E-shop funguje na 100 % >> Viac informácií.
» Blog » Orient

Orient New Multi-Year Calendar – recenzia najobľúbenejších Orientov u nás

Agáta Vřeská | 7.4.2021 | 7 MIN

Trochu záhadný systém viacročného kalendára priťahuje milovníkov mechanických hodiniek už roky rokúce. Prečo sú Orient New Multi-Year Calendar tak obľúbené? A ako ten kalendár vlastne funguje? Trocha svetla na to snáď vrhne dnešná recenzia.

Viacročné kalendáre vyvolávajú pocit nostalgie. A je to oprávnený pocit. Hodinky s viacročným kalendárom sú na trhu už desiatky rokov a pri Oriente ide doslova o podpisový kúsok. Prvé Multi-Year Calendar hodinky totiž Orient uviedol na trh už v roku 1965.

Aj keď je táto funkcia dnes tak trochu zastaralá a vzhľadom k všadeprítomným počítačom a mobilom prakticky zbytočná, čaro hodiniek je nepopirateľné. To dokazuje nielen skutočnosť, že sa vyrábajú dodnes, ale predovšetkým, že sa napríklad u nás jedná o najpredávanejší model tejto tradičnej japonskej značky.

Priznám sa, že som Multi-Year modely obchádzala dlho bez povšimnutia. Snáď, že ma ich hlavná éra minula a nová retro vlna zasiahla na iných miestach. Ale potom sa na jednom hodinkovom fóre rozpútala obrovská diskusia.

Tú diskusiu vzbudila dáma, ktorá u nadšencov do hodiniek hľadala radu pri pátraní po svojich budúcich hodinkách. Dizajnovo ju zaujali jedny Festiny, značka tak typická práve pre módne hodinky. Lenže zadanie znelo inak: túžila po dostupnej tradičnej značke.

Stovky komentárov zahŕňali desiatky svetoznámych aj menej obvyklých hodinárskych značiek. Po dňoch pátrania sa objavila fotka nových hodiniek šťastnej majiteľky. A aké bolo, aspoň pre mňa, prekvapenie, že na konci tejto napínavej cesty boli Orient New Multi-Year Calendar. Model, ktorý považujem za výsadu mužov, má v sebe zrejme čosi, čo dokáže zaujať aj modernú ženu! Bolo na čase pozrieť sa na ne trochu bližšie.

Vzhľad a spracovanie

Jedným z kameňov úrazu Orient New Multi-Year modelu je náramok. Ide o skladaný oceľový ťah, kde sú jednotlivé články spojené pomocou závlačiek vo forme tzv. hokejok. Z bokov preto nie sú články nijak zahladené a celkovo je spracovanie skrátka jednoduchšie.

Pri pohľade na cenu sa to dá ľahko odpustiť, napriek tomu si myslím, že výmena za nejaký solídnejší oceľový náramok posunie hodinky na úplne inú úroveň. Tieto myšlienky možno trochu skomplikuje skutočnosť, že medzi nožičkami je 19 mm. Párne číslo by ponúklo viac možností, ale problém to rozhodne nie je neriešiteľný.

Samotné puzdro je totiž spracované síce triezvo, ale veľmi pekne. Obzvlášť ma neprestáva baviť kaskádovitý dizajn smerom k sklíčku. Hodinky získavajú vďaka nemu trochu na objeme a istej robustnosti. Pre pánske hodinky s priemerom cez 42 mm výborný dizajnérsky ťah. Čo sa nositeľnosti týka, tej snáď nemám čo vytknúť. Typický tvar puzdra sadne na zápästie veľmi dobre, od nožičky k nožičke je to 48 mm a hrúbka nepresahuje 12 mm.

A dostávame sa k číselníku. Dominuje mu samozrejme kalendár. Nutné je spomenúť, že aj keď sa musí na číselník vtesnať informácia o dňoch, mesiacoch aj rokoch, všetko je dostatočne čitateľné. Na 12. hodine sú v siedmich políčkach zoradené mesiace, pod nimi potom posledné dvojčíslie roka.

Na protiľahlej strane v spodnej časti číselníka sú opäť vo výseku rozdelené dni v mesiaci a nad nimi dni v týždni. Nedeľa je potom pre rýchlejšiu orientáciu vyznačená červenou.

Ručičky nesú decentnú luminiscenciu, a tiež pri oceľových indexoch nájdeme luminiscenčné body. Pocitu kvalitného spracovania v tomto prípade napomáha pekné ohraničenie dátumovky na trojke a logo Orientu. Na protiľahlej strane nájdeme zdanlivé priehrštie informácií, vrátane názvu značky, hodiniek, počtu kameňov… Ale z môjho pohľadu je to súčasť tejto osvedčenej klasiky. Snáď že by to bez toho bolo až nečakane pusté.

Orienty New Multi-Year Calendar balansujú na pomedzí športových a spoločenských hodiniek. Nemožno im uprieť istú univerzálnosť, ale to dôležitejšie, dizajnovú originalitu. Zoberte ich k obyčajnému tričku na grilovačku, alebo ležérnemu saku a košeli, alebo aj svetru, vo všetkých prípadoch budú vyzerať, akoby ich vyrobili práve pre túto príležitosť a štýl.

Posuvné pravidlo viacročného kalendára

Poďme k najväčšej atrakcii týchto hodiniek. Viacročnému kalendáru.

Ako funguje záhadný kalendár? Na prvý pohľad je to celkom hádanka. V skutočnosti stačí jediná vec: pomocou horného tlačidla posunúť aktuálny rok na aktuálny mesiac. Rok sa každým stlačením tlačidla posúva na kotúči v hornej časti kalendára. Nad ním sú potom vypísané mesiace.

Akonáhle priradíte správny rok k mesiacu, máte vyhraté. V spodnej časti sa bude súčasne posúvať kotúč s dňami v týždni (pondelok až nedeľa, ktorá je červená) a priradí sa k správnemu dátumu v požadovanom mesiaci.

Rok 2021 jen nastavený na srpen. Díky tomu můžeme vyčíst, který den připadne na jaké datum v srpnu 2021.Rok 2021 je nastavený na august. Vďaka tomu môžeme vyčítať, ktorý deň pripadne na aký dátum v auguste 2021.

Ukážeme si to na predošlom obrázku. Rok 2021 v hornom kotúči je aktuálne nastavený na august. Na spodnej časti kalendára teda dokážem presne povedať, že prvá streda v mesiaci bude 4. Alebo, že prvého augusta 2021 pripadá na sobotu.

Takto si môžem nastaviť akýkoľvek rok, ktorý je na hornom kotúči a určiť, koľkého je ktorý deň. Tak napríklad, z aktuálne nastaveného kalendára na obrázku vyššie dokážem vyčítať, aký deň pripadá na ktorý dátum v máji 2022. Alebo spätne, že Silvester v roku 2019 sme oslavovali v utorok.

Možno vám napadlo, že to predsa nemôže fungovať počas priestupných rokov. Ale aj to viacročný kalendár dokáže. Priestupné roky sú v kotúči na 12. hodine zvýraznené červenou. Jedinou zmenou v nastavovaní oproti nepriestupnému roku je, že priestupný rok nastavíte k zvýraznenému januáru a februáru. Napríklad rok 2024 bude priradený k januáru v poslednej sedmine výseku s vyznačeným JAN. Kým nepriestupný rok 2022 bude priradený k prvému výseku s nezvýrazneným JAN.

Niektorí majitelia sú sklamaní, keď zistia, že sa nejedná o večný kalendár. Hodinky si samy nenastavia dátumovku, ani si samy nepresunú rok na ďalší mesiac.

Pre správne fungovanie je treba každý mesiac posunúť horným tlačidlom aktuálny rok na aktuálny mesiac. A každé dva mesiace si pretočiť dátum v okienku na tretej hodine.

Pokiaľ ste v to dúfali aj vy, poobzerajte sa po hodinkách, ktoré večný kalendár majú. Alebo sú riadené rádiom, GPS, alebo sa dokážu synchronizovať cez Bluetooth. Orient Multi-Year kalendár je skôr taká nostalgická záležitosť. Praktická je len trochu a využijete ju len sem tam.

Napríklad keď sa vás niekto opýta, aký deň pripadá tento rok na Vianoce. Tlačidlom posuniete rok na december a behom sekundy poznáte odpoveď. Možno bude dotyčný rýchlejší, keď vytiahne mobil, ale to je čaro tej nostalgie, ktorú hodinky ponúkajú.

Naviac to vyzerá úžasne zaujímavo a hodinkám to dodáva poriadnu dávku jedinečnosti. Nie, bez tejto komplikácie by hodinky s prázdnym číselníkom rozhodne neboli taký hit.

S rotorom, ale bez ručného náťahu

Vnútri New Multi-Year Calendar sa ukrýva mechanický strojček 46D40, ktorý si Orient, aj keď spadá pod Seiko Epson, vyrába sám. Má 21 kamenných uložení a vedľa komplikácie spomínaného kalendára tiež dátumovku. Čo naopak nemajú, je hacking – pri nastavení času teda sekundovka pobeží ďalej. Vzhľadom k cenovke tiež určite neprekvapí, že nie je nijako zdobený, ale táto strohosť v tomto prípade nijak neprekáža.

Strojček beží na frekvencii 21 600 polokmitov za hodinu a Orient uvádza toleranciu odchýlky -30/+40 sekúnd za deň. Bežne sa ale dostanete na nejakých +- 15 sekúnd. Pri plnom natiahnutí hodinky pobežia ľahko cez 40 hodín.

Pri strojčeku je treba spomenúť jednu dôležitú vec. Jedná sa o mechanický strojček s automatickým náťahom, ale bez ručného náťahu. Aby hodinky fungovali, je treba ich mať v pohybe, aby boli doťahované rotorom. Cez korunku ich nedotiahnete. Na druhej strane, na pohyb rotora reagujú veľmi rýchlo.

Možno sa to nezdá ako dôležitá informácia, ale je potrebné s tým počítať. Najmä, pokiaľ neplánujete kúpiť si na hodinky naťahovač. Je to ale neoddeliteľná súčasť týchto hodiniek, rovnako ako zvláštne (ne)účelný kalendár.

New vs. Old

Orient New Multi-Year Calendar má svoje muchy. Či už ide o spracovanie, ktoré vás neposadí na zadok, ale je viac než poctivé vzhľadom k cene, alebo náramok, pre ktorý to platí dvojnásobne. To, čím sú unikátne, je cenová dostupnosť, s ktorou získavate solídne postavené automatické hodinky s komplikáciou, ktorú hneď tak niekde nenájdete. Rozhodne sú to hodinky, ktoré vás budú baviť.

Orient má hneď niekoľko variantov viacročných kalendárov. Okrem dnes spomenutého New Multi-Year Calendar FEU0000 patria medzi obľúbencov napríklad Orienty Multi-Year s logaritmickou stupnicou. Sú športovejšie ladené, ponúkajú 100metrovú vodeodolnosť a šrobovaciu korunku. Systém kalendára je ale rovnaký.

Na záver sa patrí spomenúť, že aktuálne vydávaný kalendár je platný pre roky 2015 až 2036. Orient potom zvyčajne vydá nový model. Ponúka sa teda otázka, čo s hodinkami, až prídeme do roku 2037? Teoreticky stačí vymeniť dátumový veniec s aktuálnymi rokmi. Princíp zostane stále rovnaký. Či v tej dobe bude Orient vyrábať nové vence, alebo dokonca stále Multi-Year modely, je trochu veštecká otázka. Nič netrvá večne, zvlášť kalendáre, ktoré nie sú večné.

Tagy: Recenze | Orient

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku