E-shop funguje na 100 % >> Viac informácií.
» Blog » Seiko

Seiko 5 s rapperskými prvkami a fauxtinou. Úlet alebo premyslený ťah?

Agáta Vřeská | 12.1.2021 | 4 MIN

Pri pohľade na produktové fotky povedzme okázalejších noviniek v rade Seiko 5 Sports sa mnohým pretočili zreničky. Aj mne sa úprimne vybavila pieseň Božského Káju Přijela pouť. Seiko s fancy štýlom išlo ďalej, než som si vôbec dokázala u petiek predstaviť. Naživo ale vyzerá všetko trochu inak a od kolotočov som musela prejsť k "a prečo vlastne nie"?

Modely vzbudili rozruch, aj keď len na fórach a tradičné magazíny o nich (radšej?) väčšinou mlčali. Že by sa ale stretli s úplným zatratením zo strany fanúšikov, sa povedať rozhodne nedá. Možno dokonca naopak. Ide o krok nečakanou stranou, kde nie je vôbec ľahké určiť, či by ste ich na ruku v živote nedali, alebo si ich naopak dokážete v pohode predstaviť v zbierke.

329,00 € (doručíme do 26.1.)

Seiko 5 už od svojich počiatkov malo jasný cieľ: zaujať svojimi dostupnými automatmi mladú generáciu. Za tých skoro 60 rokov sme v rade Seiko 5 mohli nájsť všeličo. Mnohé sa inšpirovali zaujímavými modelmi z iných radov, a tak nebolo výnimkou, keď sa do pätiek pritúlala verzia à la Monštrá alebo najaktuálnejšia SKX (odtiaľ označenie 5KX).

Vždy ale platilo pravidlo, že ide o zaujímavé, športovejšie ladené hodinky za dostupnú cenu. Refreshnutie radu pomocou minuloročnej novinky Seiko 5 Sports Style zaznamenalo úspech. Obľúbené potápky, ktorých znaky sme v omladených Seikách rozoznávali, patria medzi designové gro. Farebná variabilita celej kolekcie potom sľubovala, že si vyberie každý; konzervatívec aj odvážnejší zberateľ.

Čo na tom, že niektorí neprestávajú brblať, že ide o potupného pokračovateľa legendy SKX, bez skrutkovacej korunky a "len" so stovkovou vodeodolnosťou. Pre Prospexy málo, pre Päťky dostačujúci štandard. A to sa dá povedať aj o novinke v 40mm puzdre Seiko 5 Sports bez otočnej lunety.

Balansovanie na hrane gýča a geniality Seika

Ak sledujeme snahu Seika presvedčiť Päťkami mladšiu generáciu, že mechanika je stále (a navždy) moderná záležitosť, ktorá nemusí dosahovať desaťtisícových položiek, sú novinky asi pochopiteľným krokom v tejto stratégii. Trochu rapperský štýl, ktorý žiari na celé kolo, nie je popravde moja šálka kávy a trúfam si prognózovať, že nepôjde o masovú záležitosť.

Päťky sú ale rôznorodá kategória a s každým ďalším modelom smerujú k tomu, že si v nich vyberie každý, kto len trochu prahne po kvalitných, ale dostupných automatoch. Navyše japonského Seika...

Seiko 5 Sports SRPE71/72/74K1

Seiko 5 Sports SRPE71/72/74K1 s rapperským prvkom

Čo je na nich vlastne tak šokujúceho? Popri tom, že sú kompletne zabalené do jedného z odtieňov zlata, je to prvok archaizmu na lunete. Zatiaľ čo všetko ostatné, teda vzhľad číselníku, puzdra, vrátane rozmerov, zostal verný 5KXkám a cítime z nich teda odkaz potápiek, luneta je dosť mimo známy štýl.

Tvar, vrúbkovania aj mechanická vôľa sa jednosmerne otáčať sú známe, ale vložka má akýsi pieskovaný povrch, pripomínajúci výsek neopracovaného zlata. To by ešte neurobilo toľko parády, keby číslice neboli v gotickom štýle. Tento "ancient font" pôsobí starobylo, v pomyselnom rozpore so snahou o moderné hodinky.

Práve táto kombinácia starých prvkov potápiek SKX, nových Pätiek a neznámych archaizmov je to, čo vyvoláva buď pocit totálneho úletu a gýča, alebo príjemné osvieženie, ktoré zaujme autonómiou sebe vlastnou.

Kľúčové atribúty 5KX zostali nezmenené. Puzdro má stále priemer 42,5 mm, výška zostala na 13,4 mm, rozmer lug to lug 46. Hodinky stále poháňa automatický 4R36, za ktorý sa nehanbia ani modely v základnom leveli Seiko Prospex. Číselník potom štýlom odráža SKX, resp. 5KX.

Seiko chytalo bronz. A opálilo sa do perfektného odtieňa!

Môj jasný kandidát. "Bronzový" variant Seiko 5 SRPE80K1 vyzeral na produktovej fotke tak nejako... nevyvážene, nepatrične. V reále je však bronzová patina neskutočne zaujímavá. Kým ružové zlato už na mňa bolo trochu moc, z bronzu som bez preháňania nadšená. A na ruky? Páni, predsudky bokom, toto musíte skúsiť.

Nejaké nedostatky ale nájdeme a už na prvý bližší pohľad je jasné, že Seiko nezačalo robiť hodinky v bronze, ale ide o farebnú úpravu klasickej ocele. Falošný pôvab historizmu je v kombinácii s (rovnako u Seika doposiaľ neznámou) štruktúrou číselníka dokonalý. Čo to len pripomína? Snáď nejaký meteorit, škrabance, alebo možno polstrovanie starého kresla. Farebný odtieň je v čierno šedej, takže veľmi tlmený, razí len biele okienko na day-date, ktoré je kontrastne "ako nové".

Zlatistým odtieňom je doladené lemovanie indexov, ručičiek aj sekundových indexov na chapter ringu. A rovnako tak logá a nápis Automatic. Že by Seiko šetrilo na lumi, keď ide o módnejšiu záležitosť? Ani nápad! LumiBrite je neošklbaný, v ľahko odlišnom odtieni pre ručičky a indexy.

Tvar, veľkosť puzdra a všetky ďalšie parametre zostali rovnaké ako u 5KX. Luneta nemá číslovanie, ale je jednosmerne otočná. Na 4R36 s 41 hodinovou rezervou vidíme cez priehľadné skrutkovacie dienko.

Kombináciu silikónu a koženého prvku sme už videli u minuloročných 5KX (konkrétne u Specialist Style). Aj tu to sadlo presne k zamýšľanému štýlu. Silikón je mäkký, na ruky príjemný a hnedá koža z vrchnej strany dotvára celkový efekt niečoho lepšieho. V spojení s černošedým číselníkom a bronzovým puzdrom je potom hnedočierny remienok dizajnovo dobre vymyslený.

Celkovo nemôžem inak, než tento hipsterský koncept Seika oceniť. Vyžiada si vlastný štýl majiteľov, ale to väčšina hodiniek Seiko. Každopádne, vydarený experiment. V ponuke je aj variant v striebornej fauxtine SRPE79K1.

Seiko 5 Sports SRPE79/80K1

Seiko 5 Sports SRPE79/80K1 s falošnou patinou

Pocity po jazde na horskej dráhe?

Toto bude len začiatok. Seiko nás pomaly "rozmlsáva", aby nás dostalo do pozície "musím vyskúšať ešte ruské koleso". Čo pripraví nabudúce si netrúfam odhadovať, ale bude to farebné, trochu šialené a zberateľsky žiadané. Môže si to dovoliť. Je to Seiko.

Tagy: Recenze | Seiko

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku

Novinka November
389,00 € (doručíme do 29.1.)
329,00 € (doručíme do 29.1.)
389,00 € (doručíme do 29.1.)