» Blog » Timex

Timex Expedition North recenzia – Cenovo dostupnejšie dvojča Hamilton Khaki Field

Tagy: Recenzie | Timex | Pánske | Klasické | Tradičné | Vojenské

Jakub Pitucha | 25.1.2023 | 4 MIN

Starý známy strýko Timex nám priniesol trojicu nových modelov z edície Expedition North, ktoré sú až nápadne podobné Hamilton Khaki Field. Timex sa nám týmto krokom pokúša priniesť trochu iný, cenovo dostupnejší variant field-watchov, rokmi osvedčeného dizajnu, inšpirujúceho sa vojenskými hodinkami. Všetky tri modely si sú síce veľmi podobné, ale aj tak medzi nimi nájdeme dôležité rozdiely… Dalo by sa preto povedať, že si tu každý nájde TIE svoje.

Tieto tri modely by sme mohli jednoducho rozdeliť podľa mechanizmu, ktorý hodinky dáva do pohybu; solárny quartz (TW2V41600), mechanický s ručným náťahom (TW2V41700) a automatický (TW2V54000QY). My sa dnes pozrieme na prvé dva spomínané modely.

História Timexu – Americké hodinky pre každého. Prezidentov nevynímajúc
24.2.2021 - Michael Černík
História Timexu – Americké hodinky pre každého. Prezidentov nevynímajúc

Z boja rovno do kancelárie

Tak by sa dala charakterizovať novodobá história field hodiniek. Veľké a dobre čitateľné číslice, jednoduchý vzhľad bez zbytočností, ľahká obsluha a spoľahlivosť – tým sa vyznačovali hodinky, ktorými sa riadili vojaci vo svetových vojnách. Doba sa ale posunula, a tak dnes nájdeme na zápästí našich hrdinov úplne iné stroje (G-SHOCK, Luminox, Suunto). To však neznamená, že si nemôžeme tohto osvedčeného dizajnu užiť aj dnes.

6 NAJ: Vojenské "field" hodinky (cenovo dostupné)
18.10.2022 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Vojenské "field" hodinky (cenovo dostupné)

Číselník oboch hodiniek tvoria klasické číslice béžovej farby a na pozícii dvanástej hodiny nájdeme charakteristický trojuholník pre rýchle zorientovanie. Bližšie k stredu číselníka sa nachádzajú menšie biele číslice pre poludnajší čas. Všetky päťminútové indexy, ručičky aj číslice majú luminiscenčnú vrstvu.

Štýly hodiniek – Základné rozdelenie podľa účelu
26.2.2021 - Agáta Vřeská
Štýly hodiniek – Základné rozdelenie podľa účelu

Stará dobrá mechanika

Ako som už uviedol vyššie, hodinky sa líšia najmä pohonom. Menšia 38mm verzia (TW2V41700) je poháňaná mechanickým strojčekom značky Seagull s ručným náťahom. Aj keď je Seagull čínskou značkou, čo môže niekoho odradiť, jedná sa o hodinárskeho giganta s desiatkami rokov skúseností, ktorý okrem svojich vlastných hodiniek vyrába kalibre aj pre iné značky.

Tento model má 20 kamenných uložení a rezervu chodu medzi 30 a 40 hodinami. Papierovo síce Seagull uvádza -20 +40 sekúnd za deň, ale reálnou presnosťou naozaj prekvapil, na mechanické hodinky s touto cenovkou predvádza skutočne obstojný výkon. Kus, ktorý sa mi dostal do rúk sa v závislosti na polohe hodiniek pohyboval zhruba od +3 do +12 sekúnd za deň. Veľkých odchýlok a neustáleho nastavovania sa tu preto vôbec nemusíte báť.

Tých starostlivejších z nás strojček poteší funkciou „hackingu“, kedy sa pri vytiahnutí korunky sekundová ručička zastaví a vy si tak môžete svoje hodinky nastaviť na sekundu presne.

Sila slnka

Druhý 41mm model (TW2V41600) beží na solárny quartz z dielne Seiko Epson. Tento variant nám preto poskytne hneď niekoľko výhod quartzovej technológie; medzi nimi hlavne väčšiu odolnosť a presnosť. Keďže hodinky disponujú solárnym nabíjaním, sú nielen šetrnejšie k prírode, ale odpadá aj nepríliš príjemná povinnosť výmeny batérie.

174,00 € nedostupné

Tento kaliber potom pri plnom nabití dokáže bez problémov bežať až štyri mesiace. Jeho úplné zastavenie je ale za normálnych podmienok takmer nemožné, keďže hodinkám stačí okrem slnečného svitu aj akékoľvek iné svetlo v bežnej domácnosti.

Náramok

Ďalej sa presúvame na najväčšiu slabinu oboch modelov, a tou je kovový náramok. Na prvý pohľad síce pôsobí pevným dojmom a pri obyčajnom pohľade na zápästí nič nepoznáme, ale pri bližšom preskúmaní a hlavne potom nasadzovaní zistíme, že náramok nepríjemne „hrká“.

Nemôžeme sa však ničomu diviť – podobným, ak nie rovnakým dojmom pôsobí aj mnoho hodiniek značiek Seiko, Orient, Casio a ďalších v rovnakej cenovej kategórii a za kvalitnejšie spracovanie je potreba si priplatiť. Nemôžeme tu teda ani očakávať vychytávky ako mikroreguláciu apod.

Celkový vzhľad oboch náramkov sa mi však páči. Mechaniky sú dodávané s trojčlánkovým a solary so špeciálnym „H“ článkovaným remienkom. Rozteč nožičiek je u oboch variantov 20 milimetrov a samotné hodinky potom priamo nútia k presedlaniu na NATO, ZULU, Velcro či na akýkoľvek iný textilný remienok. K ich field vzhľadu by sadli ako uliate.

A bude to s gumou, alebo bez?
14.10.2019 - Bohumil Vopršal
A bude to s gumou, alebo bez?

Ako sa nosia?

Hodinky sú vyrobené z pieskovanej nerezovej ocele, ktorá pôsobí matným dojmom a dodáva hodinkám decentný vzhľad. Na menšej verzii naviac nájdeme tmavošedú povrchovú úpravu a na väčšej verzii výstupky chrániace šrobovaciu korunku.

Oba modely majú šrobovacie dienko s vyrytým popisom hodiniek a veľkým logom „Timex Expedition North“ a ponúkajú vodeodolnosť 10 ATM. Plávanie by som však riskoval len u solarovej verzie; mechanická bohužiaľ nemá šrobovaciu korunku. Na zápästí sú obe verzie veľmi príjemné a vážia ľahučko cez 130 gramov.

Čo sa týka sklíčka hodiniek, Timex vyšiel v ústrety svojim fanúšikom a v nových field modeloch už nenájdeme klasické minerálne sklo. To Timex vymenil za zafír s antireflexnou vrstvou. Vy sa tak nemusíte báť škrabancov či vlásočníc, ktoré by kazili dojem z vašich obľúbených hodiniek. Tento krok je naozaj príjemným prekvapením, keďže zafír v cenovej kategórii okolo 170 až 250 eur často nevidíme.

Oplatia sa?

Otázkou ale zostáva, či nám Timex predstavil hodinky, ktoré stoja za to, alebo či nám ponúka iba lacnejšiu napodobeninu… Ja si myslím, že sa týmto krokom vydal správnym smerom.

Inšpiroval sa v obľúbenom dizajne, prerobil ho do svojho „Timexovského“ štýlu a za adekvátnu cenu nám priniesol dva skvelé „fieldy“, aby si z nich každý vybral, čo sa mu páči. Máte radšej menšie hodinky… alebo je vám to úprimne jedno, ale chcete zažiť pohodlie dobre spracovaných solarov? Na tom vôbec nezáleží, keďže oba modely sú kvalitnými hodinkami pre každého, ktoré budú skvelým pomocníkom v každodennom boji.

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Všetko, čo musíte vedieť o staronových Hamilton Khaki Field a ešte trocha histórie navyše
10.10.2019 - Agáta Vřeská
Všetko, čo musíte vedieť o staronových Hamilton Khaki Field a ešte trocha histórie navyše

Hamilton Khaki Field King: hodinky Dr. Housa
5.1.2021 - Martin Balabán
Hamilton Khaki Field King: hodinky Dr. Housa

6 NAJ: Najzaujímavejšie pánske hodinky Timex
8.2.2022 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Najzaujímavejšie pánske hodinky Timex

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku