Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: O značke | Union Glashütte | Klasické
Lukáš Hamřík | 14.5.2025 | 7 MIN
Na svete je dnes len niekoľko miest, ktoré možno s istotou označiť za baštu hodinárskeho remesla. Väčšine ľudí sa na prvý pohľad určite vybavia miesta ako Le Locle alebo Ženeva. Na európskom kontinente však existuje ešte jedno mesto, ktoré sa svojou históriou a významom nedá so Švajčiarskom porovnať. Hovorím samozrejme o saskom meste Glasshütte, ktoré sa právom označuje za Mekku nemeckého hodinárstva. Je domovom niekoľkých slávnych značiek. Jednou z nich je značka Union Glashütte, ktorej histórii sa budeme venovať v dnešnom článku.
Nemôžem len tak začať hovoriť o značke Union Glasshütte bez toho, aby som aspoň čiastočne nespomenul históriu samotného mesta, ktorého názvom sa značka pýši vo svojom mene. Ono nenápadné saské mesto, ležiace neďaleko Drážďan, sa do pomyselných hodinárskych máp vpísalo už na konci prvej polovice 19. storočia. A bolo to predovšetkým zásluhou pána, o ktorom ste už pravdepodobne niekedy počuli. Ferdinand Adolph Lange (áno, ten Lange) sa totiž roku 1845 rozhodol, že so svojimi kolegami začne v Glasshütte vyrábať vlastné hodinky.
Ferdinand Adolph Lange. Zdroj: www.timeandwatches.com
Vďaka finančnej podpore štátu sa mesto začalo stávať atraktívnym miestom pre ďalších nezávislých výrobcov a časom sa stalo centrom nemeckého hodinárstva. Neskôr Ferdinand Adoplh Lange prerazil so svojimi hodinkami v celosvetovom meradle a dodnes snáď každý zarytý chronoman túži po hodinkách s jeho menom. Dnes sú s mestom spojené známe značky ako Nomos, A. Lange und Söhne, Glasshütte Original, Tutima a Mühle. Dnešný príbeh však nie je o Lange ani o týchto značkách.
Mestečko Glashütte. Zdroj: www.timeandtidewatches.com
Zaujímať nás bude človek, ktorý sa zhodou náhod narodil v rovnakom roku, kedy sa Lange do mestečka presunul. Tým človekom bol Johannes Dürrstein. Tohto frankfurtského rodáka to k hodinkám ťahalo už od útleho veku. Netrvalo teda veľmi dlho, než sa z hodiniek stalo jeho živobytie a začal pracovať ako obchodný zástupca pre frankfurtského dodávateľa hodinárskych súčiastok. Často teda cestoval a mal tak možnosť nadviazať cenné styky so zástupcami švajčiarskeho hodinárskeho priemyslu. A ako neskôr sám zistil, tieto kontakty boli vskutku veľmi užitočné.
Johannes Dürrstein. Zdroj: www.watchpro.com
Všetky kontakty a skúsenosti, ktoré v dobách svojho zamestnania nadobudol, sa totiž rozhodol zúročiť vo vlastnom podniku Roku 1874 tak v Glasshütte založil hodinársky veľkoobchod Dürrstein & Co. Obchodu sa skvele darilo a čo viac, za pár rokov sa dokonca stal hlavným distribútorom oných skôr spomínaných hodiniek A. Lange und Söhne. Dürrstein si tak splnil svoj sen a mohol už len v pokoji vychutnávať plody svojej práce. To sa ale nestalo! Mal totiž ešte jeden sen, od ktorého ho v tejto chvíli delil len malý kúsok.
Dürrstein & Co. 1899. Zdroj: www.union-glashuette.com
Priaznivé hospodárske výsledky poskytli živnú pôdu pre ďalšiu expanziu. Tentoraz však Dürrsteina lákalo viac ako len predaj. Preto sa roku 1893 spoločnosť Dürrstein & Co. rozhodla rozšíriť svoje aktivity aj o samotnú výrobu hodiniek. Tak sa zrodila značka Uhrenfabrik Union, ktorej cieľom bolo vyrábať dostupné a predovšetkým kvalitné vreckové hodinky. Ešte toho istého roku sa potom značke na Svetovej výstave v Chicagu podarilo predstaviť a predať prvé hodinky Grand Complication. V tom istom roku si značka zaregistrovala ochrannú známku s logom chrámu.
Hodinky Grand Complication z roku 1893. Zdroj: www.union-glashuette.com
V roku 1895 sa do predaja dostali upravené hodinky Grand Complication v podobe jubilejnej edície oslavujúcej 50 rokov od začiatku výroby hodiniek v nemeckom Glasshütte. Celkovo bolo týchto technických skvostov vyrobených 6. Hodinky mali duálny chronograf (rattrapante), mesačnú fázu, zvonkohru (petite sonnerie i grande sonnerie) a večný kalendár. Bol to ukážkový príklad toho, čo je mladá a ambiciózna značka schopná vytvoriť. A to sme ešte len na začiatku!
30.9.2024 - Agáta Vřeská
Komplikácie mechanických hodiniek
Už v roku 1899 spoločnosť presunula výrobu do nových moderných priestorov. V roku 1900 potom predstavila slávny model Universal-Uhr, ktorý má na rozdiel od pôvodného výročného modelu aj komplikáciu budíka. Neskôr sa sortiment rozširuje najmä o tzv. pozorovacie (pilotné) hodinky.
Hodinky Universal-Uhr z roku 1900. Zdroj: www.watchilove.com
Nové značky si však bohužiaľ jej zakladateľ príliš dlho neužil. Roku 1901 Johannes vo svojich 56 rokoch umiera a vedenie sa následne ujíma jeho brat Friedrich. Ani ten však pri kormidle nezostal na dlho a po jeho smrti v roku 1903 pripadne vedenie spoločnosti jeho žene a synom. Nasleduje obdobie stability, v rámci ktorého značka rozšírila ponuku napríklad o námorné chronometre, zefektívnila výrobu a zaviedla vlastnú výrobu niektorých komponentov, ktoré v minulosti musela dovážať. V tom čase firma vyrábala najtenšie vreckové hodinky v celom Nemecku.
V roku 1914 svet zasiahla nevídaná katastrofa. S príchodom a predovšetkým koncom Veľkej vojny prišli ničivé dôsledky pre nemecké hospodárstvo. Reparácie, znížený predaj a následná hospodárska kríza viedli k pomalému úpadku značky, ktorý vyvrcholil v roku 1936, keď bola značka oficiálne vymazaná z nemeckého firemného registra. Situácii nepomohla ani ďalšia vojna a následný komunistický režim. Skrátka to vyzeralo, že hodinky Union už nikdy neuvidíme. Našťastie, všetko má dobrý koniec!
16.1.2025 - Jiří Hons
Union Glashütte Belisar Chronograph recenzia – Pokrokové retro
V roku 1989 sa v Európe odohralo niekoľko kľúčových momentov. Jedným z nich bol pád Berlínskeho múru, ktorý nevyhnutne viedol k zániku komunistického režimu a zjednoteniu Nemecka. Zberatelia starých hodiniek určite poznajú značku GUB (Glasshütter Uhrenbetriebe), ktorá bola štátnym výrobcom hodiniek v NDR. Práve GUB vznikla na základoch bývalých súkromných značiek hodiniek, ktoré pôsobili v Glasshütte. S privatizáciou tejto spoločnosti prišla iniciatíva oživiť pôvodné značky.
Hodinky GUB Stossgesichert. Zdroj: www.monochrome-watches.com
Jedným z hlavných predstaviteľov tohto pomyselného vzkriesenia bola dnes už legendárna značka Glasshütte Original. Figuruje ako právny nástupca spoločnosti GUB, ktorá sa od roku 1990 zameriavala predovšetkým na segment luxusných hodiniek. A práve táto značka zohrala kľúčovú úlohu pri obnovení činnosti Unionu v auguste 1996. V tom čase sa Union ešte nestal samostatným subjektom, ale len dcérskou spoločnosťou Glasshütte Original.
Hodinky Glashütte Original Senator Excellence Panorama Date Moon Phase. Zdroj: www.monochrome-watches.com
Dizajn a výroba oboch značiek sa v tom čase dokonca uskutočňovali pod jednou strechou, čo sa však časom ukázalo ako problematické. Predstavte si výrobu dvoch značiek v jednej továrni na rovnakých strojoch a s použitím rovnakých výrobných postupov, ale na úplne opačných koncoch cenového spektra. Skrátka, háčikov bolo viac a na výrobu dvoch značiek už nestačili výrobné kapacity. Tento problém sa však pomerne rýchlo vyriešil akvizíciou oboch značiek hodinkovým gigantom Swatch Group. Ten značky rozdelil na dva nezávislé subjekty.
22.3.2021 - Eduard Tomas
Swatch – Príbeh firmy, ktorá zachránila švajčiarske hodinárstvo
Po roku 2008 začala značka Union Glasshütte fungovať samostatne, pričom využívala všetky výhody vyplývajúce z členstva v skupine Swatch Group. Hlavnou výhodou tohto členstva je prístup k technológiám, zdrojom a distribučným kanálom skupiny. Rovnako ako v prípade ostatných značiek Swatch, aj výrobu strojčekov zabezpečuje spoločnosť ETA. Union tak nemusí vynakladať astronomické sumy na vývoj nových kalibrov. V rámci skupiny sa tak dostáva na druhú najvyššiu pozíciu, ktorú zastáva napríklad spolu s Rado alebo Longines.
Cenovo možno ponuku značky zaradiť do vyššej strednej triedy. Najlacnejšie kúsky je možné zakúpiť už od približne 1200 eur, zatiaľ čo najdrahšie varianty atakujú hranicu takmer 16000 eur. Drvivú väčšinu modelov však možno kúpiť za menej ako 4000 eur a nebojím sa povedať, že ide o kategóriu tzv. cenovo dostupného luxusu. A aj keď nejde o práve nízke sumy, stále dostanete kvalitu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani oveľa vyššie postavené značky!
Značke sa za krátky čas podarilo vybudovať si pomerne silnú pozíciu na európskom trhu a dosiahla už niekoľko významných míľnikov. V roku 2010 sa stala oficiálnym sponzorom Sachsen Classic Rally a niekoľkých ďalších podujatí historických vozidiel. Následne v roku 2012 sa spoločnosť presťahovala do nových, vysoko moderných výrobných priestorov. Pri príležitosti 125. výročia založenia značky sa v Nemeckom hodinárskom múzeu dokonca uskutočnila jedinečná výstava ilustrujúca jej históriu.
Sachsen Classic Rally. Zdroj: www.union-glashuette.com
História značky Union Glasshütte je nádherným príkladom toho, ako tradícia a láska k remeslu dokážu prekonať aj zdanlivo beznádejné situácie. A čo by to bolo za príbeh bez nejakého toho vzostupu, pádu a druhej šance. Hodinky Glasshütte sú celosvetovo uznávaným artiklom, rešpektovaným pre svoju kvalitu a nápaditý dizajn. A že to platí aj pre značku Union Glasshütte, musí uznať každý, kto si hodinky vezme do ruky!
Zdroje fotografií:
Ďalej by vás mohlo zaujímať:
18.12.2024 - Eliška Měrková
História a cesta automatických hodiniek + 5 NAJ zo súčasnosti
13.5.2025 - Robert Svatý
Union Glashütte Noramis Chronograph Šport recenzia – Je na nich vôbec niečo zle?
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.