Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: O značke | Oris | Klasické
Agáta Vřeská | 27.5.2025 | 16 MIN | 1x komentár
Švajčiarska značka Oris je jedným z najzaujímavejších mien v súčasnom hodinárstve – nezávislá, čisto mechanická, s vlastnými strojčekmi a neobvyklým dôrazom na ekológiu a spoločenskú zodpovednosť. V čase, keď toto všetko býva viac marketingovým ťahom než realitou, Oris ukazuje, že činy sú viac než sľuby.
Začnime, samozrejme, od začiatku. Písal sa rok 1904. Dvaja hodinári, pôsobiaci v jednom z hodinárskych centier tej doby, mestečku Le Locle, sa rozhodli urobiť odvážny krok a založiť vlastnú hodinársku spoločnosť.
Volali sa Paul Cattin a Georges Christian. Vybrali si krásne, ale možno trochu odľahlé švajčiarske mestečko alebo skôr dedinu Hölstein v pohorí Jura, blízko hraníc s Nemeckom a Francúzskom, asi 25 km od Bazileja.
Zakladatelia Orisu Paul Cattin a Georges Christian. Zdroj: Oris.ch
Všade kopce a lesy. Krásne miesto, kde založiť továreň na hodinky, ktorá prežije až do dnešných dní. Úplne náhodný výber to ale nebol. V Hölsteine už totiž továreň na hodinky existovala. Volala sa Lohner & Co., neskôr premenovaná na Oris, a obaja páni v nej krátko predtým údajne pracovali. Po bankrote sa práve Cattin a Christian rozhodli podnik prevziať a 1. júna 1904 uzavreli dohodu s miestnym notárom o založení a prevádzkovaní hodinárskeho podniku.
Továreň na hodinky postavilo vedenie obce Hölstein, aby prilákalo hodinársku spoločnosť a zaistilo rast obce. Foto: Hodinkee.com
Prečo názov Oris? Potok Oris hľadajte na mape ako "Oris Brook" alebo tiež "Orisbach" trochu ďalej od Hölsteinu, v mestečku Liestal. Možno chceli zakladatelia pomenovať svoju značku hodiniek podľa tečúcej vody symbolizujúcej tok času... A meno Oris sa ľahko vyslovovalo a pôsobilo viac svetovo.
Ich stratégiou bolo vyrábať vysoko kvalitné hodinky za čo najnižšie ceny. Od začiatku sa snažili ísť cestou spoločenskej zodpovednosti, ponúkať rovnaké príležitosti pre mužov a ženy a byť súčasťou komunity, ktorú si časom výrazne vybudovali.
A podarilo sa im to. Už v roku 1910 bola spoločnosť Oris s 300 zamestnancami najväčším zamestnávateľom v regióne. Museli však vyriešiť otázku, ako dostať toľko kvalifikovaných pracovníkov do trochu izolovaného Hölsteinu. Šli na to "baťovsky". Začali stavať domy a byty pre svojich zamestnancov a lákali ich na chutné obedy v závodnej jedálni. Po 2. svetovej vojne začali prevádzkovať aj zvozy, ktoré pracovníkov zvážali až z Bazileja.
Pôvodné domčeky pre zamestnancov, postavené značkou Oris oproti továrni. Zdroj: Hodinkee.com
Do roku 1925 vznikli ďalšie továrne v Holderbanku, Comu, Courgenay, Ziefene a Herbertswile, v roku 1936 potom vznikla vlastná továreň na číselníky v Bienne. Neskôr vyrástli továrne aj v Malleray, Sissahu a Bielu.
Oris sa na svojich plagátoch z tej doby chválil svojou "továrenskou silou", ale previedol to do zrozumiteľnejšej predstavy: Jedny hodinky každé tri sekundy.
V roku 1927 náhle zomrel ďalší zakladateľ, Georges Christian. Spoločnosť prevzala Christianova vdova a viedla ju skupina priateľov vrátane Oscara Herzoga, švagra Georgesa Christiana. Na čele správnej rady stál aj hodinár Jacques-David LeCoultre (neskorší zakladateľ spoločnosti Jaeger-LeCoultre).
Oscar Herzog viedol spoločnosť viac ako 40 rokov. Foto: oris.ch
Z tohto obdobia pochádza aj jeden z najikonickejších modelov značky, Oris Big Crown Pointer Calendar. Hodinky uvedené na trh v roku 1938 boli pomenované podľa veľkej korunky pre ľahšiu manipuláciu pilotmi v rukaviciach.
14.1.2025 - Igor Kratochvíl
Oris Big Crown Pointer Date recenzia – Posolstvo Pána času
Big Crown Pointer Calendar z roku 1938. Zdroj: Oris.ch
Druhá svetová vojna bola pre Oris jednou z veľkých skúšok. Aby prežili, zamerali sa na výrobu hodín, ale aj lacných budíkov. Tie boli legendárne ešte mnoho rokov po vojne. Jedným z najznámejších bol budík s osemdňovou rezervou chodu z roku 1949. Práve širší sortiment počas vojny pomohol spoločnosti Oris v 50. a 60. rokoch 20. storočia opäť rásť.
V 40. rokoch značku preslávili budíky. Zdroj: micropure.co.in/
Približne štyri roky po vypršaní patentu spoločnosti Rolex na strojček s automatickým náťahom uviedla spoločnosť Oris v roku 1952 na trh svoje prvé hodinky so samonáťahom a kalibrom 601. Mal indikátor rezervy náťahu, čo nebolo typické pre automatické hodinky. Mal však uistiť nových zákazníkov, že automatické naťahovanie ich hodiniek funguje.
Prvé automatické hodinky Oris, okolo roku 1952. Zdroj: carousell.com
Jednou z najväčších nástrah, s ktorými sa spoločnosť Oris musela vo svojej histórii vyrovnať, bol takzvaný švajčiarsky zákon o výrobe hodiniek z roku 1934.
V skutočnosti to nebol zákon, ale skôr vládne nariadenie. Jeho cieľom bolo stabilizovať hodinársky priemysel počas hospodárskej krízy. Hodinársky priemysel zápasil s nadprodukciou, cenovým dumpingom a zahraničnou konkurenciou. Nariadenie však malo aj iný cieľ: chrániť švajčiarske hodinárske dedičstvo a zabrániť "kopírovaniu" zvonka.
Jedným z kľúčových aspektov tohto nariadenia bolo vytvorenie kartelu 2 241 hodinárskych spoločností, z ktorých 79 % muselo mať menej ako 20 zamestnancov (Oris so svojimi stovkami zamestnancov nebol do tejto skupiny zahrnutý). Cieľom tohto kartelu bolo regulovať výrobu a vývoz hodiniek a zároveň obmedziť zavádzanie nových technológií bez predchádzajúceho súhlasu.
Čo to znamenalo v praxi? Hodinárske spoločnosti nesmeli bez osobitného povolenia zakladať ani rozširovať svoje pôsobenie a nesmeli ani vyvážať určité komponenty alebo ébauches. Povolenie bolo potrebné aj na zavedenie nových inovácií do výroby existujúcich spoločností. A práve to bol problém spoločnosti Oris.
Dobová fotografia továrne z roku 1938. Zdroj: Oris.ch
Spoločnosť Oris sa viac zameriavala na cenovo dostupné hodinky, a preto v tomto období používala strojčeky Roskopf-step a pin-anchor. Oba mali veľké výhody v lacnej a efektívnej výrobe a jednoduchej údržbe.
Na druhej strane mali nevýhodu: boli objektívne menej presné ako švajčiarsky kotvový krok, ktorý sa v tom čase stával veľmi populárnym a ktorý niektoré značky zaviedli do svojich strojčekov ešte pred prijatím "švajčiarskeho hodinárskeho zákona".
27.6.2023 - Agáta Vřeská
Ako fungujú mechanické hodinky – Všetko, čo by ste o mechanikách mali vedieť
Vedenie spoločnosti Oris tiež usúdilo, že ak chce uspieť, musí mať konkurencieschopné mechanické strojčeky. Napriek opakovaným žiadostiam o povolenie zaviesť kotvový krok bola spoločnosť Oris vždy odmietnutá. Oris sa však nevzdával. Rozhodol sa vylepšiť kolíkový kotvový krok tak, ako to len v hodinárstve bolo možné, a v povojnových rokoch získal za svoje mechanické strojčeky viac ako sto ocenení.
Oris najímal tých najlepších pracovníkov, navrhoval aj vlastné stroje a vedel si vyrobiť takmer každú súčiastku hodiniek. Zdroj: Oris
Napriek tomu bolo Orisovi jasné, že jedného dňa to nebude stačiť. V roku 1956 generálny riaditeľ Oscar Herzog (spomínaný švagor zakladateľa Georgesa Christiana) najal mladého právnika, Dr. Rolfa Portmanna.
"Zákon bol nespravodlivý – nestaval všetkých na rovnakú úroveň. Ak ste boli v roku 1934 vpredu, hoci len o deň, boli ste vpredu navždy. Boli podniky, ktoré sa z toho nikdy nespamätali." – Dr. Rolf Portmann, rodák z Hölsteinu
Mechanické hodinky s jumping hour zo 60. rokov. Zdroj: Oris
Jeho úlohou bolo usilovať sa nielen o povolenie inovácií, ale aj o zrušenie samotnej štátnej regulácie. O jeho vytrvalosti svedčí fakt, že po 10 rokoch jeho lobovania bol v roku 1966 zákon o hodinkách zrušený.
Dr. Rolf Portmann pôvodne neplánoval pokračovať v hodinárskej kariére, ale zostal v Orise. Foto: Mgr: Oris.ch
Oris sa pustil do švajčiarskych kotvových strojčekov a v tom istom roku nielenže predstavil nový kaliber 645, ale o dva roky neskôr s kalibrom 652 získal prvý certifikát chronometra z Neuchatelu.
Ďalšiemu úspešnému vývoju už nič nestálo v ceste. Na svojom vrchole, v roku 1969, Oris vyrobil 1,2 milióna hodiniek, zamestnával viac ako 800 ľudí a patril medzi 10 najväčších hodiniek na svete! Lenže potom prišiel rok 1970 a quartzová kríza.
Dlhé roky bol Oris silne prepojený s motoristickým svetom. A odštartoval to Chronoris z roku 1970, prvý chronograf od Orisu. Zdroj: Oris
Chronoris 1970 – prvé hodinky Oris s chronografom. Kaliber 725, vyrobený v spolupráci s Dubois Dépraz, bol modulárny, so stĺpcovým chronografom a dátumovkou na jednoduchom podklade. Stopky sa ovládali horným tlačidlom, zatiaľ čo druhá korunka ovládala vnútornú lunetu. Celkovo bolo vyrobených 27 000 kusov.
Spoločnosť Oris odkúpila spoločnosť General Watch Company (ASUAG, neskôr súčasť skupiny Swatch) a zo stovky zamestnancov zostala v 70. rokoch len hŕstka. Podobne ako mnoho iných, aj Oris upustil od mechanických strojčekov a začal vyrábať quartzové strojčeky. O zákazníkov však musela bojovať nielen s konkurenciou z Ameriky a Ďalekého východu, ale aj s konkurenčnými značkami v rámci General Watch Company.
Oris s digitálnym LCD displejom z 80. rokov Foto: ricardo.ch
Na začiatku 80. rokov bol Oris v hlbokej kríze. Dokonca predal aj domy, ktoré predtým postavil pre svojich zamestnancov. A potom sa tej zostávajúcej hŕstke ľudí podaril odvážny, ale geniálny kúsok.
Pod vedením Dr. Rolfa Portmanna a vtedajšieho marketingového riaditeľa Ulricha W. Herzoga odkúpili späť akcie spoločnosti Oris a v roku 1982 vznikla nástupnícka spoločnosť: Oris SA.
Ulrich W. Herzog a Dr. Rolf Portmann sa rozhodli vrátiť Oris ľuďom, ktorí značke verili. Foto z roku 1982, Oris.ch
Predchádzajúce udalosti sú kľúčom k pochopeniu toho, čo znamená nezávislosť pre značku. Nebol to akt odporu, ale krok nevyhnutný na prežitie. Prinajmenšom na prežitie značky, ako ju poznáme dnes.
Oris našiel svoj vlastný smer v mechanických hodinkách. Rozhodnutie vydať sa týmto smerom urobil v roku 1985 generálny riaditeľ Ulrich W. Herzog (rovnaké priezvisko s Oscarom Herzogom je podľa spoločnosti Oris úplne náhodné). Posledné quartzové hodinky opustili továreň v roku 1994. Odvtedy je stratégiou spoločnosti Oris vyrábať iba hodinky so švajčiarskymi mechanickými strojčekmi za ceny, ktoré dávajú zmysel.
Mechanické hodinky Oris s budíkom z roku 1988. Foto: ebay.com
V roku 1988 predstavil Oris mechanické hodinky s alarmom, ktoré patria medzi najzaujímavejšie vintage kúsky a pripomínajú éru budíkov zo 40. rokov.
Zameranie na mechanické hodinky nebolo náhodným experimentom. Herzog bol veľký cestovateľ a kamkoľvek išiel, bral so sebou aj Oris. Vďaka obnovenej popularite mechanických hodiniek v Japonsku (odkiaľ paradoxne prišla kremenná vlna) pochopil, že mechanické hodinky majú budúcnosť, pretože na rozdiel od elektronických v nás niečo evokujú. Ako sa hovorí: mechanické hodinky majú dušu.
V roku 1996 Oris predstavil prvý model zo svojej rozsiahlej série "jazzových hodiniek". Venované boli saxofónistovi Andymu Sheppardu.
Dnes Oris vyrába iba hodinky s mechanickými strojčekmi a zameriava sa na inovácie. V roku 1990 začala spoločnosť Oris používať označenie High-Mech, ktoré nájdete na všetkých jej hodinkách. Neskôr pribudol typický červený rotor, ktorý si spoločnosť Oris nechala v roku 2002 zaregistrovať ako ochrannú známku.
Oris Worldtimer z roku 1997. Zdroj: Oris
V roku 1997 uviedla spoločnosť Oris na trh hodinky Worldtimer s kalibrom 690. Ako prvý na svete umožňoval stlačením tlačidla plus alebo mínus nastaviť hodiny dopredu alebo dozadu. Automaticky tiež zmenili dátum, ak ste sa vrátili späť po polnoci.
Okrem toho, že sú všetky hodinky mechanické, sú aj švajčiarskej výroby. Oris najprv používal strojčeky ETA, neskôr prešiel na Sellitu. Práve na strojčekoch Sellita sú dnes postavené všetky modely, ktoré odhaľujú povestný červený rotor.
Červený rotor si nechal Oris registrovať ako ochrannú známku. Foto: Hodinky 365
Spoločnosť Oris sa však prirodzene chcela vrátiť k výrobe vlastných strojčekov. Musel si počkať, ale nakoniec sa mu to podarilo.
V roku 2014 Oris predstavil svoj prvý výrobný kaliber v novodobej histórii. Píšem v modernej dobe, pretože do 80. rokov 20. storočia mal viac ako 200 vlastných strojčekov a neskôr pre svoje potreby upravil aj spomínané Etas a Sellitas. Z tých najdôležitejších spomeňme aspoň už spomínaný model s alarmom z roku 1988 (cal. 418), regulátor z roku 1995 (cal. 649) a Worldtimer z roku 1997 (cal. 690 postavený na ETA 6436-2).
Kaliber 418 použitý v modeli z roku 1988. Foto: ebay.com
Na oslavu 110. výročia uviedla spoločnosť Oris v roku 2014 na trh mechanický kaliber Oris 110 s ručným náťahom. Nielenže bol kompletne vyvinutý vo vlastnej réžii, ale pýšil sa aj 10-dňovou rezervou chodu a nelineárnym ukazovateľom rezervy chodu.
Kaliber 110 s manuálnym náťahom a 10-dňovou rezervou chodu. Prvý in-house kaliber Orisu po 35 rokoch.
Pôsobivú rezervu chodu dosiahla spoločnosť Oris použitím mimoriadne veľkej pružiny a frekvencie 3 Hz. Predovšetkým však dokázala, že je opäť schopná vytvárať vlastné kalibre.
Každý nasledujúci rok spoločnosť Oris rozšírila kaliber 110 o ďalšiu komplikáciu. Vždy si však zachoval 10-dňovú (240-hodinovú) rezervu chodu a nelineárne zobrazenie rezervy chodu. Výsledkom bol kaliber Oris 111 s čiastkovým dátumom, Oris 112 s GMT a zobrazením dňa a noci, Oris 113 s kalendárom (deň, dátum, týždeň, mesiac), Oris 114 s GMT s 30-minútovým nastavením (pre oblasť Indie, Nepálu) a najnovší Oris 115 v prepracovanej skeletonizovanej verzii v roku 2019.
Zaujímavé je však aj nelineárne zobrazenie rezervy výkonu, ktoré si spoločnosť Oris nechala patentovať. Ide o nelineárnu stupnicu, na ktorej sú posledné 2–3 dni zobrazené "natiahnuté", čo je veľmi praktické, pretože to uľahčuje odhadnúť, kedy je potrebné hodinky natiahnuť. A okrem toho dodáva estetický nádych – ukazovateľ plynulo "zrýchľuje", keď sa blíži koniec rezervy.
Oris Artelier s kalibrom 113 s kalendárom. Foto: Mgr: Oris.ch
Skutočná revolúcia však prišla až o niekoľko rokov neskôr, v roku 2020, keď Oris ponúkol svetu svoj nový manufaktúrny kaliber 400 s automatickým náťahom.
Automatický kaliber 400 patrí medzi najväčšie inovácie Orisu. Vďaka dvom perovníkom, materiálom a novému dizajnu ozubených kolies dosiahol Oris na 5-dňovú rezervu chodu.
Bol (a stále je) výnimočný v tom, že ponúka 5-dňovú rezervu chodu (bežná je 2–3-dňová) pri 4Hz frekvencii, je silne antimagnetický, má chronometrickú presnosť (-3 až +5 s/deň), záruku 10 rokov (bežná je 2–3 roky) a odporúčaný servis po 10 rokoch (bežné je 5 rokov).
Kaliber 400 má 120-hodinovú rezervu výkonu, 10-ročnú záruku pri registrácii na MyOris a odporúčaný servisný interval 10 rokov.
Vysokú prevádzkovú rezervu dosiahla spoločnosť Oris niekoľkými úpravami. Hlavnou z nich sú dve vinuté pružiny , ktoré sú zapojené do série (energia sa prenáša z prvej do druhej). Postupné uvoľňovanie energie predlžuje dodávku konštantnej energie do zotrvačníka.
Spoločnosť Oris tiež uvádza, že niektoré časti (napr. ložiská) majú špeciálnu povrchovú úpravu proti treniu alebo sú vyrobené z materiálov s prirodzene nízkym koeficientom trenia. Konštrukcia prevodov však bola tiež upravená tak, aby bol prenos energie čo najefektívnejší.
Spoločnosť Oris používa na uloženie rotora v kalibri 400 namiesto guľôčkového ložiska klzné ložisko - táto konštrukcia zvyšuje mechanickú spoľahlivosť, znižuje hluk a predlžuje životnosť. Na obrázku je kaliber 403.
Zameral sa aj na materiály, najmä na použitie silikónového krokového kolieska a armatúry. To zabezpečuje nielen vysoký antimagnetický výkon (až 2250 gaussov ), ale aj ľahkosť a lepšiu stabilitu chodu aj pri nižšom príkone energie.
Hoci kaliber Oris 400 nemá certifikát COSC, spĺňa chronometrické hodnoty vďaka maximálnej odchýlke -3 až +5 s/deň. Každý strojček je regulovaný v 5 polohách.
Prvýkrát bol predstavený v hodinkách Oris Aquis Date Calibre 400. Postupne sa rozšíril do ďalších línií, ako sú Big Crown, Divers Sixty-Five, ProPilot X a ďalšie.
Viac ako 30 súčiastok je z nemagnetických materiálov, napr. krokové koleso a kotva, ktoré sú z kremíka.
V roku 2022 spoločnosť Oris ďalej upravila kaliber (kaliber 400-02), aby vyriešila zvláštnosť, keď sa minútová ručička pôvodnej verzie pohybovala niekoľko minút po zatlačení korunky.
Kaliber Oris 400 sa stal základom pre niekoľko ďalších verzií, napríklad Oris 401 s malou sekundovou ručičkou, Oris 403 s ukazovateľom dátumu a Oris 473 s ručným náťahom a ukazovateľom rezervy náťahu.
Kaliber 473 je bez rotora, len s ručným naťahovaním. Preto spoločnosť Oris pridala indikátor rezervy náťahu, aby majiteľ vedel, kedy je čas hodinky opäť natiahnuť.
V roku 2010 spoločnosť Oris predstavila nový slogan: Skutočné hodinky pre skutočných ľudí. Je to skôr záväzok ako reklamný počin.
V každom odvetví, v ktorom sa Oris angažoval, spolupracoval s odborníkmi, aby zabezpečil, že jeho hodinky nevyjdú len tak z laboratória, ale sú to skutočné hodinky pre skutočných ľudí.
Na pilotných modeloch Oris spolupracoval s bývalým pilotom stíhačiek Paulom Ruppeinerom. Na obrázku je model Oris Swiss Hunter Team Ps Edition.
Či už ide o potápanie, letectvo, motoristický šport alebo kultúru, v každom svete Oris hľadá tie najlepšie a najspoľahlivejšie riešenia.
20.3.2025 - Jakub Pitucha
Oris Aquis Date Automatic recenzia – Nezávislý klenot nielen pre potápačov
Niekoľko príkladov za všetky. Na potápačských modeloch Oris spolupracoval so slávnym Carlosom Costom, svetovým rekordérom v potápaní so zadržaným dychom. Spolupracoval však aj s potápačom Romanom Frischknechtom a výsledkom boli potápače nielen s vodotesnosťou 1000 m, ale aj s novým bezpečnostným systémom Rotaiting Safety, inovatívnym spôsobom uzamykania otočnej lunety. Oris vyvinul aj nový systém bezpečnostnej pracky, takže hodinky nespadnú ani v prípade, že sa pracka rozopne.
Oris ProDiver Chronograph 01 774 7727 7154-Set s inovatívnym uzamykaním lunety.
Oris však nevyrába hodinky len pre profesionálov. Verí, že každý z jej zákazníkov sa chce na svoje hodinky spoľahnúť, preto musia obstáť v náročných podmienkach nielen pod vodou, v kokpite lietadla, ale aj v nečakaných situáciách každodenného života.
Inovoval aj systém rýchloupínacích kovových náramkov, ktoré sa dajú ľahko vymeniť bez použitia náradia. Upravil aj zapínanie niektorých modelov, všetko s cieľom nájsť najlepšie, najpohodlnejšie a najestetickejšie riešenie. Výsledok? Nasaďte si na zápästie hodinky Oris. Ako sa hodia? Takto to vyzerá. :)
Yusra Mardini utiekla z vojny v Sýrii vo veku 17 rokov. Ako olympijská plavkyňa teraz učí utečencov plávať v rámci projektu Welcome 66. Je hrdou ambasádorkou Oris.
Ak niečo ide ruka v ruke s nezávislosťou spoločnosti Oris, tak je to snaha o udržateľnosť, sociálna zodpovednosť a túžba urobiť svet lepším. Spoločnosť Oris s tým začala dávno predtým, ako sa to stalo "módnym". Bez preháňania možno povedať, že Oris je v tomto priekopníkom.
Medzi iniciatívy značky patrí nielen znižovanie uhlíkovej stopy, používanie recyklovaných materiálov, ale aj podpora environmentálnych projektov. Za všetky vyberiem len jeden: Šanca pre lepšie životné podmienky. V rámci tejto misie organizuje Oris celosvetové Dni zmeny pre lepšie, ktoré zahŕňajú čistiace akcie, výsadbu stromov a ďalšie aktivity zamerané na zlepšenie životného prostredia vrátane ochrany oceánov.
Model Oris Aquis Date Upcycle má číselník vyrobený z recyklovaného plastu z oceánu. Je to spôsob, ako poukázať na problém a hľadať riešenie. Foto: Hodinky 365
Spoločnosť Oris si vo svojej správe o udržateľnosti do roku 2024 stanovila cieľ znížiť globálne emisie o 10 % ročne počas troch rokov, čo predstavuje celkové zníženie o 27,1 %.
Od roku 2021 je Oris vďaka spolupráci s ClimatePartner certifikovanou klimaticky neutrálnou spoločnosťou.
O tom, že to spoločnosť Oris myslí vážne, svedčí aj skutočnosť, že v roku 2018 ukončila spoluprácu s tímom Williams F1. Spolupracovali spolu 15 rokov a spájala ich snaha o nezávislosť a inovatívnosť. Snaha spoločnosti Oris o environmentálnu zodpovednosť však jednoducho nebola zlučiteľná s energetickou náročnosťou motoristického športu.
V roku 2004 spoločnosť Oris vyvinula systém Quick Lock Crown (QLC), ktorý nahradil tradičnú skrutkovaciu korunku. Tento systém umožňuje rýchle a bezpečné uzamknutie korunky bez potreby jej naskrutkovania. Používateľ jednoducho pritlačí korunku k puzdru a miernym pootočením (o 120 stupňov) korunku uvoľní alebo uzamkne. Je to rýchlejšie a praktickejšie a zároveň to poskytuje úplnú ochranu proti náhodnému uvoľneniu.
Medzi ďalšie zaujímavé inovácie Oris v posledných rokoch patrí mechanický hĺbkomer, ktorý je vo svojom jednoduchom systéme skutočne geniálny.
30.4.2025 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Jedinečné hodinky
Bol predstavený spolu s hĺbkomerom Aquis v roku 2013. Hodinky majú v sklíčku malý otvor, cez ktorý sa voda dostáva do vyfrézovaného kanálika. Tlak vody vytvára viditeľnú hranicu medzi vzduchom a vodou, ktorá na stupnici ciferníka ukazuje aktuálnu hĺbku. Tento patentovaný systém je jednoduchý, spoľahlivý a nevyžaduje žiadne zložité mechanické súčiastky.
V roku 2014 spoločnosť Oris predstavila hodinky Big Crown ProPilot Altimeter, prvé automatické hodinky s integrovaným mechanickým výškomerom. Tento výškomer funguje na princípe aneroidnej kapsuly, ktorá reaguje na zmeny atmosférického tlaku a umožňuje meranie nadmorskej výšky až do 6 000 metrov (19 700 stôp). V roku 2023 bola predstavená vylepšená verzia s uhlíkovým puzdrom, ktorá znižuje hmotnosť hodiniek na 98 gramov.
Oris ProPilot Altimeter je výnimočný model, ktorý kombinuje tradičné hodinárske remeslo s pokročilou mechanickou funkciou – integrovaným výškomerom.
Na záver som si nechal ešte jednu vec, ktorá je pre značku Oris typická. Oris totiž verí, že je nevyhnutné robiť veci vážne, ale zároveň vedieť, kedy sa baviť. Brať veci vážne, ale nebrať sa príliš vážne. Inými slovami, cieľom spoločnosti Oris je prinášať radosť prostredníctvom hodiniek.
23.1.2025 - Agáta Vřeská
Oris ProPilot X Miss Piggy predstavenie – Ružová rebelka
Ale nielen prostredníctvom hodiniek. S tým súvisí celá filozofia značky. Ide o zmenu sveta k lepšiemu. Je to holistický prístup, a keď vidíte hodinky Oris, každý detail vám hovorí, aké je ich posolstvo.
Je to jeden z dôvodov, prečo Oris nadviazal spoluprácu so spoločnosťou Disney na hodinkách Kermit a neskôr pridal ešte extravagantnejšiu Miss Piggy, ktorá je autorkou citátu v nadpise. Je to však aj radosť z toho, že hodinky dokonale sedia. Na ktoré sa môžete spoľahnúť. Ktoré sú nadčasové a zároveň dostatočne rozpoznateľné. Skrátka radosť z toho, že máte hodinky Oris.
"Musíme byť úprimní a priznať, že nikto nepotrebuje mechanické hodinky. Ale na druhej strane možno áno, pretože luxusné hodinky prinášajú radosť. A všetci potrebujeme radosť." Rolf Studer, výkonný riaditeľ spoločnosti Oris
29.4.2025 - Agáta Vřeská
Oris Big Crown Pointer Date 754 recenzia – Najpohodovejšie Orisky v pastelových farbách
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.