» Blog » Správy

Po roku opäť SEW – Reportáž z 11. ročníka presláveného veľtrhu

Tagy: Správy | Klasické

Eduard Tomas | 25.11.2025

Keď na pražskom Slovanskom ostrove začína žltnúť lístie, česká hodinárska komunita už vyhliada ďalší ročník veľtrhu Salon Exceptional Watches. Tohtoročný SEW sa konal v piatok 7. a sobotu 8. novembra v tradičných priestoroch paláca Žofín. Neorenesančný objekt opäť privítal tisíce nadšencov a vyše 1500 časomier od necelých 60 značiek z celého sveta. Ja som bol ako vždy pri tom a ponúkam svoje svedectvo z najväčšej českej hodinárskej udalosti roka.

SEW 2025 sa niesol v duchu déjà vu. Už keď vchádzam do foajé paláca a odkladám si kabát v šatni, počúvam povedomý klavírny sprievod, o ktorý sa ako vlani postaral kráľovohradecký Petrof. Takmer naslepo stúpam po širokom schodisku; ani sa nenazdám a obdivujem kazetový strop veľkej sály.

Dojmy z výstavy kolegov z H365:

Je tak rušno, že som si najprv ani nevšimol svojich kolegov a priateľov. Vystavujúci nevedia, komu sa skôr venovať. Výrobcov je opäť takmer 60, hodiniek približne 1500 – sám som ich nepočítal, číslo uvádzajú organizátori na svojich stránkach už od posledného ročníka.

Reportáž z jubilejného ročníka veľtrhu SEW 2024
27.11.2024 - Eduard Tomas
Reportáž z jubilejného ročníka veľtrhu SEW 2024

Kým na poschodí je počuť šum výstavy, na prízemí návštevníci usporiadane počúvajú prednášajúcich, ktorí sa starali o sprievodný program veľtrhu. Za zmienku stojí piatková prednáška Prim Manufacture 1949 o budúcnosti dvojice českých značiek či sobotné vystúpenie ikony SEW-u a hodinárskeho sveta, Igora Sirotu, ktorý hovoril o klamstvách hodinárskych značiek.

Kolegom sa s ním podarilo pár dní predtým natočiť pútavý rozhovor:

Hoci považujem tohtoročný program za prepracovanejší než v posledných rokoch, naďalej si myslím, že súčasná koncepcia veľtrhu návštevníkov skôr trestá za účasť na prednáške, než aby k nej nabádala. Problému som sa venoval už vlani. Verím, že je nevyhnutná revízia organizácie sprievodného programu.

Stále platí, že počas VIP spoločenského večera je omnoho lepšia príležitosť individuálne a do detailu hovoriť so zástupcami značiek. Tí sú erudovaní a hoci sú ku koncu dňa často už unavení, menší počet ľudí im dovoľuje vystupovať uvoľnenejšie a osobnejšie.

O skôr výstavnom než predajnom charaktere SEW-u svedčí i to, že sa navštevujú vystavujúci navzájom. Napokon sú to väčšinou tiež chronomaniaci. Teší ma, že navzdory inflácii sa cena za VIP vstupenku drží na 1990 Kč, rovnako základné vstupné nezdraželo a stálo 290 Kč. V cene drahšieho vstupu bolo aj drobné občerstvenie. Sám by som ocenil viac jedla. Uloviť čo i len jedinú miniatúrnu jednohubku bol takmer nadľudský výkon. Naopak o pitie núdza nebola.

O organizácii nám viac porozprával pán Jan Pokorný:

Ocenenie Watch of the Year opäť v českých rukách a ďalšie milé dojmy

Po ročnej odmlke sa pomyselná koruna kráľa veľtrhu vrátila na českú hlavu. Na úspech Ondřeja Berkuse z roku 2023 nadviazala manufaktúra Prokop & Brož, ktorej model Laurin & Klement 130 Limited Edition zvíťazil v ankete Watch of the Year. Tento výsledok ma osobne potešil, keďže vlani som mal pocit, že značka na SEW neprišla s ničím novým, zato tento rok spolupráca s mladoboleslavskou automobilkou priniesla plody, ktoré si zasluhovali odmenu.

V pozadí spoluzakladateľ Martin Brož.

V pozadí spoluzakladateľ Martin Brož.

Českých výrobcov na SEW-u bolo viac. Vrátil sa napríklad nezávislý hodinár Luděk Seryn, ktorý je členom prestížnej asociácie AHCI. Domáci trh zastupoval okrem iného samozrejme aj Prim. Páčil sa mi nominovaný model Elton TV LE. Žiaľ, oproti starej televízii hodinky výrazne podrástli a nemilým smerom sa pohla i cena. Napriek tomu ide o vydarené retro, ktoré Prim vie.

Tí, čo nečítajú moju reportáž zo SEW-u po prvý raz, najskôr vedia, že oceňujem snaženie značiek v často zanedbávanom segmente dámskych hodiniek. Pred dvoma rokmi to bol model IDA českej značky Robot, tentoraz upozorním na švajčiarsku značku Beauregard, ktorá sa dámam venuje takmer výlučne. Hoci do súťaže o hodinky roka sa zapojil model Dahlia s tourbillonom, osobne ma zaujali modely Lili Bouton a Lili Candy.

Kvalitný bol aj výber hodiniek od nemeckej značky Sinn. Hoci sa tento rok na veľtrhu neobjavila žiadna horúca novinka, skúsil som si na ruke konečne populárny model tejto firmy s označením 240 St GZ. U švajčiarskeho Vulcainu si ma získala limitovaná edícia modelu Skindiver Nautique v nezvyčajnej červenej. Časomiera vznikla v spolupráci s českým predajcom hodiniek Helveti pri príležitosti 15. výročia založenia firmy. Vyrobených bolo symbolicky iba 15 kusov, napriek tomu boli v čase písania tejto reportáže ešte nejaké k dispozícii na oficiálnych stránkach.

Na výstave nechýbali ani Hodinky-365, ktoré už tretíkrát zastupovali japonského výrobcu Orient Star. Opäť platilo, že vo vlastných radoch vládla neprekvapivo najlepšia atmosféra, napriek tomu si personál všetkých účastníkov aj samotných organizátorov zaslúži vyzdvihnúť ako dokonale profesionálny a milý.

Stáva sa zo SEW-u veľtrh microbrandov a nezávislých?

Vlani som hovoril o akomsi malom exode velikánov, čo nastal po roku 2020, keď bol veľtrh kvôli pandémii zrušený. O návrat niektorých väčších mien sa naposledy postaral Koscom, ktorý budem znova chváliť. Je pravda, že vidieť hneď niekoľkých výrobcov v jednej vitríne pôsobilo stiesnene. Ale rád som si po roku opäť vyskúšal, s čím prišli v dielni Grand Seika, Rada alebo H. Moser & Cie. Koscom mal na výstave rovnako vlastného hodinára. Nemyslím si, že vzhľadom na množstvo návštevníkov mohol niekomu zmysluplne s niečím radiť, rád by som sa však mýlil.

Reportáž zo SEW 2025:

Hoci nechýbali niektoré iné ťažké váhy, ako posledný víťaz ankety Watch of the Year Czapek alebo Bell & Ross s novinkou BR-03 Astro, celkovo som z prítomných značiek poznal asi len polovicu. Tento rok bolo ešte viac menších manufaktúr a nezávislých hodinárov. Je to však zle? Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Milá bola prítomnosť rakúskeho Habringu či značky, ktorej chronografy nosil aj Steve McQueen, s menom Hanhart. Oboch týchto výrobcov som poznal a považujem ich za veľmi kvalitné, akokoľvek malé firmy to sú; verím, že na SEW patria.

Mám však dojem, že sa organizátori možno snažia umelo nafukovať cifry cez menej známe manufaktúry. Bol by som radšej, keby malo na SEW-e 30 kvalitných značiek veľa priestoru, než keď sa ich tlačí v sále dvojnásobok a ich kvalita je sporná. Žiaľ, vnímam posledné roky tendenciu podporovať kvantitu na úkor kvality. Značky, ktoré som vnímal ako menej kvalitné, menovať nebudem, a to nie z dôvodu, že by som sa bál kritizovať, ale preto, lebo si na ich mená – čo presne považujem za problematické – ani nespomínam.

Už od svojho prvého SEW-u, ktorý bol tiež prvým ročníkom konaným v Prahe, sa bavím „zadnou sekciou veľtrhu“. V roku 2019 mi prekážala prítomnosť Samsungu a jeho chytrých hodiniek. S odstupom to bola zatiaľ najvhodnejšia kuriozita veľtrhu. Na výstave sa totiž odvtedy objavil okrem iného aj výrobca matracov. Tohtoročným kráľom bizarných sponzorov a nehodinkových značiek boli neodbytní poľskí obchodníci s čističom na okuliare, druhú priečku potom obsadili nehnuteľnosti v Dubaji.

Okrídlené slová: S kým sa uvidím na SEW-u 2026?

Čím viac sa svet presúva do online sféry, tým viac si vážim osobné stretnutia, sálové akcie, vôbec život v nevirtuálnom svete. Viem, že sa vari nikde neopakujem častejšie než v záveroch svojich reportáží zo SEW-u. Nech je daný ročník akýkoľvek, napíšem, že je aj napriek svojim chybám hoden mojej návštevy aj na budúci rok. Ani tentoraz sa nič nemení a odporúčam vrelo návštevu všetkým milovníkom hodiniek. Inde v Čechách a okolných krajinách totiž akcia nemá obdobu. Tak teda o rok dovidenia na Žofíne!

Zdroje fotografií: Osobný archív autora, osobný archív členov H-365

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre