa mi zdá tak trochu umelo vytvorená prezývka. Na internete sa pôvod ani nedarí dohľadať a v ľahučko volnejšom preklade by sa to dalo preložiť ako vodný alebo snáď morský boh. To je celkom silná prezývka pre pomerne dostupné potápačské automaty. – Dominik, šéfredaktor magazínu Hodinky 365

Orient Kanno recenzia – Také normálne potápky
8.2.2023 - Dominik Hok
Orient Kanno recenzia – Také normálne potápky

Kamasu – dravá ryba medzi potápkami

Zafír. Najdôležitejšia rozlišovacia črta a dôvod, prečo Kamasu krvilačne sápajú všetky spomínané potápky v tejto cenovej kategórii... Dobre, s tým prirovnaním som to asi trošku prehnala, ale naviedla ma ich prezývka! Kamasu alebo Barakuda je dravá ryba s úsmevom tak hrozným, že by zastrašila nejedného potápača.

Keď sa barakude pozriete do papule, zistíte, že má veľa ostrých zubov. Teraz sa skúste znovu pozrieť na číselník hodiniek. Indexy hodiniek svojim prevedením totiž nápadne zubaté monštrum pripomínajú. Najväčšiu zásluhu na tom má trojuholníkový index na dvanástke, ale ani okolité indexy nezaháľajú. Aj keď to nie je úplne na prvý pohľad vidieť, aj ony sa smerom do stredu číselníka zužujú, a naozaj pri troške predstavivosti pripomínajú zuby. Celý dojem dopĺňajú do špičiek vymodelované ručičky. – Honza, macher na hodinky

Orient Kamasu recenzia – Príbeh jednej ostrozubky
7.10.2022 - Jan Kalousek
Orient Kamasu recenzia – Príbeh jednej ostrozubky

Tvar lunety je rovnaký ako u Mako či Ray (s výkusmi) a s luminiscenčným nultým bodom. Kamasu pôsobia pomerne pevne, a to aj s príjemným priemerom 41,8 mm a hrúbkou 12,8 mm. Finišovanie puzdra je v kombinácii lesk-mat, oyster náramok iba mat.

Kamasu II

Na trhu už okrem prvej generácie Kamasu RA-AA00 je aj generácia druhá – RA-AA08, inak označovaná ako Kamasu II. Parametrovo ponúka úplne to isté, ako prvé Kamasu (zafír aj rovnaké rozmery a v podstate aj tvar puzdra). K zmene, a neviem, či k lepšiemu, došlo u dizajnu číselníka. Barakude totiž vypadali ostré zúbky a zostali po nich len okrúhle diery... teda, indexy.

Aj tomu štýlovému špicatému indexu na 12 Orient obrúsil špičku. Škoda, aká je to teraz barakuda... Avšak preto, že prezývka nikdy nebola oficiálna, to hodinkám nemožno vyčítať. Kamasu II teraz oveľa viac pripomínajú Ray. Aspoň tie špicaté ručičky im zostali. Finiš puzdra bol nakoniec prispôsobený praktickému brúsenému náramku a je celý v mate.

Triton – proste božské

Triton sú posledné potápky nášho výberu, hoci ich v cenovke do 400 eur nezoženiete. Avšak nedalo by mi, aby som ich aspoň slovkom nespomenula. Fanúšikovskú prezývku si totiž vyslúžili tiež a v hodnote do 500 eur stále patria medzi dostupné a výborné potápky.

Pozn: hovorím tu iba o modeli RA-AC0K, ktorý je označovaný ako "mladší brat" impozantnejších Tritonov RA-EL00 za takmer 750 eur, ktoré majú iný strojček, ukazovateľ rezervy náťahu, odolnosť proti magnetizmu a hlavne oficiálnu potápačskú certifikáciu ISO 6425.

Orient Diver RA-AC0K0 recenzia – Seriózny potápač
23.3.2022 - Martin Balabán
Orient Diver RA-AC0K0 recenzia – Seriózny potápač

Dizajn sa mi zdá ako taký mix Ray (číselník), Kanno (tvar lunety) a Kamasu (ručičky a zafírové sklíčko). Strojček majú iný – F6722 bez ukazovateľa dňa v týždni. Tritony potom zaručene poznáte podľa chránenej korunky na 4. hodine, na ktorej sa nachádza aj dátumové okienko.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre