Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Technológie a pojmy | Klasické
Jakub Pitucha | 23.7.2025 | 7 MIN
Vlások, zotrvačka, kotva, krokové koleso, súkolie... Každá súčasť mechanických hodiniek má inú úlohu – a práve materiál, z ktorého je vyrobená, určuje, ako dobre túto úlohu plní. Prečo sa niekedy volia zliatiny železa, inokedy kremíka a niekedy obyčajnej mosadze? A aké vlastnosti musia mať tieto materiály? Toto a mnoho ďalšieho sa pokúsime objasniť v nasledujúcom článku.
Dnes si prejdeme základné komponenty, ktoré sa nachádzajú v každých moderných mechanických hodinkách, a vysvetlíme si, z čoho sa skladajú. Ak ste hodinári začiatočníci, odporúčam vám, aby ste si pre lepšie pochopenie najprv prečítali článok o anatómii hodinového strojčeka:
27.6.2023 - Agáta Vřeská
Ako fungujú mechanické hodinky – Všetko, čo by ste o mechanikách mali vedieť
Snímací mechanizmus, podobne ako zotrvačník, je súčiastka, pri ktorej sa kladie najväčší dôraz na odolnosť voči magnetizmu a teplote.
8.6.2021 - Agáta Vřeská
VŠETKO NA TÉMU: Hodinky a magnetizmus – V bežnom živote
Vlások je špirála uložená vo venci zotrvačky.
Na zachovanie presného chodu hodiniek je totiž potrebné, aby sa materiál zmenou teploty nezmršťoval a nerozťahoval. A spomínaný magnetizmus by mohol zapríčiniť "zlepenie" vlásku a skrátenie jeho účinnej dĺžky.
29.5.2024 - Jakub Pitucha
Regulácia alebo Čas pod kontrolou – Od kyvadla po quartzovú presnosť
Tradičná zliatina používaná na výrobu vlásenky sa nazýva Nivarox. Tento materiál, ktorý sa prvýkrát objavil na trhu v 30. rokoch 20. storočia, sa skladá najmä zo železa, niklu, chrómu, titánu, kobaltu, berýlia a niekoľkých ďalších prímesí. Jeho historickými predchodcami boli Invar a Elinvar, ktoré neobsahovali kobalt a mali oveľa nižší obsah chrómu.
Zdroj: https://www.ablogtowatch.com/inside-nivarox-the-heart-of-the-swiss-watch-industry/
Nivarox FAR, v súčasnosti súčasť skupiny Swatch Group, je názov švajčiarskej spoločnosti, ktorá vyrába nite Nivarox a dodáva ich mnohým ďalším značkám hodiniek. Samotný názov Nivarox je zloženinou slov "nicht variabel oxydfest", čo v nemčine znamená nemenný a neoxidujúci.
Novšou variáciou Nivaroxu je takzvaný Nivachron, ktorý spoločnosť Nivarox FAR (teda Swatch Group) vyvinula v spolupráci s Audemars Piguet. Hlavným rozdielom oproti starším Nivarox je prevaha titánu.
Antimagnetické vlastnosti hodiniek Nivachron (vpravo). Zdroj: https://calibercorner.com/
15.5.2023 - Matěj Urbaczka
Materiály používané na výrobu puzdier hodiniek
Ďalším relatívne moderným materiálom používaným na vlásenky je kremík, ktorý sa na scéne objavil približne pred 20 rokmi a vývoj naznačuje, že ho v hodinkách môžeme vidieť čoraz častejšie. Dnes ho používa niekoľko značiek, napríklad Ulysse Nardin a Patek Phillipe. Z tých cenovo dostupnejších spomeňme napríklad Tissot alebo Mido.
Silikónová spona Patek Phillipe. Zdroj: https://monochrome-watches.com/
Švajčiarsky gigant Rolex používa vo svojich vlásenkách materiál, ktorý nazýva Parachrom Bleu. Táto nápadne modrá zliatina sa skladá z Nióbu (85 %) a Zirkónu (15 %).
Zdroj: https://www.bobswatches.com/
Prekvapivo sa však na výrobu spony do vlasov môžu použiť aj materiály ako sklo a keramika, ktoré Cartier používa vo svojich hodinkách ID One a ID Two. Tento materiál, úplne "odolný" voči účinkom teploty a magnetizmu, sa nazýva Zerodur.
Cartier ID One. Zdroj: https://professionalwatches.com/
Ďalším veľmi odvážnym krokom bolo použitie uhlíkového kompozitu v hodinkách Defy El Primero 21 od švajčiarskej značky Zenith, ktorá je známa svojimi vynikajúcimi chronografmi.
Zdroj: https://watchesbysjx.com/
16.8.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – História chronografu
Najčastejšie používaným materiálom na výrobu zotrvačníkov je takzvaný Glucydur, ktorý tiež vyrába švajčiarska spoločnosť Nivarox FAR. Glucydur je veľmi pevný materiál pozostávajúci z berýlia a bronzu. Má veľmi podobné fyzikálne vlastnosti ako spomínaný Nivarox a Nivachron, ale líši sa väčšou odolnosťou voči magnetizmu za cenu väčšej tepelnej rozťažnosti.
Zdroj: https://www.vintagewatchstraps.com/
Podobne ako v prípade vláseniek (ale aj iných komponentov) sa do popredia dostáva kremík. Príkladom sú hodinky Omega.
Zdroj: https://www.omegawatches.com/
Komponenty zodpovedné za charakteristické tikanie našich hodiniek sú najčastejšie vyrobené z kalenej ocele alebo kremíka.
Kremíkové krokové koleso so špecifickou modrou farbou (hodinky Orient Star Classic M45 F8 Skeleton).
Poznáme však aj plastové krokové kolieska (súhrnný názov pre kotvu a krokové koliesko), ktoré sa používali v hodinkách Powermatic 80 pri ich uvedení na trh.
Po kritike verejnosti od nich spoločnosť Swatch Group pomaly upúšťa a vracia sa k tradičným materiálom, z ktorých sa krok vyrába. A prečo sa spoločnosť Swatch Group vôbec rozhodla pre plast? Údajne mal zaručiť menšie trenie a nebolo ho potrebné mazať.
Plastový schodík. Zdroj: https://www.watchuseek.com/
A ako rozoznáte "plastové" Powermatics od tých klasických? Majú o dva ruby menej – 23 namiesto obvyklých 25.
Pero zo svojej podstaty musí vydržať každodenné ohýbanie, ku ktorému dochádza pri naťahovaní a postupnom uvoľňovaní. Pri výrobe prvých náramkových a vreckových hodiniek sa používala oceľ, ktorá je však pomerne krehká, takže vtedajšie perá nemali príliš dlhú životnosť.
Výrobcovia preto postupne prešli na uhlíkovú oceľ a neskôr na Nivaflex, zliatinu kobaltu, niklu a chrómu z dnes už značne znehodnotených dielní Nivarox FAR. Tento pružný materiál odoláva každodennému namáhaniu a má mnohonásobne dlhšiu životnosť ako staré oceľové perá.
Anatómia pérovníka: Zdroj: https://www.thenakedwatchmaker.com/
U japonských firiem Seiko a Orient by sme našli zliatinu s obchodným názvom Spron – má veľmi podobné zloženie ako Nivaflex a jej základom je tiež kobalt a nikel.
Nemôžeme vynechať mostíky a telo stroja, ktoré držia všetko na svojom mieste. Na mostíky a základňu sa najčastejšie používa obyčajná mosadz, ktorá má označenie C360. Vo väčšine prípadov sa mosadz ďalej pokovuje niklom, prípadne zlatom alebo ródiom v prípade drahších hodiniek kvôli lepšej estetike a zaručeniu farebnej stálosti.
Okrem mosadze sa však v hodinárskom svete môžeme stretnúť aj s mostíkmi vyrobenými z alpaky (nemeckého striebra), čo je zliatina medi, niklu a zinku a farbou pripomína striebro. V súčasnosti sa alpakové mostíky bežne používajú, napríklad v nemeckej spoločnosti A. Lange & Söhne.
Mostík hodiniek A. Lange & Söhne . Zdroj: https://press.alange-soehne.com/
Pre ozubené kolieska platí to isté, čo pre mostíky, z ktorých prevažná väčšina je z mosadze C360, s výnimkou alpaky. Rozdiel je však v čapoch hriadeľov, na ktoré sa používa kalená alebo uhlíková oceľ pre jej väčšiu mechanickú odolnosť a menšie trenie.
Zatiaľ čo telo rotora je najčastejšie vyrobené z mosadze, ako napríklad mostíky, závažia rotora po jeho obvode sú zvyčajne vyrobené z iného, ťažšieho kovu, aby sa zaručila dostatočná kinetická sila na otáčanie. Najbežnejším materiálom je napríklad volfrám, v drahších hodinkách aj zlato alebo platina.
Rotor hodiniek Audemars Piguet so zlatým okrajom/závažím: Zdroj: enishiwakyoshop.com
Na výrobu ložísk strojčekov sa používajú syntetické rubíny farbené prímesou chrómu, ktorý sa nachádza aj v prírodných rubínoch a dodáva im typickú ružovú farbu. Rubín je od prírody ružová variácia minerálu korund (oxid hlinitý).
Syntetické rubíny.
Poznáme teda aj použitie nefarebných/čiernych rubínov (zafírov), napríklad u značky Richard Mille. Pokiaľ ide o farbu samotného osadenia kameňa – je to čisto estetická záležitosť a nijako nepridáva ani neuberá na ostatných vlastnostiach.
Richard Mille 035 Rafael Nadal. Zdroj: https://www.richardmille.com/
Taký malý exces je potom značka H. Moser & Cie, ktorá vo svojom modeli Perpetual Calendar Heritage nepoužila pre ložiská zotrvačky rubíny, ale diamanty.
Zdroj: https://watchesbysjx.com/
Možno ste si všimli, že kremík som spomínal takmer v každom diele dnešného článku. Poďme si v krátkosti povedať, prečo je to tak a čo ho robí takým atraktívnym pre výrobcov náramkových hodiniek.
Kremík je relatívne ľahký polokov, ktorý sa vyznačuje odolnosťou voči magnetizmu a korózii, vynikajúcou tepelnou stabilitou a odolnosťou voči mechanickému opotrebovaniu. Zároveň však môže byť dostatočne pružný, takže ho často vidíme v sponách do vlasov.
15.6.2021 - Agáta Vřeská
VŠETKO NA TÉMU: Hodinky a magnetizmus – História
Na použitie napríklad v spomínaných vlásenkách ho zvýhodňuje aj to, že jeho výroba je mnohonásobne jednoduchšia, rýchlejšia, lacnejšia, ale predovšetkým rovnomernejšia ako tradičné metódy.
Zdroj: https://monochrome-watches.com/
Ako oproti tomu vyzerá výroba tradičného vlásku:
Tradičná výroba v H. Moser & Cie. Zdroj: https://www.ablogtowatch.com/
Jeho výroba zároveň umožňuje vytvárať zložité a presné tvary – spomínané spony do vlasov sa tak môžu vyrábať vo svojom konečnom tvare ako celok aj s upevnením na zotrvačník.
Nie každý je však otvorený kremíku ako materiálu budúcnosti. V Akadémii nezávislých hodinárov (AHCI), ktorá zastrešuje najväčšie talenty v hodinárskom remesle, sme nenašli ani jedného výrobcu, ktorý by o použití kremíka čo i len uvažoval. Ďalšou zaujímavosťou môže byť fakt, že ak vo svojich hodinkách použijete kremík, automaticky strácate právo požiadať o štatút ženevskej pečate.
3.12.2019 - Veronika Skotnicová
Swiss made, ilúzia o 100% švajčiarskej výrobe
Takže hoci kremík v najbližšej dobe pravdepodobne neuvidíme v nezávislých hodinárskych firmách a luxusných značkách haute horlogerie, malá "kremíková revolúcia" sa rodí pred našimi očami a v priamom prenose.
Sám som zvedavý, či sa ho v budúcnosti dočkáme aj v cenovo dostupnejších modeloch a či tu s nami zostane podobne ako kremeň v 80. rokoch minulého storočia a postupne vytlačí používanie tradičných vláseniek a iných komponentov podobným spôsobom. Niet pochýb o tom, že jeho vlastnosti z neho robia veľmi zaujímavý materiál s obrovským potenciálom.
Čo si myslíte vy? Ste za pokrok a používanie moderných materiálov v hodinárstve? Alebo si myslíte, že je zbytočné zlepšovať niečo, čo už tak dobre funguje? Podeľte sa s nami v komentároch!
Zdroje fotografií: Hodinky 365, swisswatches-magazine.com (úvodné fotografie), iné (uvedené u daných fotografií)
Mohlo by vás tiež zaujímať:
14.6.2023 - Eliška Měrková
Sistem 51 a Swissmatic – Ako Švajčiarsko vrátilo úder
15.6.2023 - Agáta Vřeská
Valjoux 7750. Tak ETA. Alebo...? Príbeh jedného z najslávnejších automatických strojčekov
28.1.2021 - Radek Vyhlídal
Powermatic 80 - stručne a zrozumiteľne
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.