Výber hodiniek je pomaly samostatná veda. Aký štýl, pre akú príležitosť, to všetko je treba vziať do úvahy. V našom sprievodcovi nájdete tie najlepšie pánske hodinky z tých najobľúbenejších hodinkových štýlov.
Pokiaľ hľadáte perfektný darček a nechcete stráviť hodiny čítaním recenzií a študovaním, tu nájdete inšpiráciu na hodinky, s ktorými nešliapnete vedľa. Starostlivý výber totiž robíme priamo v našej redakcii, kde ich sami recenzujeme. A úplne na konci nášho sprievodcu sme zhrnuli ako a z čoho sme vyberali.
Máte nastavený cenový budget trochu nižšie? Vybrali sme v jednotlivých kategóriách aj cenovo dostupnejšie modely:
Spoločenské hodinky sú základ. Doplnok, ktorý o mužovi v spoločnosti mnohé prezradí. Je to taká smotánka medzi hodinkami. A pokiaľ sa nejedná o vrcholne formálnu udalosť, ponúka sa celkom veľké pole výberu.
Pre radostné udalosti sa totiž nemusíte báť siahnuť napríklad po farebnejšom číselníku, alebo dizajne s farebným prvkom, ktorý celkový vzhľad decentne ozvláštni. Spoločenské hodinky totiž neznamenajú nudné. Mala by byť radosť vziať si ich ku košeli do práce, rovnako ako k tričku, keď si idete večer sadnúť s kamarátmi.
Také sú presne Certina DS-1 Big Date a ich obľúbenosť to len potvrdzuje. Famózny odtieň zelenej, zaujímavý dymový prechod, leštené puzdro a mesh náramok z ocele – to je to, o čom hovorím. Ponúkajú sa tiež v ďalších odtieňoch, krásne sú napríklad v modrej a keď siahnete po čiernej, dali by sa považovať za formálne.
Aj keď sú pravidlá pre výber spoločenských hodiniek uvolnenejšie než je tomu pri vyložene formálnych hodinkách, stále platí, že by mali byť skôr minimalistické, elegantné a nemali by na seba pútať prílišnú pozornosť.
Alternatíva: Ako alternatívu doporučujem Orient Star, hlavne ich model Orient Star Moonphase, ktorým nechýba vrcholná elegancia, ale súčasne aj veľmi zaujímavá komplikácia mesačnej fázy.
Aké hodinky boli vo výbere v roku 2021? Mrknite na naše video.
Hodinky pre formálne udalosti či k prísnemu pracovnému dress code majú celkom jasne dané pravidlá. Predovšetkým, musia byť naozaj elegantné a dizajnovo minimalistické. Skrátka také, aké by schválil aj majster etikety pán Špaček.
Aj materiály hrajú úlohu. Na plastové puzdro či silikónový remienok prosím zabudnite. Remienok by mal byť kožený, a to v základných farbách kože – hnedej alebo čiernej. Puzdro by malo byť z ocele či drahých kovov, a to v striebornej či zlatej farbe. Prečo tomu tak je, vychádza zo zažitých pravidiel.
Špecialista na spoločenskú klasiku je švajčiarsky Tissot. Model Tissot Le Locle s automatickým strojčekom vyberám nielen preto, že spĺňa všetky kritériá, ale pretože ponúka viac než dobrý pomer cena/výkon a hlavne, sú to krásne hodinky.
Vyberať samozrejme môžete aj z ďalších modelov a značiek. V každom prípade, u pánskych formálnych hodiniek vyberajte naozaj starostlivo. Ide totiž o klasiku, ktorá nikdy nezmizne z módy, a pokiaľ vyberiete ten správny kúsok, pravdepodobne bude plniť službu mnoho a mnoho rokov.
U formálnych hodiniek ide aj o veľkosť. Priemer puzdra by nemal presahovať 42 mm a hrúbku je potreba voliť ideálne tak, aby sa hodinky krásne zmestili pod manžetu košele.
Alternatíva: Pokiaľ hľadáte skutočne minimalistický štýl vo vysokej kvalite, skvelou alternatívou je určite nemecký Junghans, najmä model Junghans Max Bill.
Hodinky na každodenné nosenie by mali mať ideálne aspoň 100 metrov vodeodolnosť, aby ste ich nemuseli prakticky dávať dole. Tiež sa bude hodiť kovový náramok, ktorý je odolnejší než kožené či silikónové remienky a má dlhšiu životnosť. A štýlom by mali byť športovo-elegantné, aby sa hodili skoro ku všetkému.
Model Citizen Sports CB588 toto všetko má a ešte naviac ponúkne vyššiu vodeodolnosť, praktické funkcie ako automatickú synchronizáciu času a dátum cez rádiový príjem (takže sú fakt presné), budík či stopky. A sú solárne, takže nemusíte dobrú dekádu behať k hodinárovi kvôli výmene batérie.
A pretože s vami zažijú kadečo, myslieť by ste mali aj na to, nech majú zafírové sklíčko, ktoré hneď tak nepoškriabete a v noci oceníte luminiscenciu alebo iný typ osvetlenia.
Alternatíva: Podobné vlastnosťami, len trochu klasickejšie sú Tissot Chrono XL, ktoré vďaka svojej ležérnej elegancii patria medzi najobľúbenejšie pánske chronografy u nás.
Športový štýl je neuveritelne sexy. O tom žiadna. A medzi najobľúbenejšie športové hodinky patria jednoznačne chronografy, alebo hodinky so stopkami. A to aj napriek tomu, že stopky v praxi využije len málokto.
A pokiaľ sa bavíme o pretekárskych hodinkách, alebo ak chcete "race watch", obvykle sa ešte objavuje tachymetrická stupnica pre meranie rýchlosti. Určite sa vám vybavia značky ako Tag Heuer alebo Rolex. Ale medzi špičku patrí aj švajčiarsky Tissot, hlavne so svojou kolekciou Tissot Supersport.
Veľmi energický dizajn je cítiť nielen z číselníka, ale aj tvaru puzdra alebo náramku. Vysoko presný quartzový strojček od ETA sa naviac môže pochváliť maximálnou odchýlkou +- 10 sekúnd za rok a stopky merajú s presnosťou 1/10 sekundy po dobu 30 minút. Hodinkám nechýba ani 100metrová vodeodolnosť, zafírové sklíčko a luminiscencia.
Model Supersport môžete mať v niekoľkých farbách a kúzlo im neuberá ani kožený remienok. Tissot skrátka športové hodinky vie. O spojení so svetom rýchlych otáčok svedčí aj fakt, že Tissot začal sponzorstvo motošportov už v 70. rokoch a dnes jeho logo uvidíte na prestížnych udalostiach, ako napr. MotoGP ako oficiálnej časomiery...
Alternatíva: Rovnako klasický pretekársky štýl hodiniek ponúka Certina, predovšetkým u modelu Certina Sports DS Podium so zeleným číselníkom, ktorý nielen u nás patrí medzi bestsellery.
Potápačské hodinky patria medzi kategóriu, ktorú už len málokto kupuje skutočne preto, aby sa s nimi potápal. Aj tak sa ich popularita nemení. Vlastne je to skôr naopak. A rastie záujem najmä o tie rýdze potápky, funkčné nielen po estetickej, ale aj technickej stránke.
Takmer každá značka má v ponuke nejaké suprové potápky, s ktorými si skutočne pohrala. Ale aktuálne najnovší model od Tissotu Seastar 2000 prekonal očakávania, a že neboli zrovna malé. Ide o ich prvé potápačské hodinky s oficiálnou certifikáciou ISO 6425. VVodeodolnosť dosiahla 600 metrov, majú dokonca héliový ventil, silné zafírové sklíčko a to aj na dienku, cez ktoré tak môžete pozorovať automatický strojček Powermatic 80.
Otočná luneta jekeramická a na luminiscencii sa tu nešetrilo. Tmavou stránkou sa môže stať výška hodiniek, pretože Seastar 2000 naozaj nie sú zrovna drobné hodinky. Ale pokiaľ ste hľadali skutočne robustné potápky s neskutočne vydareným číselníkom, Tissot vyrába presne také.
Otočná luneta so 60minútovou stupnicou, skvelá čitateľnosť, vysoká vodeodolnosť, silná luminiscencia či podsvietenie. Potápačské hodinky sú nielen štýlové, ale aj praktické. Minimálne sa nemusíte báť, že ich utopíte.
Alternatíva: Pokiaľ vás Tissoty zaujali, ale trápia vás trochu väčšie rozmery, ako alternatívu rozhodne doporučujem Orient Star Sports Diver 1964 s podobne tyrkysovým číselníkom.
Letecké hodinky nemajú tak jasne dané dizajnové prvky ako napríklad potápačské modely. Preto sa hodinky s označením letecké od seba často diametrálne líšia. Súčasne ale patria medzi jeden z najobľúbenejších štýlov pánskych hodiniek. Ikonické pilotky vedia napríklad Zenith, IWC či Breitling.
Modernejšie pojatie je často s logaritmickou stupnicou, pomocou ktorej si piloti počítali napr. dolet alebo spotrebu paliva. Preto niekedy vyzerajú komplikovane, ale o to lákavejšie.
Medzi stálicami v obľúbenosti u nás vedie už pomerne dlho model Citizen Promaster Sky JY802. Dôvodov je celý rad: spomínaný lákavý dizajn, titánové puzdro aj náramok, ktorý im prepožičiava ľahkosť (a to aj cez väčšie rozmery, ktoré tiež veľa mužov ocení) a rádiová synchronizácia času spojená so solárnym dobíjaním.
Takže keď to zhrnieme, sú chlapsky veľké, pritom fantasticky ľahké, idú úplne presne, dobíjajú sa svetlom a to ich činí v podstate bezstarostnými. A pretože sú v kategórii najlepších, ako samozrejmosť berieme antireflexné zafírové sklíčko, 200metrovú vodeodolnosť a ako bonus osvetlenie, budík aj stopky.
Alternatíva: Z modelov v klasickom štýle pilotiek by vás mohla osloviť zaujímavá limitovaná edícia Prim Aviator s automatickým strojčekom.
Dnes vojenské hodinky vnímame inak. Sú to skôr odolné, nezničiteľné hodinky typu G-Shock, alebo naopak super moderné športtestery typu Garmin Fenix alebo Tactix. My sme ale vyberali z tých klasických, ktorým sa vraví "field watch", polné hodinky.
Hamilton Khaki Field Captain America sú dokonalou ukážkou toho, ako preniesť práve historické vojenské hodinky do 21. storočia a urobiť z retra nestarnúcu klasiku.
Až geniálne jednoduchý dizajn oživený rafinovanými detailmi je presne to, čo z modelu Captain America robí jeden z najobľúbenejších modelov tejto pôvodne americkej značky s neskutočnou históriou.
Vo vnútri je automatický strojček s 80 hodinami rezervy chodu, majú väčší priemer 42 mm (ale v ponuke je aj menšia 38mm verzia) a dostali sexy avangerskú prezývku.
Hodinky Hamilton bojovali na mnohých frontoch a hrali v mnohých filmoch. A niet pochýb o tom, že práve tento model si vybojuje miesto u mnohých ďalších hodinkových nadšencov.
Alternatíva: Pravdu povediac, celá kolekcia Hamilton Khaki Field je ukážková a nájdeme v nej mnoho verných podôb vojenských hodiniek, vrátane obľúbených Hamilton Khaki Field Mechanical. Pokiaľ by ste chceli siahnuť do iných, než švajčiarskych vôd, model Orient Star Sports RE-AU02 patrí medzi fantastické kúsky.
Niekto sa bojí tretej svetovej, niekto zas mutujúceho vírusu, iný prírodných živlov. Mať hodinky do nepohody má svoje výhody. A to aj pri menej katastrofických scenároch. Či už sa bavíme o manuálne náročnom zamestnaní, práci na záhrade, adrenalínových športoch, vojakoch, hasičoch... Odolné, outdoorové hodinky sa doma rozhodne zídu.
Logickou voľbou môžu byť odolné smart hodinky typu Garmin Fenix alebo Epix, ale v tomto výbere sme hľadali klasiku, ktorú nemusíte dobíjať.
Vrcholným modelom takých hodiniek sú Casio G-Shock Mudmaster GWG-2000, najnovší model v rodine Mudmasterov. Pretože Mudmastery sú hodinky, ktoré môžete prejsť kamiónom, vystaviť extrémnym teplotám a ony vám ešte vďaka Triple Senzoru povedia aká je teplota, výškové metre a cez kompas pomôžu nájsť smer.
Presný čas si berú automaticky cez starý dobrý dlhovlnný rádiový signál. Žiadne novoty ako Bluetooth. A pokiaľ sa stane, že sa pár rokov nedostanete k hodinárovi? V pohode, tieto hodinky sú vybavené solárnym napájaním.
Robustné rozmery a odolnosť z nich robia dokonalý nástroj do extrémnych podmienok, ale aj ako hodinky na bežné nosenie do terénu pre všetkých, ktorí hľadajú poriadne chlapské hodinky s užitočnými funkciami.
Alternatíva: Ako alternatívu pre tých, ktorí hľadajú jednoduchšie, ale stále rýdzo outdoorové hodinky pre prípady, že sa nečakane ocitnú v nemilosrdnej divočine, doporučujem Luminox Bearl Grylls Survival Land, ktoré sú navrhnuté presne takto.
Vytvoriť zaujímavé retro hodinky nie je také ľahé, ako by sa mohlo zdať. Mnoho značiek „oživuje“ svoje historické modely v snahe pritiahnuť pozornosť, alebo dokonca zatieniť, že nemá nové nápady.
U Citizenu to ale neplatí, pretože tento japonský hodinársky gigant má nových technológií a modelov na rozdávanie. Reedícia Citizen Bullhead tak nie je ničím menším než perfektnou nadčasovou hodinárskou maškrtou.
Bullheady, ktoré si získali prezývku podľa dvoch tlačidiel netradične umiestnených nad dvanástkou, boli typické pre 70. roky a vyrábal ich celý rad značiek. Citizen patril medzi nich, aj keď v tej dobe sa jednalo o automatické chronografy, a to dokonca s flyback komplikáciou. Jednu z pôvodných verzií ste mohli vidieť vo filme Vtedy v Hollywoode, kde ich nosí Brad Pitt.
Dnes je reinkarnácia dizajnovo veľmi verná svojej predlohe, ale v modernej úprave. Strojček je quartzový a poháňaný svetlom, vodeodolnosť je luxusných 200 metrov a môžete ich mať v oceli aj titáne, ktorý má Citizen prvotriedny.
Bullhead je dizajnovo pomerne ťažký model a zaujme skôr pokročilého chronomaniaka než úplného nováčika, ale v každom prípade, na zápästí ani v zbierke sa nestratí.
Alternatíva: Pokiaľ hľadáte skôr konzervatívnejšiu retro edíciu, Certina má v ponuke jeden zo svojich najvydarenejších modelov Certina DS PH200M.
Skletonových hodiniek je ako šafranu. Ale často platí, že keď už ich značka vyrába, stojí to naozaj za to a za hodinkami je napríklad nejaký príbeh alebo výnimočný prvok. Medzi také patrí Orient Star Classic Skeleton.
Orient Star predstavil svoj skeleton ako oslavu 70 rokov od prvých hodiniek Orient Star. Pohral si nielen s dizajnovou stránkou (a podarilo sa mu dosiahnuť aj na tak ťažkú vec u skeletonov, akou je čitateľnosť), ale aj technologickou.
Cez číselník môžete pozorovať jeho strojček F8 s kremíkovým vláskom, ktorý je špeciálne zafarbený. Ale hlavne má antimagnetické vlastnosti a skvele odoláva aj opotrebovaniu. Je to model pre skutočných fajnšmekrov, ale rozhodne sa nedá povedať, že je určený len za výkladné sklo. Patrí na ruku a vďaka menším rozmerom sa bude aj veľmi pohodlne nosiť.
Alternatíva: Do skeletonov sa nepúšťa každá značka. A nie každej značke, ktorá sa do nich pustí sa hodinky s priehľadom na strojček podaria. Medzi podarené skeletony ale určite radíme Edox Delfin Macano alebo Hamilton Jazzmaster Spiky H.
Hodiniek s automatickým strojčekom je pomerne veľa. Ale Tissot PRX sa objavili v roku 2021 ako malé zjavenie. Za senzačnú cenu dostávate štýlové automaty s vysokou rezervou chodu a spracovaním, ktoré pôsobí, ako by hodinky boli najmenej dvakrát tak drahé.
Plusové body získali aj za 100metrovú vodeodolnosť a luminiscenciu, pretože keď je reč o hodinkách na každodenné nosenie, je treba myslieť aj prakticky.
Vydarený dizajn, zaujímavá štruktúra číselníka a samozrejme aj silné meno švajčiarskeho Tissotu hrali v rozhodovaní tiež svoju úlohu.
Medzi finalistov sa dostali spolu so Seiko Presage Sharp Edged, ale PRX od Tissotu vybojovali svoje miesto vďaka obrovskej obľube, ktorej sa im u pánov dostalo. Vlastne by sa smelo mohli nominovať aj v kategóriách retro a spoločenských hodiniek, ale práve kategória Spoľahlivých automatov na každodenné nosenie im svedčí asi najviac.
Alternatíva: Práve Seiko Sharp Edged ale trochu nedoceneným modelom, a tak – pokiaľ narazíte na úskalia integrovaného náramku Tissot PRX – skúste ako alternatívu práve tieto senzačné Seiká. O svojich prednostiach budú hovoriť samy za seba.
Klasické hodinky už sú zrejme technologicky prekonané. Smartwatche ich na papieri prekonajú takmer vo všetkom. Aj tak nie každý potrebuje vedieť koľko ušiel krokov, alebo kedy mu stúpne tlak. Od hodiniek čakáte komfort, pocit luxusu, prémiové materiály a hlavne presný čas.
Medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete, patrí Seiko Astron. Hodinky si nastavia čas kdekoľvek na svete, naviac majú všetky perfektné spracovanie, tie najlepšie materiály a neodolateľný business dizajn.
Model Seiko Astron SSH069J1 je v čierno-zlatom prevedení, ležérnej elegancii a spracovaní, ktoré vás presvedčí o cene. Antireflex na zafírovom sklíčku je napríklad tak dokonalý, že máte pocit, že tam sklíčko ani nie je. A titánové prevedenie? Nikdy neprestanete žasnúť nad ľahkosťou a súčasne kvalitou hodiniek
Alternatíva: Podobné vlastnosťami, ale v športovejšom štýle sú Citizen Satellite Wave. Ocenia ich hlavne muži s poriadnym chlapským zápästím, ktorí súčasne hľadajú pomerne ľahké hodinky. Vďaka titánovému prevedeniu to Citizeny spĺňajú na výbornú.
Digitálne hodinky nám evokujú nostalgiu. Proste také retro. Ale na retre je skvelé, že je nielen nesmrteľné, ale hlavne dokáže svojim spôsobom vrátiť čas. A mať hodinky, ktoré nosili slávni prezidenti, alebo ich celý svet obdivoval na ruke filmového hrdinu, alebo boli v niečom historicky prvé... To chce proste každý hodinkový nadšenec!
Presne preto vyberám jeden kúsok od Hamiltonu, ktorý toto všetko zvládol. Ide o reedíciu prvých digitálnych hodiniek na svete zo 70. rokov – Hamilton PSR, v dobe svojej slávy známe ako Pulsar.
Nosil ich Elvis Presley, Elton John, prezident Ford či herec Jack Nicholson. A vo filme sa objavili na zápästí Rogera Moora v Bondovke Žiť a nechať zomrieť. A to je len začiatok zoznamu.
Ale celebrity necelebrity, míľnik nemíľnik, hlavné je, že reedícia vyzerá úžasne aj dnes. Možno nedokáže žiadne smart vychytávky, ale presne toto na nich budete milovať.
Alternatíva: Pokiaľ hľadáte digitálky, ktoré nie sú tak úplne typické retro, siahnite po odolnej a štýlovej kolekcii G-Shock vo Full Metal prevedení GMW-B5000.
Hodinárčina je tradičné umenie, ktoré sa každá generácia snaží posunúť ešte o kus ďalej. Nové komplikácie, nové technológie, nové materiály. Preto sme zaradili kategóriu Hodinky s hodinárskou, dizajnovou či materiálovou inováciou.
Tento unikátny materiál s jedinečnou štruktúrou bol vo svete hodiniek používaný síce už mnohokrát, ale stále sa jedná skôr o vzácny úkaz.
Primu sa podarilo tento kúsok planétky, ktorá dopadla na Zem pred miliónmi rokov, dostať na 100 kúskov modelu Prim Meteorite Muonionalusta a vyberať môžete zo štyroch farebných prevedení.
Vnútri je švajčiarsky automatický strojček, ktorý je vidieť cez priehľadné dienko. Puzdro hodiniek je oceľové s priemerom 44 mm a vesmírny číselník chráni antireflexné zafírové sklíčko.
Alternatíva: Ako alternatívu pre milovníkov hodinárskych komplikácií doporučujem pozrieť na modely nemeckej značky MeisterSinger a objaviť ich in-house strojčeky.
Tento výber Najlepších pánskych hodiniek vznikol ako praktický sprievodca výberom hodiniek. Preto v ňom nájdete iba modely, ktoré sú aktuálne v ponuke, dostupné a môžete nimi urobiť rovno radosť sebe alebo niekomu inému. A to je tiež dôvod, prečo zoznam udržujeme stále aktuálny.
A z čoho sme vyberali? Do výberu sa dostali tie najlepšie modely od značiek, ktoré máme v ponuke, poznáme ich a sami ich nosíme. Aj preto tu nenájdete napríklad Rolexky alebo Orisky. Zato však za nami vybrané hodinky by sme dali ruku do ohňa a na väčšinu máme podrobné recenzie, kde sa o hodinkách môžete dozvedieť všetko, čo potrebujete.
Používame súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a s Vaším súhlasom aj oi. k personalizácii obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.