» Blog » Garmin

5 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred kúpou chytrých hodiniek Garmin

Tagy: Sprievodca výberom | Garmin | Inteligentné

Dominik Hok | 11.11.2020 | 10 MIN | 2x komentár

Hodinky, obzvlášť tie chytré, sa veľmi líšia a vyznať sa v nich môže byť celkom oriešok. Niektoré majú onen senzor navyše, rôzne ovládanie a vybrať si niečo, čo bude sedieť vašim požiadavkám, vyžaduje hodiny intenzívneho štúdia. A čo je cieľom tohto článku? Ušetriť vám tie hodiny, aby ste počas čo najkratšej doby o dosť lepšie vedeli, čo od chytrého zariadenia Garmin vyžadujete a čo naopak vôbec.

Niekto chce vedieť všetko o srdcovom tepe, niekto zase vyžaduje mapy, iný chce s hodinkami platiť a počúvať hudbu, ale niekomu bohato stačí poznať počet krokov. Tak ako je to so všetkým, ľudia sú rôzni a požiadavky tiež. A čo chcete vy? Či už presne viete alebo je to váš prvý kontakt s chytrým zariadením, snáď vám tento článok pomôže. Tak ideme na to.

[[M3507]]

1. Potrebujem snímač tepovej frekvencie?

Ak je vaším cieľom zdvihnúť sa z gauča, začať sa hýbať, nutne nepotrebujete presné meranie športovej aktivity a úplne si vystačíte, napríklad aj s počtom krokov, bude vám stačiť nejaký inteligentnejší náramok s krokomerom. Pokiaľ to ale beriete so športom vážne a chcete svoje telo spoznať bližšie, tepová frekvencia vám toho povie naozaj veľa a posunie váš tréning o kus ďalej.

[[M3506]]

Nízka pokojná srdcová frekvencia často značí dlhý život

Viete napríklad, že nízky pokojný srdcový tep je spojený s dlhovekosťou? Srdce je doslova naším motorom a to, ako moc je zaťažované, o našom tele povie oveľa viac než akýkoľvek iný orgán.

Napríklad športovci môžu mať pokojný srdcový tep aj pod 40 úderov za minútu. Znamená to, že ich srdce je natoľko silné, že mu stačí menšie množstvo úderov, aby rozlialo krv do celého tela. Srdce sa teda toľko neopotrebováva a bude pravdepodobne schopné pracovať dlhšiu dobu. Ak teda vaše srdce v pokoji udrie hoci aj stokrát za minútu, je to dobrý ukazovateľ toho, že sa zbytočne opotrebováva a možno by ste sa sebou mali niečo robiť.

Tepová frekvencia pri tréningu ovplyvňuje všetky procesy v tele

Frekvencia srdcového tepu sa najčastejšie používa na určenie aeróbnej a anaeróbnej záťaže. Aeróbna záťaž je spojená s nízkou tepovou frekvenciou. Vaše telo získava dostatok kyslíka, nebudú vám tak rýchlo tuhnúť svaly, budete spaľovať primárne tuky (pre chudnutie ideálne) 
a po tréningu sa nebudete cítiť úplne zničení. Anaeróbna záťaž je opakom aeróbnej, kedy srdce pracuje na vysokej frekvencii, telo spaľuje cukry a tvoria sa veľké množstvo kyseliny mliečnej, ktorá spôsobuje tuhnutie svalov a rýchlejší nástup únavy.

Pre začiatočníkov by som rozhodne odporúčal sa pohybovať v aeróbnej záťaži. Telo si bude zvykať na pohyb a postupne budete schopní behať rýchlejšie a dlhšie, bez toho aby ste pociťovali únavu. Zbytočne vysoká tepová frekvencia je najčastejšou chybou začiatočníkov a je potrebné si ju strážiť. S nízkou tepovou frekvenciou vás pohyb bude baviť, ďalší deň budete schopní opäť vybehnúť a bude to prospešné pre vaše telo. A to je to hlavné.

Myslím si, že snímač tepovej frekvencie nepotrebujem

Ak vaša odpoveď znie zhruba takto, môže pre vás byť tým pravým chytrý náramok Garmin VívoFit 4. Tento náramok za najnižšiu cenu od Garminu ponúka základ ako je počet prejdených krokov, nastavenie denných cieľov a monitoring spánku. Vďaka malým rozmerom a hmotnosti (26 g) ho na ruke takmer neucítite a vďaka jednoročnej výdrži batérie bude takmer úplne bez starostí.

Snímač tepovej frekvencie určite potrebujem

S tréningom to teda myslíte vážne a chcete o svojom tele vedieť niečo viac. Úplne najlacnejšie voľbou od Garminu je chytrý náramok VívoSmart 4. Pekná cena, snímač tepovej frekvencie, odhad hodnoty VO2max a pulzný oximeter (meria okysličenie krvi). Navyše sú ľahučké (17 g) 
a pýši sa týždennou výdržou batérie (hodinky nemajú batériu ako náramok vyššie, ale akumulátor).

V radoch chytrých hodiniek by som odporučil Garmin Forerunner 45, ktorý je medzi novšími modelmi ten najlacnejší a oproti VívoSmart 4 má integrovaný GPS snímač k presnému záznamu trasy. Funkčne je ale ešte o niečo vybavenejší, príkladom môže byť virtuálny tréner Garmin Coach, ktorý vás povedie tréningom na základe vašej kondície. Tieto hodinky sa vyrábajú aj 
v menšej verzii Forerunner 45S určené na drobnejšie zápästia. Ak by vás tento model neoslovil, tak nezúfajte, pretože snímač tepovej frekvencie má veľká väčšina zariadení Garmin.

Všetky modely so snímačom tepovej frekvencie v našej ponuke

2. Mal by som zvoliť ovládanie tlačidlami alebo dotykovým displejom?

Viac ako o plusoch a mínusoch, je táto otázka o vás. Ak budete chytré hodinky využívať primárne počas dňa v kancelárii, pravdepodobne vás dotykový displej nebude nijako obmedzovať a dovolil by som si povedať, že v "dobe dotykoej" to pre vás bude pohodlnejšie 
a rýchlejšie ovládanie. Pokročilý či dokonca vrcholový športovec by si ale pravdepodobne nikdy hodinky s dotykovým displejom nekúpil.

Dotykový displej môže mať totiž problémy pri ovládaní spotenou rukou, v daždi, mraze či 
s oblečenými rukavicami
. Tlačidlá sú istota. Nech už je počasie akékoľvek a vy máte mokrú ruku, tlačidlo tam vždy bude 100% pripravené splniť svoju úlohu. To isté platí aj pri pohybe. Pri behu sa hodinky dotykovým displejom môžu ovládať trochu krkolomne. Nahmatať tlačidlo je 
o dosť jednoduchšie. Rekreačný športovec je takým problémom vystavený veľmi ojedinele, ale pokročilý a vrcholový športovec pravidelne.

Pri výbere ovládania je najdôležitejšie sa zamyslieť nad tým, v akých podmienkach budete hodinky najčastejšie používať.

Na hodinkách by som chcel dotykový displej

Ak vás priťahuje skôr ovládanie dotykovým displejom, rozhodne by som odporučil užívateľsky najobľúbenejšie športtester s dotykovým displejom od Garminu - VívoActive 4. Transflektívny LCD displej (permanentne svieti, vysoká čitateľnosť na priamom slnku), bezkontaktné platenie 
a hudobný prehrávač. To znie dobre, nie?

Alternatívou je potom Garmin Venu, ktorý má totožné funkcie, ale ponúka AMOLED displej. Ten oproti transflektívnemu LCD displeji zhasína, rozsvecuje sa pomocou gesta a nemá tak dobrú čitateľnosť na priamom slnku, ale zase ponúka na pohľad krajší, kontrastný a sýto farebný displej.

Všetky modely s dotykovým displejom v našej ponuke.

Skôr preferujem ovládanie tlačidlami

Či už je to z dôvodu, že ste pokročilý športovec alebo jednoducho nechcete dotykový displej, poteším vás. Garmin tento typ ovládania silne preferuje, a preto sa s ním stretnete u väčšiny modelov, počnúc Forerunner 45, Forerunner 245, končiac vlajkovými loďami ako Fenix 6
Forerunner 945. Ja osobne by som vyzdvihol septembrovú novinku Garmin Forerunner 745. 
A prečo? Ponúka nízku hmotnosť, bezkontaktné platenie, hudobný prehrávač a zatiaľ snáď najpresnejšie meranie trasy v radoch Garminu.

3. Mal by som mať v hodinkách hudobný prehrávač?

Paradoxne táto otázka by mala skôr znieť: "Mám pri sebe stále telefón?". Veľa zariadení od Garminu podporuje hudobný prehrávač a streamovacie služby (Spotify, Deezer a iné), ale pre niekoho, kto má pri sebe neustále telefón, je to úprimne úplne zbytočné. Veľa užívateľov totiž nevie, že aj keď majú hudbu pustenú v mobile, môžu ju ovládať hodinkami. Ja som ale naopak typ človeka, ktorý je šťastný, že môže vybehnúť bez telefónu a užívať si hudbu v ušiach. Ak ste rovnakí, hudobný prehrávač by som rozhodne odporučil.

Nepotrebujem zariadenie s hudobným prehrávačom

Či už je to z dôvodu, že hudbu nepočúvate alebo vám stačí ovládanie hudby v telefóne, vhodnou voľbou môže byť už spomínaný Forerunner 45, ktorý je najlacnejším moderným športtesterom od Garminu. Ja osobne by som vyzdvihol ešte o niečo vybavenejší model Forerunner 245, ktorý má kvalitnejší displej, dlhšiu výdrž batérie a ponúka naviac pulzný oximeter (meria okysličenie krvi).

Chcel by som hudobný prehrávač v chytrých hodinkách

Ponuka hodiniek s hudobným prehrávačom je naozaj široká. Ponúka ho už spomínaný Forerunner 245, ktorý je aj vo verzii Music. Ak by sme prihliadli k cene, najlacnejším modelom 
s hudobným prehrávačom je Garmin VívoActive 3. Tento kúsok je na trhu síce už tri roky, ale jeho obľúbenosť doteraz nepoklesla snáď ani o piaď.

Všetky modely s hudobným prehrávačom v našej ponuke.

4. Využijem bezkontaktné platenie?

Tu je to podobné ako s hudobným prehrávačom. Ak pri sebe máte neustále telefón či peňaženku, bude to pre vás celkom zbytočné. Ak ste typ človeka, čo rád vybieha "na prázdno", môže sa vám to veľmi hodiť.

Musím však podotknúť, že je to jedna z funkcií, na ktorú si rýchlo zvyknete. Nemusíte hľadať telefón ani peňaženku, jednoducho natiahnete ruku a je zaplatené.

Áno, protiargumentom by mohlo byť, že je to nebezpečné. Musím však oponovať. Pri prvom zaplatení počas dňa po vás hodinky budú vyžadovať štvormiestny kód. Pri ďalšom platení ten konkrétny deň už po vás kód nebudú chcieť. Čo sa môže zdať nebezpečné, ale ... Aj keby ste hodinky dali dole na iba pár sekúnd, hodinky to automaticky rozpoznajú a pri ďalšej platbe budú kód opäť vyžadovať.

Bezkontaktné platenia zvládajú modely z radu VívoActiveVenuVívoMove 3 Style, vyššie modely Forerunner a všetky novšie modely Fenix. Úplne najlacnejšie kúsok, ktorý zvláda bezkontaktné platenie, je septembrová hranatá novinka Garmin Venu SQ. Verzia bez hudby vychádza pod dvesto eur, verzia s hudobným prehrávačom vychádza o niečo drahšie, ale stále za príjemnú cenu.

Všetky modely s bezkontaktným platením v našej ponuke.

5. Prečo by som mal mať v hodinkách topografické mapy?

Áno, odpovedať na otázku otázkou nie je úplne vhodné, ale skúsme to. Ste zvedavý človek, ktorý preskúmava stále nové miesta, cesty a musí mať neustály prehľad o polohe na podrobnej mape priamo zo svojho zápästia? Ak je vaša odpoveď áno, topografické mapy v hodinkách sú niečím presne pre vás. Na zápästí niekoho, kto sem tam mrkne na mapu počas výšľapu alebo prechodne použije navigáciu, sú hodinky s takou výbavou celkom zbytočné. Buďto vám stačí telefón alebo lacnejšie hodinky Garmin s jednoduchou šípkovou navigáciou.

Topografické mapy nepotrebujem, stačí mi jednoduchá navigácia

Šípková navigácia je tým úplne najjednoduchším typom navigácie. Topografické mapy sú naopak absolútnym vrcholom navigačných funkcií chytrých hodiniek. Ako zlatý stred sa ponúka navigácia po krivke, kedy sa aspoň zhruba zobrazujú jednotlivé cesty. V pomere kvality navigácie a ceny je jasným víťazom Garmin Instinct s jednoduchším zobrazením trasy, vojenským štandardom odolnosti a cenou pod dvestopäťdesiat eur. Navigačnými funkciami tohto zariadenia sme sa zaoberali už v podrobnej recenziu Garmin Instinct.

Topografické mapy v hodinkách potrebujem

Podrobné topografické mapy ponúkajú hodinky vo vyššej cenovej relácii. Ponúka to model Fenix 5X, celý rad Fenix 5 Plus a tiež šiesta generácia radu Fenix vo verzii PRO a Sapphire. Ja by som rozhodne odporučil model Garmin Forerunner 945, ktorý v kategórii s cenovkou šesťsto a dvojtýždňovou výdržou batérie, nemá konkurenciu.

464,00 € skladom

Všetky modely s topografických mapami v našej ponuke

Príliš veľa informácií - ktoré hodinky boli ktoré?

Pre lepšiu prehľadnosť prikladám tabuľku so všetkými modelmi a funkciami uvedenými v článku.

HR Ovládanie Typ displeja Hudobný prehrávač NFC Topografické mapy Barometer Výdrž batérie Cena k októbru 2020
Garmin VívoFit 4 NIE TLAČIDLO tr. LCD NIE NIE NIE NIE až 1 rok 70,40 EUR
Garmin VívoSmart 4 ÁNO DOT. DISPLEJ OLED NIE NIE NIE ÁNO až 7 dní 97,99 EUR
Garmin Forerunner 45 ÁNO TLAČIDLÁ tr. LCD NIE NIE NIE NIE až 7 dní 176,70 EUR
Garmin Venu SQ ÁNO DOT. DISPLEJ LCD NIE ÁNO NIE NIE až 6 dní 196,00 EUR
Garmin VívoActive 3 ÁNO DOT. DISPLEJ tr. LCD ÁNO ÁNO NIE ÁNO až 7 dní 204,25 EUR
Garmin Instinct ÁNO TLAČIDLÁ tr. LCD NIE NIE NIE ÁNO až 14 dní 235,73 EUR
Garmin VívoActive 4 ÁNO DOT. DISPLEJ tr. LCD ÁNO ÁNO NIE ÁNO až 8 dní od 255,41 EUR
Garmin Venu SQ Music ÁNO DOT. DISPLEJ tr. LCD ÁNO ÁNO NIE NIE až 6 dní 255,00 EUR
Garmin Forerunner 245 ANO TLAČIDLÁ tr. LCD NIE NIE NIE NIE až 7 dní 275,09 EUR
Garmin VívoMove 3 Style ÁNO DOT. DISPLEJ AMOLED NIE ÁNO NIE ÁNO až 5 dní od 302,82 EUR
Garmin Forerunner 245 Music ÁNO TLAČIDLÁ tr. LCD NIE NIE NIE NIE až 7 dní 318,38 EUR
Garmin Venu ÁNO DOT. DISPLEJ AMOLED ÁNO ÁNO NIE ÁNO až 5 dní od 326,25 EUR
Garmin Forerunner 745 ÁNO TLAČIDLÁ tr. LCD ÁNO ÁNO NIE ÁNO až 7 dní 511,00 EUR
Garmin Forerunner 945 ÁNO TLAČIDLÁ tr. LCD ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO až 14 dní 590,00 EUR
Garmin Fenix 6X Solar ÁNO TLAČIDLÁ tr. LCD ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO až 24 dní 877,21 EUR

* skratkou HR je myslený optický snímač tepovej frekvencie

Ak by ste mali záujem o šiestu generáciu radu Fenix, odporučil by som prečítať podrobnú recenziu na Fenix ​​6. V tomto rade je totiž toľko variantov (vrátane cenových), že by na to Garmin mal robiť školenia.

Čerešnička na koniec. Chcem to najlepšie!

Celý tento článok je vyložene postavený na racionalite. Čo potrebujem, čo nepotrebujem. Niekedy však na predajni nestačíme žasnúť nad tým, koľko zákazníkov príde s jednoduchým zadaním, že chce tie najlepšie outdoorové hodinky. Racionalita bokom. Jednoducho to najlepšie. Prichádza teda na rad Garmin Fenix ​​6X Solar.

A prečo si myslím, že ide racionalita bokom? Úprimne, tento model má toľko vymožeností, že existuje iba hŕstka ľudí, ktorá by jeho potenciál využila naplno. Ale je to proste vlajková loď Garminu. Snímač tepovej frekvencie, tlačidlové ovládanie, hudobný prehrávač, bezkontaktné platby, topografické mapy a k tomu ešte titánová luneta, elegantný dizajn a batéria s výdržou cez 3 týždne. Chcete to? Tu to máte.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Alnýpred 111 dňami, reagovať
Super článok pre začiatočníka ako ja. Snažím sa nájsť niečo pre mňa, hlavne na beh, vedeli by ste poradiť? Malo by to mať: - ovládanie tlačidlami - tep - NFC - teplomer vonkajšej teploty - výdrž aspoň ako Forerunner 945 = 14d/36h, ale lacnejšie :-) Nemusí to mať: - hudbu - mapy Ďakujem
Dominik Hokpred 111 dňami
Ja by som odporučil nové Forerunnery 255. Sú božie. :)