VŠE NA TÉMA: Netradičné zobrazenie času

Tagy: Technológie a pojmy | Klasické

Jakub Pitucha | 18.4.2025 | 9 MIN

Hovoríte si niekedy, že už vám klasické hodinky prídu trochu okukané a tri rúčky vám prídu málo? Alebo naopak veľa? Že vám to, čo mainstreamový hodinkový svet ponúka, príde trochu nuda? Tak práve pre vás je dnešný článok šitý ako na mieru. Ponoríme sa totiž do skutočných lahôdok hodinárčiny a ukážeme si všetky možné aj nemožné, zložité aj jednoduché spôsoby, ako ukázať jednu jedinú vec – plynutie času.

Na úvod len upozorním, že dnes vynecháme štandardné spôsoby, ako sú "tri ručičky" a quartzové digitálne hodiny, tie všetci príliš dobre poznáme. Napriek tomu začneme pomaly, pretože nemôžeme hneď na začiatku premárniť naše najväčšie tromfy – a preto zostaneme na chvíľu pri "obyčajných" ručičkách.

Jednoručky

Klasické hodinky väčšinou používajú rúčky tri, a to na hodiny, minúty a sekundy. Málokoho by ale napadlo, že môže postačiť aj len jedna. Takýmto hodinkám sa potom hovorovo hovorí "jednoručky".

Príbeh značky MeisterSinger – Dokonalosť nepríde počas niekoľkých sekúnd
25.1.2022 - Agáta Vřeská
Príbeh značky MeisterSinger – Dokonalosť nepríde počas niekoľkých sekúnd

Táto osamotená rúčka, ktorá na hodinkách zostala, je rúčka hodinová a číselník takýchto hodiniek je spravidla rozdelený do oveľa kratších úsekov ako na hodinkách klasických, ktoré sú rozdelené buď hodinovými indexmi na dvanásť častí, alebo minútovými indexmi na častí šesťdesiat.

Hodinky s jednou ručičkou sú rozdelené na 144 častí, z ktorých každá označuje päťminútovú periódu. To však platí len pre hodinky s dvanásťhodinovým cyklom. Najznámejším zástupcom je značka MeisterSinger.

VŠETKO NA TÉMU: Hodinky s jednou ručičkou
11.1.2022 - Agáta Vřeská
VŠETKO NA TÉMU: Hodinky s jednou ručičkou

Niektoré značky, ako napríklad nemecká Botta, však vyrábajú aj 24-hodinové hodinky, kde hodinová ručička urobí len jednu otáčku za deň. Tu je ciferník zvyčajne rozdelený po 10 minútach.

Aktuální čas: 15:40

Aktuálny čas: 15:40

Fibonacciho špirála

Takouto miernou obmenou hodiniek s jednou ručičkou sú hodinky, ktoré využívajú Fibonacciho špirálu – matematický vzorec. Tu je hodinová ručička stočená do vyššie uvedeného tvaru. Tá sa postupne pomaly otáča cez jednotlivé hodinové indexy, ktoré sú vertikálne zarovnané v strede ciferníka. Z toho by sa človeku zatočila hlava...

Zdroj: https://www.stormwatches.cz/

Zdroj: https://www.stormwatches.cz/

Fibonacciho hodinky sú niekedy doplnené o minútovú alebo sekundovú ručičku.

Zástupcom týchto netradičných hodiniek môže byť značka Storm alebo AmBrono – projekt z dielne hodinkového nadšenca Jiřího Ambroža.

Regulátory

Ďalšou "ručičkovou" odrodou náramkových hodiniek sú regulátory (z anglického regulator watch).

Tu máme síce správny počet ručičiek, ale zďaleka nie na správnom mieste – nie sú upevnené v strede hodiniek, ako to zvyčajne býva.

Zdroj: https://www.watchaffinity.co.uk/

Zdroj: https://www.watchaffinity.co.uk/

Predchodcom dnešných náramkových regulátorov boli pôvodne špeciálne podlahové hodiny, ktoré sa ako veľmi presný prístroj (v porovnaní s vtedy ešte nepresnými vreckovými hodinkami) používali na reguláciu iných prenosných zariadení na meranie času. A skutočnosť, že každá ručička mala svoje vlastné miesto, slúžila na to, aby bolo možné odčítať čas s väčšou presnosťou. Preto sa najčastejšie nachádzali v dielňach vtedajších hodinárov.

Louis Erard x Eric Giroud Le Régulateur. Zdroj: Louis Erard

Louis Erard x Eric Giroud Le Régulateur. Zdroj.

Retrograde hodinky

Ďalšími hodinkami, ktoré môžu dokonca pripomínať vyššie uvedené regulátory, sú retrográdne hodinky.

Zdroj: https://www.stauer.com/

Zdroj: https://www.stauer.com/

Tu sú rúčky spravidla umiestnené mimo stred číselníka a každá na inom mieste, podobne ako pri regulátoroch. Čím sa ale líši je to, že nevykonávajú plný obeh, ale v určitej chvíli preskočia späť na štart.

"Spiatočnícke" hodinky

V našej krajine je bežnou praxou, že čas na hodinkách beží určitým smerom. Tomu sa však priečia hodinky, ktoré som si dovolil prekrstiť na „spiatočnícke“.

Zdroj: https://www.hodinkee.com/

Zdroj: https://www.hodinkee.com/

Beží totiž pospiatky, čomu potom zodpovedajú aj indexy, ktoré sú zoradené obrátene. Tieto hodinky v minulosti vyrábalo hneď niekoľko značiek, príkladom môžu byť francúzsky Cartier alebo bieloruský Luch.

Zdroj: https://luch.by/

Zdroj: https://luch.by/

Je však dôležité spomenúť, že tento spôsob zobrazovania času má aj svojho historického predchodcu, a to židovské/hebrejské hodiny, ktoré tiež bežali dozadu.

Slávne hodinky vylovené z Titanicu boli tiež hebrejské:

Zdroj: https://www.mentalfloss.com/

Zdroj: https://www.mentalfloss.com/

Jump Hour

Pomaly, ale isto sa začíname dostávať k zaujímavejším kúskom. Ďalším druhom zobrazenia času je tzv. Jump Hour (ktorého názov sa do slovenčiny síce neprekladá, ale v doslovnom preklade znamená "skok hodina" – ak niekto z vás, čitateľov, pozná správny slovenský preklad tejto komplikácie, podeľte sa s nami prosím do komentárov).

Zdroj: https://patinegallery.com/

Zdroj: https://patinegallery.com/

Hodina skoku má za sebou históriu príchodu, odchodu a opätovného návratu. Prvú veľkú vlnu Jump Hour možno pozorovať v 20. a 30. rokoch 20. storočia, kde sa objavili v portfóliu mnohých veľkých značiek, ako napríklad IWC, Rolex, Cartier a dokonca aj Audemar Piguet.

Zdroj: https://patinegallery.com/

Zdroj: https://patinegallery.com/

Ako napovedá názov tohto druhu zobrazenia času, ukazovateľ hodiniek sa pohybuje skokom. Vždy na konci (alebo v posledných minútach pri lacnejších modeloch) každej celej hodiny sa číslo na hodinkách označujúce hodinu preklopí doľava, čím sa zviditeľní jeho sused vpravo vedľa. Je to podobné ako pri ukazovateli dátumu, s tým rozdielom, že tento pohyb sa deje každú celú hodinu.

Určitú renesanciu indikátorov skokových hodín predstavovali 70. a 80. roky 20. storočia. Práve v tomto období svetový trh zaplavili lacné ázijské (quartzové) digitálne hodinky, ktoré vyzerali ako z budúcnosti. Reakciou na tento trend bola trochu nešťastná snaha švajčiarskych, ale aj iných značiek priblížiť sa móde, a tak vznikali rôzne futuristické mechanické digitálne hodinky Jump Hour, ktoré sa snažili napodobniť svojich ázijských konkurentov.

Zdroj: https://vintagewatchplace.com/

Cambio, digitálne mechanické Jump Hour hodinky zo 70. rokov. Zdroj: https://vintagewatchplace.com/

A do istej miery sa im to podarilo. V čom však rozhodne zlyhali, bol cieľ priblížiť sa cenou lacným ázijským konkurentom, a tak sa do týchto hodiniek často dostávali lacné, spotrebné kalibre, ktoré často nemali ani osadenie kameňom alebo švajčiarsky krok (často tu nájdeme kolíkový/sponkový krok). Príkladom sú u nás veľmi ikonické hodinky – východonemecké Ruhla Digital.

Zdroj: https://patinegallery.com/

Zdroj: https://patinegallery.com/

Kaliber Ruhla potom vyzerá približne takto:

Zdroj: https://www.crazywatches.pl/

Zdroj: https://www.crazywatches.pl/

Občas môžeme na trhu nájsť aj akési "falošné" hodinky Jump Hour. Tu hodinový kotúč neskáče, ale spolu s minútovou (a niekedy aj sekundovou) ručičkou krúži ako klasická ručička. Ako napríklad v nedávnom modeli Vintage 39975 od spoločnosti Invicta alebo Vintage Orient.

Zdroj: https://orientplace.blogspot.com/

Zdroj: https://orientplace.blogspot.com/

Na druhej strane môže byť táto komplikácia/štýl zobrazenia vytvorená aj so skutočnou pompéznosťou, ako sa na Haute Horlogerie (vysokú hodinársku výrobu) sluší a patrí. Príkladom takýchto hodiniek, ktoré by sme právom mali nazvať "digitálnymi" (keďže tu neskáče len minúta, ale aj takmer všetky ostatné informácie na ciferníku), sú hodinky A. Lange & Söhne Zeitwerk.

Zdroj: https://www.alange-soehne.com/

Zdroj: https://www.alange-soehne.com/

Wandering Hours

Ideme ďalej a ja dúfam, že v mojom článku zatiaľ príliš neblúdite. Ďalším špeciálom totiž budú tzv. Wandering Hours (blúdivé hodiny).

Zdroj: https://monochrome-watches.com/

Zdroj: https://monochrome-watches.com/

Tu totiž nič neskáče a ani necúva, ale blúdi, a to doslova. V takýchto hodinkách totiž nájdeme špeciálny centrálny mechanizmus (spravidla napojený na hodinové koleso), z ktorého vybiehajú tri svojbytné ramená. Na každom z týchto ramien potom nájdeme otočný disk so štyrmi ukazovateľmi hodín.

Zároveň je v hodinkách (na číselníku) zabudovaný výbežok, o ktorý sa disky pripevnené k ramenám preklápajú a tým posúvajú čas vždy o jednu hodinu vpred (súčasný čas potom ukazuje vždy jedno rameno spolu s tou časťou číselníka, kde sú indikované minúty). Špičky ramien potom slúžia ako ukazovatele minút, ako názorne predstavuje nasledujúce video značky Xeric, ktorá je práve pre Wandering Hours dobre známa:

Fluid Hours

V priebehu histórie naši predkovia zobrazovali čas rôznymi spôsobmi, jedným z nich boli aj vodné hodiny. Náš dnešný zástupca má však k nim ďaleko. Dnešné fluidné hodinky, známe aj ako "hydraulické" hodinky, ktoré vyrába švajčiarska značka HYT, sú z hľadiska funkčnosti veľmi podobné klasickým hodinkám (nájdeme tu aj klasický zotrvačník, pružinu alebo ozubené koleso).

Zdroj: https://uniquewatchguide.com/

Zdroj: https://uniquewatchguide.com/

Odlišné je však to, že namiesto hodinovej ručičky je tu tenký sklenený valec, do ktorého sa pomocou dvoch piestových systémov (spojených s ozubenými kolesami) čerpá kvapalina. Aktuálny čas sa určuje podľa polohy hladiny kvapaliny vo valci.

Lineárne hodinky

Na systéme využívajúcom kruhové valce fungujú takzvané lineárne hodinky. Patek Phillipe bol jedným z prvých dobrodruhov, ktorý prišiel s týmto systémom v náramkových hodinkách, a to s modelom Cobra (ktorý nakoniec zostal prototypom a nikdy sa nedostal na trh).

Zdroj: https://revolutionwatch.com/

Zdroj: https://revolutionwatch.com/

O mnoho rokov neskôr sa však tento koncept dočkal svojej reinterpretácie – úspešným pokusom o lineárne hodinky je napríklad model UR-CC1 nemeckej značky Uhrwerk.

Zdroj: https://www.urwerk.com/

Zdroj: https://www.urwerk.com/

Hodinky Ludovice Ballouarda

Veľmi vzdialeným príbuzným hodiniek Jump Hour sú modely Half Time alebo Upside Down francúzskeho nezávislého výrobcu hodiniek Ludovica Ballouarda. V oboch modeloch sú hodinové indexy posadené na pohyblivých diskoch, ktoré interagujú so strojčekom.

V modeli Half Time je čas "poskladaný" z dvoch pohyblivých kotúčov – správna hodina je vždy zarovnaná vo vyhradenom okienku na 12. hodine.

Model Upside Down funguje na princípe, že všetky indexy sú otočené hore nohami a správne sa zobrazuje len tá správna (aktuálna hodina).

Zdroj: https://ballouard.com/upside-down/

Zdroj: https://ballouard.com/upside-down/

A málokto vie, že aj ikonické hodiny Crazy Hours (ktoré sa vyznačujú typickými zamenenými číslicami) pochádzajú z rúk (a najmä nápadu!) pána Ballouarda, keď ešte pracoval ako hodinár pre značku Frank Muller.

Hodinky Konstantin Chaykin

Ďalšou legendou, ktorú si dnes v súvislosti s neopozeranými časomierami spomenieme, je ruský hodinár Konstantin Chaykin. Ten sa preslávil mnohými rôznymi inováciami – ako napríklad hodinkami Cinema alebo najtenšími hodinkami na svete (o tom ale zase niekedy nabudúce). Jeho najikonickejšími hodinkami sú totiž tzv. Wristmons.

Zdroj: https://quillandpad.com/

Zdroj: https://quillandpad.com/

Oči týchto stvorení fungujú ako ukazovatele hodín a minút. Jazyk ako ukazovateľ fázy mesiaca.

Hodinky od MBF

Nekorunovaným kráľom absolútne bláznivých a nečitateľných hodiniek (čo píšem s úctou k tejto značke ako úprimný kompliment) je švajčiarska MB&F, ktorej sa darí prekonávať aj tie najnovšie hodinárske štandardy, ktoré zostali pred vyššie uvedenými menami neprekonané. No posúďte sami:

Zdroj: https://robbreport.com/

Zdroj: https://robbreport.com/

Napríklad model M.A.D. 1 vyzerá, akoby sa hodinári pomýlili a strojček do puzdra namontovali hore nohami. Keď sa však naň pozrieme bližšie, zistíme, že to bol dokonca zámer!

Zadná strana hodiniek Miyota radu 9000 je ukrytá pod sklom, ale ručičky alebo akýkoľvek iný ukazovateľ budeme hľadať márne. Čas sa z tohto modelu odčítava v priestore medzi nožičkami puzdra, ktoré je po stranách presklené a po jeho vnútornom obvode prebiehajú dva valce s hodinovými a minútovými indexmi.

Zdroj: https://www.mbandf.com/

Zdroj: https://www.mbandf.com/

Slnečné

Poslednou lahôdkou dnešného článku sú slnečné hodiny... Áno... počuli ste správne. Napriek obrovskej nepraktickosti tohto konceptu konečne uzrelo svetlo sveta niekoľko príkladov.

Zdroj: https://www.seiko-design.com/

Zdroj: https://www.seiko-design.com/

Asi najznámejším modelom sú slnečné hodiny Seiko, ktoré sa síce nedostali do voľného predaja (keďže vznikli len v rámci výstavy Neuveriteľne špecializované hodinky), ale aj tak dokázali strhnúť veľkú vlnu záujmu na sociálnych sieťach.

Slovo na záver

A čo povedať na záver? Nuž snáď len to, že dúfam, že som vám dnešným článkom rozšíril hodinárske obzory. A keď budete nabudúce sedieť s kamarátmi pri pive alebo káve a "frajeriť" nad hodinkami, budete sa môcť pobaviť o hodinárskych kúskoch, o ktorých vaši priatelia spočiatku ani nebudú veriť, že existujú.

No, keby len také hodinky neexistovali... bola by škoda zostať pri klasických ručičkách a neodvážiť sa do neprebádaného sveta možností, ktoré ponúka len ľudská kreativita. A to aj za cenu toho, že by sme z našich hodiniek namiesto pohľadu ešte chvíľu "lúštili" čas. Pretože ako rád hovorím – v dnešnom uponáhľanom svete, kedy máme atómovo presný čas každý z nás na dosah ruky v našom vrecku, by mali byť hodinky hlavne zdrojom radosti, a nielen obyčajným ukazovateľom času.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

História a cesta automatických hodiniek + 5 NAJ zo súčasnosti
18.12.2024 - Eliška Měrková
História a cesta automatických hodiniek + 5 NAJ zo súčasnosti

Komplikácie mechanických hodiniek
30.9.2024 - Agáta Vřeská
Komplikácie mechanických hodiniek

VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – Tourbillon
24.6.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – Tourbillon

Alarm – Ako funguje "cvrček" v mechanických hodinkách?
21.2.2024 - Eliška Měrková
Alarm – Ako funguje "cvrček" v mechanických hodinkách?

Hodinárska komplikácia: Svetový čas
16.4.2024 - Eliška Měrková
Hodinárska komplikácia: Svetový čas

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre