Teplomer u smart hodiniek – Ako ho používať a na čo slúži?

Tagy: Technológie a pojmy | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 27.11.2024 | 2 MIN

Dalo by sa povedať, že teplomer je vlastne jednoduchá vec, ktorá je v smart hodinkách štandardom. Na jednej strane je to pravda a na druhej strane postupné zdokonaľovanie technológií prináša aj nové funkcie teplomera.

Nebudem sa rozpisovať na úvod. Teplomer je zariadenie, ktoré meria teplotu buď v stupňoch Celzia, alebo v Fahrenheitoch. Pomocou inteligentných hodiniek môžete tieto jednotky dokonca nastaviť. A dnes sa pozrieme na to, čo tento snímač dokáže.

Ako funguje teplotný senzor v hodinkách?

V súčasnosti existujú dva typy snímačov teploty v hodinkách:

Prvým je snímač teploty, ktorý vďaka (alebo želaním) Boha funguje presne tak, ako má. Keďže sa nachádza v malom puzdre hodiniek a hodinky nosíte na zápästí, ovplyvňuje ho teplota vášho zápästia. Čo znamená, že ak nosíte hodinky na zápästí, na displeji sa často zobrazuje teplota okolo 32 stupňov.

Väčšina typov inteligentných hodiniek má tento snímač. Pre tých, ktorí chcú tento snímač používať na meranie vonkajšej teploty, je však dôležité vedieť, že hodinky sa počas merania vonkajšej teploty nesmú dotýkať vašej ruky. Preto musíte hodinky zložiť, položiť ich vonku a nechať ich 10-15 minút stabilizovať.

Ak však chcete merať vonkajšiu teplotu, odporúčam zaobstarať si externý snímač teploty, ktorý sa pripojí k hodinkám.

Externé snímače a ich možnosti v smart hodinkách
15.3.2024 - Matěj Urbaczka
Externé snímače a ich možnosti v smart hodinkách

Druhým snímačom je potom čip na meranie teploty pokožky, ktorý by mal byť schopnýmerať teplotu pokožky a pomôcť tak napríklad ženám odhadnúť menštruáciu a iné cykly alebo športovcom odhadnúť, kedy sa ich telo začína prehrievať a čo to spôsobuje. V noci potom môže indikovať preťaženie, choroby a iné ťažkosti.

Čo všetko môžeme merať „klasickým“ teplomerom

Teraz sa zameriame na prvý typ teplomera, a to na "klasický".

Už vieme, že tento teplomer má obmedzenia a že ak ho máte na ruke, nefunguje celkom tak, ako by mal. Aby bolo meranie relevantné, je teda potrebné hodinky zložiť z ruky. Ak to urobíte, môžete potom merať čokoľvek - teoreticky akúkoľvek kvapalinu alebo vec na svete. Samozrejme, nemali by ste prekročiť udávané teplotné maximá hodiniek, ktoré sa väčšinou pohybujú okolo 50 stupňov. Takže nie, hodinky nepatria do sauny!

Materiály puzdra smart hodiniek – Aké sú ich výhody a nevýhody?
14.3.2024 - Matěj Urbaczka
Materiály puzdra smart hodiniek – Aké sú ich výhody a nevýhody?

Senzor teploty tela – oplatí sa sledovať?

Jedným slovom, oplatí sa to. Natívny teplomer zatiaľ meria teplotu len počas spánku, čo môže byť užitočné pri regenerácii, predpovedaní cyklu pre miss alebo predpovedaní zápalu v tele. Toto už bolo spomenuté, ale opakovanie je matka múdrosti. Na hodinkách alebo v aplikácii však potom nájdete okienko, ktoré vám povie, o koľko sa vaša teplota počas spánku líši od normálu. A to je to, čím sa môžete riadiť.

Meranie telesnej teploty sa používa aj v medicíne na diagnostiku porúch pohybového aparátu a ciev.

Bohužiaľ, čo hodinky často natívne nemerajú, je telesná teplota počas aktivity. Tento prvok je dôležitý aj preto, že vám povie, kedy sa vaše telo začne prehrievať a vy začnete tuhnúť. Žiaľ, žiadny z výrobcov to zatiaľ neponúka, takže musíte použiť aplikáciu tretej strany, ktorá to dokáže nahradiť, alebo špeciálny externý snímač od spoločnosti Core, ktorý stačí pripnúť na hrudný pás.

Ako smart hodinky monitorujú spánok?
18.3.2024 - Dominik Hok
Ako smart hodinky monitorujú spánok?

Zdroj fotiek: Hodinky 365, FreePik

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre