Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Technológie a pojmy | Klasické
Eliška Měrková | 28.5.2025 | 7 MIN
Boli to naozaj slávne hodinárske značky, ktoré vytvorili najväčšie ikony, ktoré už 50 rokov rezonujú v hodinárskom svete s neutíchajúcou intenzitou? Alebo to bol jediný muž, ktorý len plnil zákazku... Gérald Genta, muž, ktorý dal podobu súčasnému hodinárstvu. Najslávnejší dizajnér všetkých čias. Ktorý súčasný hodinkový trend sa s ním spája? A ako do toho zapadá spoločnosť Rolex?
Na začiatok je potrebné urobiť si malý výlet do minulosti a pozrieť sa, čo dôležité sa udialo v roku 1972. Práve v tomto roku verejnosť s veľkou pompou spoznala slávne meno – Gérald Genta. Doslova za jednu noc nakreslil a navrhol jedny z najslávnejších hodiniek, ktorých vplyv pretrváva dodnes: Royal Oak, ktoré Genta vytvoril na objednávku pre Audemars Piguet.
Hodinky Audemars Piguet Royal Oak ref. 5402 z Gentovej osobnej zbierky sa podľa aukčnej siene Sotheby's predali za neuveriteľných 2,1 milióna dolárov – viac ako sedemnásobok pôvodného odhadu – a stali sa tak najcennejším historickým modelom Audemars Piguet, aký sa kedy vydražil. Zdroj: https://en.thevalue.com/
Royal Oaky boli prvé športové hodinky z ocele v luxusnom segmente. Genta sa údajne inšpiroval historickou potápačskou prilbou, ktorá bola k zvyšku obleku pripevnená skrutkami, a tak sa skrutky objavili aj na charakteristickej osemhrannej lunete. Tvar lunety sa okamžite stal ikonickým, rovnako ako integrovaný náramok so špecifickými podlhovastými indexmi, ktoré dodali hodinkám taký technickejší, športovejší nádych.
Pokiaľ ide o dizajn, približne do konca 60. rokov 20. storočia vyrábali puzdrá, ciferníky, náramky, ručičky atď. špecializované firmy, nie samotné značky hodiniek. Hodinky sa väčšinou považovali za funkčné nástroje zobrazujúce čas. Gérald Genta, ktorý bol od prírody skutočným umelcom, túto koncepciu doslova nenávidel a snažil sa do tejto problematiky vniesť nový pohľad – prechod od funkcie k forme. A podarilo sa mu to.
Čoskoro to prerástlo do toho, čo sa neskôr nazvalo "gentovská revolúcia". Na Royal Oaks nadviazali ďalšie Gentove návrhy s typickým Gentovým podpisom, ako napríklad Ingenieur od IWC alebo Nautilus od Patek Philippe z roku 1976.
IWC Ingenieur. Zdroj: https://www.uhrenkosmos.com/
Jeho návrhy boli revolučné, nápadité a hravé, a predovšetkým rozpoznateľné na prvý pohľad. Okrem vyššie uvedeného typu dizajnu mal naozaj širokú škálu štýlov a nápadov. A každá renomovaná značka hodiniek chcela Genta získať, aj keby to malo byť len za návrh jedných hodiniek. Treba však poznamenať, že najžiadanejším stále zostával štýl "royaloak".
Samozrejme, dalo sa očakávať, že športový štýl s integrovaným náramkom si osvoja aj iné značky – trendy nikto nezastaví. A takzvané hommage hodinky, teda hodinky so zámerne podobným dizajnom, boli kedysi možno ešte bežnejšie ako dnes. V prípade tohto konkrétneho typu dizajnu je však otázne, či išlo o adopciu v pravom zmysle slova. K tomu sa však ešte dostaneme.
Prišiel rok 1975 a ďalšie nápadné hodinky, od veľmi nápadnej značky – Rolex Oyster Perpetual Date 1530 s automatickým strojčekom.
Zdroj: https://swisswatches-magazine.com/
25.8.2021 - Bohumil Vopršal
Tissot PRX recenzia – Obzretie za „starými dobrými“ časmi (ktoré nemajú chybu)
Toto konkrétne puzdro navrhla spoločnosť Rolex s víziou, že sa doň neskôr zmestí úplne nový quartzový strojček, na ktorom v tom čase Rolex stále pracoval. Dokončil ho v roku 1977 a model nazval Rolex Datejust Oysterquartz.
Zdroj: https://www.fratellowatches.com/
Tento typ dizajnu učaroval aj značke Omega, ktorá riešenie športových prvkov a ocele využila v rade Seamaster.
Hodinky Omega Seamaster Automatic ref. 166.0215 okolo roku 1979.
Športové hodinky zamerané na potápanie sa k tomuto vzhľadu dokonale hodili. Potvrdzujú to aj hodinky Tissot Seastar z roku 1978, ktoré sú základom súčasných hodiniek Tissot PRX, tiež najznámejších hodiniek značky Tissot.
Tissot Seastar z roku 1978. Zdroj: www.crazywatches.pl
8.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot PRX predstavenie – Najlepšie dostupné švajčiarske hodinky za rok 2021?
Za zmienku určite stojí aj Bulova, miláčik amerických hodiniek a značka, ktorá tento dizajn použila aj v 70. rokoch (konkrétne v roku 1979). Podobnosť samozrejme nie je čisto náhodná.
Uznajte ale, že by ste nespoznali, či sú hodinky z konca 70. rokov alebo zo súčasnosti – až tak nadčasový tento dizajn je. Zdroj: https://www.ablogtowatch.com/
So spoločnosťou Bulova teraz zabŕdneme do vôd konšpiračných teórií a upozorňujeme, že žiadna z informácií nie je úplne potvrdená. Ale pre zaujímavosť uvádzam jednu kolujúcu fámu. Hovorí sa v nej, že keďže Genta pracoval pre Bulovu 7 rokov, slávna prvá skica Royal Oaks mala byť pôvodne nakreslená pre Bulovu... ale ona ho odmietla (a vraj veľmi plakala). Je teda zvláštne vidieť dvojča Royal Oak z podobného obdobia s logom Bulova. Ako to celé vzniklo a kde je pravda, sa však možno nikdy nedozvieme.
6.12.2022 - Eliška Měrková
Príbeh značky Bulova – História toho, v čom boli prví
Ale kto by mohol obviňovať všetky tie inšpirované značky? Už Oscar Wilde povedal, že "napodobňovanie je najúprimnejšia forma lichotenia", čo je myšlienka nanajvýš nadčasová a pravdivá.
6.12.2023 - Eliška Měrková
Tri "povedomé" hodinky Ingersoll – Poznáte inšpiráciu?
Vieme, že model AP Royal Oaky vyšiel v roku 1972. A tento rok sa často považuje aj za rok narodenia slávneho dizajnu. Existujú však jedny hodinky, ktoré tento príbeh tak trochu narúšajú.
Keď švajčiarsky hodinársky priemysel zasiahla kríza s kremeňom, bol to masaker na trhu. Napriek tomu došlo k odrazu a švajčiarske značky začali vyvíjať vlastné quartzové kalibre. Výsledkom bol strojček Beta 21, ktorý vznikol v roku 1969 a následne bol predstavený na bazilejskom veľtrhu v roku 1970 (okrem iných ho používali značky Rolex, Omega a Patek Philippe).
Ako to už býva, Rolex bol najvýraznejší zo všetkých. Svoje prvé quartzové hodinky s referenciou 5100 začal nazývať "Texan" alebo "Texano" a, čo je dôležité, prispôsobil dizajn revolučnej povahe strojčeka...
Rolex Texan Beta 21, obdobie výroby – 1969. https://www.watchclub.com/
Keďže strojček Beta 21 bol príliš veľký na to, aby sa zmestil do puzdier starších modelov, musel aj dizajn myslieť vo veľkom.
Výsledkom bol masívny Texan vyrobený zo zlata, ktorý odrážal odvahu doby – mal súdkovité puzdro, ktorého horná plocha bola brúsená, a integrovaný, geometricky navrhnutý náramok s nezvyčajne hranatým spojením, ktorý len tak niečo univerzálne nenahradí. Bol to údajne jeden z najneobvyklejších dizajnov, aký bol kedy videný, a nepodobal sa žiadnym predchádzajúcim hodinkám značky Rolex ani iným. Pripomínajú vám niečo?
22.8.2023 - Eliška Měrková
História quartzových hodiniek – Kríza alebo revolúcia?
Práve od Texasanov vyšli o 5 rokov neskôr spomínané Rolex 1530 a Oysterquartz. A tiež súčasný Land-Dweller z roku 2025.
Rolex Land-Dweller, 2025. Zdroj: https://www.rolex.com/
V tejto chvíli sa tak trochu môže zdať, že aj veľký Gérald Genta sa predsa len niekde inšpiroval. Dovolil som si však požičať úryvok z článku, ktorý pojednáva o rozhovore, ktorý viedol redaktor James Dowling s dlhoročným blízkym priateľom Géralda Gentu:
"(...) rozprávali sme sa o všetkých skvelých hodinkách, ktoré Genta navrhol. Takmer z ničoho nič mi môj respondent povedal: "Viem, že si veľký fanúšik značky Rolex, a vieš, čo Genta ľutoval?" Pokrútil som hlavou a on povedal: "Nikdy nedostal šancu navrhnúť DateJust. Myslel si, že sú to dokonalé hodinky, a bol by rád, keby mal možnosť na nich pracovať.
'To je pravda,' súhlasil som a v duchu som premýšľal, ako by vyzerali hodinky DateJust navrhnuté Gentom. Vtedy respondent zhodil bombu: 'Navrhol pre Rolex len jedny hodinky,' povedal. 'Boli to ich prvé quartzové hodinky, pred mnohými rokmi." (James Dowling, The hidden link between Rolex and the Royal Oak, www.esquire.com, 2016).
Zdroj fotografií: read01.com
V skutočnosti mal Rolex dva "pánske" kúsky, pričom druhým bol model King Midas z roku 1962 s mechanickým strojčekom, ktorý je dodnes jedným z najoriginálnejších, aké kedy značka vydala. King Midas však patril do inej, ešte extravagantnejšej kategórie dizajnu.
Celkovo si teda Genta titul "Picasso of Timepieces", ktorým ho poctila verejnosť, skutočne zaslúžil. Bol (podľa svojej manželky Evelyne) vášnivo posadnutý svojou prácou, všetky svoje návrhy maľoval ručne a jeho vízia bola jasná – oslobodiť sa od konvencií a vytvárať predmety plné odvážneho ducha a umeleckého smerovania. A práve preto sa o jeho návrhoch hovorí dodnes.
Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:
Bez preháňania možno povedať, že Genta skutočne nanovo definoval, ako vyzerá hodinárstvo po roku 1970. A ak sa na slávny dizajn časom aj trochu zabudlo, rok 2021 prinavrátil tento štýl v plnej sile.
Po prvé, boli vydané hodinky Tissot PRX, ktoré sa stali senzáciou, a po druhé, začali sa prípravy na 50. narodeniny hodiniek AP Royal Oak.
1.7.2022 - Agáta Vřeská
Tissot PRX – Fotogaléria geniálnej nostalgie
Netrvalo dlho a ponuka podobných kúskov s integrovanými náramkami začala rásť ako huby po daždi.
3.1.2024 - Jakub Pitucha
Certina DS-7 recenzia – Mladší brat Tissot PRX
A to nielen vo Švajčiarsku, ale po celom svete.
Model Tissot PRX obnovil tento trend, o tom niet pochýb. Pohotovo zareagoval aj japonský Citizen, ktorý prevzal dizajn po svojom a ponúka ho za oveľa prijateľnejšiu cenu ako Švajčiari. Hodinky Citizen Tsuyosa sa zákazníkom takmer zapáčili.
17.10.2022 - Eliška Měrková
Citizen Tsuyosa recenzia – Objav roka?
Titánový ekvivalent hodiniek Tsuyosa, Citizen NJ018 "Zenshin", ktorý prišiel o niečo neskôr, bol u zákazníkov tiež obľúbený.
12.9.2024 - Agáta Vřeská
Citizen Automatic NJ018 recenzia – Kúzlo titánových Tsuyos
A ak chcete siahnuť po cenovo dostupnejších značkách, Festina sa rozhodne ponúka so svojou špičkovou líniou Swiss Made. Hodinky tak majú švajčiarsky strojček a zafírové sklíčko.
V ponuke značky Casio potom nájdete takmer všetko. Dokonca aj dizajn podobný tomu "gentovskému" – Casio Collection MTP-B145D.
A na koniec poskočí srdce aj všetkým vlastencom, ktorí Gentovmu dizajnu fandia – české hodinky JVD do ponuky zaradili tiež.
A to je koniec dnešnej exkurzie. Ste aj vy fanúšikom dizajnu značky Gent? Máte dokonca nejaký kúsok vo svojej zbierke? A čo myslíte, prestane tento dizajn niekedy baviť hodinárov?
Zdroje fotografií: Hodinky 365, Oficiálne fotky výrobcu, iné (uvedené pod danými fotkami)
Mohlo by vás tiež zaujímať:
14.6.2023 - Eliška Měrková
Sistem 51 a Swissmatic – Ako Švajčiarsko vrátilo úder
3.1.2024 - Eliška Měrková
Tissot PRX Digital recenzia – PRX Za zrkadlom
24.5.2023 - Agáta Vřeská
Od pandy, cez batmana až po pepsín. Sprievodca zaujímavými názvami hodiniek a bežnými prezývkami
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.