Najlepšie pánske hodinky

Tagy: Výber najlepších | Pánske | Klasické

Agáta Vřeská | 6.10.2021 | 8 MIN

Výber hodiniek je pomaly samostatná veda. Aký štýl, pre akú príležitosť, to všetko je potreba vziať do úvahy. V našom sprievodcovi nájdete tie najobľúbenejšie štýly pánskych hodiniek, v ktorých sa nájde každý. A prídavkom sme vybrali aj dokonalých zástupcov každej kategórie.

V tomto článku sme sa cenovo nijako neobmedzovali. Článok, v ktorom sme si stanovili cenovú hranicu, nájdete nižšie:

Najlepšie pánske hodinky roka 2021 (cenovo dostupné)
19.10.2021 - Agáta Vřeská
Najlepšie pánske hodinky roka 2021 (cenovo dostupné)

1) Do spoločnosti. Smotánka medzi hodinkami

Spoločenské hodinky sú základom. Doplnok, ktorý o mužovi v spoločnosti mnohé prezradí. Pokiaľ sa nejedná o vrcholne formálnu udalosť, ponúka sa celkom veľké pole výberu.

Pre radostné udalosti sa totiž nemusíte báť siahnuť napríklad po farebnejšom číselníku, alebo dizajne s farebným prvkom, ktorý celkový vzhľad decentne ozvláštni. Spoločenské hodinky totiž neznamenajú nudné. Mala by byť radosť vziať si ich ku košeli do práce, rovnako ako k tričku, keď si idete večer sadnúť s kamarátmi.

Také sú presne Certina DS-1 Big Date a ich obľúbenosť to len potvrdzuje. Famózny odtieň zelenej, zaujímavý dymový prechod, leštené puzdro a mesh náramok z ocele – to je to, o čom hovorím. Ponúkajú sa tiež v ďalších odtieňoch, krásne sú napríklad v modrej a keď siahnete po čiernej, dali by sa považovať za formálne.

Aj keď sú pravidlá pre výber spoločenských hodiniek uvolnenejšie než je tomu pri vyložene formálnych hodinkách, stále platí, že by mali byť skôr minimalistické, elegantné a nemali by na seba pútať prílišnú pozornosť.

TOP 6 pánskych spoločenských hodiniek a ako vybrať tie správne
12.1.2021 - Eduard Tomas
TOP 6 pánskych spoločenských hodiniek a ako vybrať tie správne

Mrknite na naše video.

2) Ultra bussines mód.

Hodinky pre formálne udalosti či k prísnemu pracovnému dress code majú celkom jasne dané pravidlá. Najmä musia byť naozaj elegantné a dizajnovo minimalistické.

Také materiály hrajú úlohu. Na plastové puzdro či silikónový remienok prosím zabudnite. Remienok by mal byť kožený, a to v základných farbách kože – hnedej alebo čiernej. Puzdro by malo byť z ocele či drahých kovov, a to v striebornej či zlatej farbe. Prečo tomu tak je, vychádza zo zažitých pravidiel.

5 najčastejších chýb pri výbere pánskych spoločenských hodiniek
31.8.2018 - Martin Koňařík
5 najčastejších chýb pri výbere pánskych spoločenských hodiniek

Špecialista na spoločenskú klasiku je švajčiarsky Tissot. Model Tissot Le Locle s automatickým strojčekom vyberám nielen preto, že spĺňa všetky kritériá, ale pretože ponúka viac než dobrý pomer cena/výkon a hlavne, sú to krásne hodinky.

6 NAJ: Najobľúbenejšie pánske spoločenské hodinky Tissot
22.10.2020 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Najobľúbenejšie pánske spoločenské hodinky Tissot

Vyberať samozrejme môžete aj z ďalších modelov a značiek. V každom prípade, u pánskych formálnych hodiniek vyberajte naozaj starostlivo. Ide totiž o klasiku, ktorá nikdy nezmizne z módy, a pokiaľ vyberiete ten správny kúsok, pravdepodobne bude plniť službu mnoho a mnoho rokov.

U formálnych hodiniek ide aj o veľkosť. Priemer puzdra by nemal presahovať 42 mm a hrúbku je potreba voliť ideálne tak, aby sa hodinky krásne zmestili pod manžetu košele.

3) Športová elegancia

Športový štýl je neuveritelne sexy. O tom žiadna. A medzi najobľúbenejšie športové hodinky patria jednoznačne chronografy, alebo hodinky so stopkami. A to aj napriek tomu, že stopky v praxi využije len málokto.

V tejto kategórii kraľuje Tissot so svojími Chrono XL. Univerzálny dizajn, športový náboj, ale stále tak nejak ľahko ležérna elegancia. To proste vynosí každý muž. Teda, skoro každý, pretože aj u tak všestranných hodiniek je treba myslieť na pár vecí. A tou najdôležitejšou je veľkosť.

Ako názov napovedá, Tissot Chrono XL sú poriadne hodinky a sadnú skôr mužom s väčším zápästím. Pre majiteľa užšieho zápästia doporučujem hodinky dopredu vyskúšať alebo vyberať z menších variantov, či už pri Tissote alebo iných značkách. A že ich je. Pozrite sa na celú ponuku pánskych hodiniek s chronografom. A ešte pár tipov pre vás:

6 NAJ: Pánske hodinky s chronografom (do 380 eur)
3.12.2020 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Pánske hodinky s chronografom (do 380 eur)

Pánske hodinky Tissot – Fotogaléria tých najobľúbenejších
21.1.2022 - Eliška Měrková
Pánske hodinky Tissot – Fotogaléria tých najobľúbenejších

4) Nesmrteľný štýl potápok. Ako James Bond

Potápačské hodinky patria medzi kategóriu, ktorú už len málokto kupuje skutočne preto, aby sa s nimi potápal. Aj tak sa ich popularita nemení. Vlastne je to skôr naopak. A rastie záujem najmä o tie rýdze potápky, funkčné nielen po estetickej, ale aj technickej stránke.

Zo širokej škály som nakoniec siahla po dokonalom zástupcovi klasických potápok a tiež skvelej novinke roku 2021 – Certina DS Action Powermatic 80. Mechanický strojček s rezervou chodu krásnych 80 hodín, potápačská certifikácia ISO 6425 a nestarnúci dizajn ako z Bondoviek.

Nesmrteľnosť a výraznú popularitu potápačským hodinkám totiž priniesol práve Agent 007 James Bond. Ten si ich dokázal obliecť k smokingu rovnako ako k neoprénu. Ale to bol James, bežní smrteľníci potápačské hodinky vynosia na voľnočasové aj vodné aktivity, ale k obleku by stále mali siahnuť po vyložene spoločenskom kúsku.

Otočná luneta so 60minútovou stupnicou, skvelá čitateľnosť, vysoká vodeodolnosť, silná luminiscencia či podsvietenie. Potápačské hodinky sú nielen štýlové, ale aj praktické. Minimálne sa nemusíte báť, že ich utopíte.

6 NAJ: Pánske potápačské hodinky
30.8.2021 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Pánske potápačské hodinky

5) Nezničiteľné. Hodinky, čo prežijú apokalypsu

Niekto sa bojí tretej svetovej, niekto zas mutujúceho vírusu, iný prírodných živlov. Mať hodinky do nepohody má svoje výhody. A to aj pri menej katastrofických scenároch. Či už sa bavíme o manuálne náročnom zamestnaní, práci na záhrade, adrenalínových športoch, vojakoch, hasičoch... Odolné hodinky sa doma rozhodne zídu.

Za mňa sú úplne perfektnou voľbou G-Shocky Mudmaster GG-B100. Pomer cena/výkon – bezkonkurenčné. Odolnosť – bezkonkurenčné. Šanca, že ich zničíte – prakticky nulová.

G-Shock Mudmaster GG-B100 predstavený na Baselworldu 2019
24.5.2019 - Martin Koňařík
G-Shock Mudmaster GG-B100 predstavený na Baselworldu 2019

Práve u Mudmasteroch sa objavil Carbon Core Guard – puzdro vystužené karbónovými vláknami pre ešte väčšiu odolnosť. A samozrejme, okrem nárazov hodinky hravo zvládajú prach, blato, vodu, a to aj v tých najdrsnejších podmienkach. Naviac sú vybavené praktickými senzormi: kompas, barometer (výškomer), teplomer a krokomer.

Vysoko odolných hodiniek je celý rad. A to nielen ten G-Shockovský. Ideálne outdoorové hodinky pre preživších hľadajte napríklad u značiek ako je Traser či Luminox.

6) Niečo jedinečné. Limitované

Limitované edície majú špeciálne čaro. Pre niekoho to znamená, že na ruke bude mať niečo skutočne exkluzívne, niekto v nich hľadá zaujímavú investíciu.

Seiko Alpinist Mountain Sunset. Európska limitka, pod ktorou sa roztopíme
26.1.2021 - Agáta Vřeská
Seiko Alpinist Mountain Sunset. Európska limitka, pod ktorou sa roztopíme

Veľký výber originálne poňatých limitiek má japonské Seiko. Napríklad v rade Seiko 5 nájdete unikátne farebné „šialenosti“ pre priaznivcov slávnej bojovky Street Fighter alebo anime Naruto & Boruto. Do dnešného výberu sa ale dostala limitovaná edícia Seiko Alpinist 2021 určená len pre európsky trh. Sú totiž perfektné.

Najmä tým, že sú iné. Ľahko retro, športovo-elegantné, v dizajne, aký nemá snáď nikto iný. Vlastne boli trochu „iné“ už v 90. rokoch, kedy sa tento dizajn objavil. A možno preto sa stali už kultovým modelom.

História Seiko Alpinist: hodiniek, ktoré sa záhadne stali legendou
21.2.2021 - Agáta Vřeská
História Seiko Alpinist: hodiniek, ktoré sa záhadne stali legendou

Limitovaná edícia má 2021 kusov, má úžasný odtieň číselníka a je v špeciálnom boxe. V každom ohľade je to nádherný prírastok do zbierky.

7) Športová dokonalosť riadená rádiom

Citizen dokáže hneď niekoľko vecí na špičkovej úrovni. A medzi nich patria rádiom riadené hodinky so solárnym pohonom. Už roky rokúce plnia želania mnohých mužov pilotky z radu Promaster. Pre mnohých sú ale príliš zložité a málo prehľadné. Medzi nedávne novinky tak Citizen zaradil model, ktorý zasiahol dané miestečko: Citizen Promaster Sky CB588.

Nastavenie pomocou rádiového signálu, bezstarostná údržba vďaka solárnemu článku a hlavne podarený dizajn, ktorý získal skvelé ohlasy. A niet divu. Vytvoriť vyvážený športový vzhľad s ležérnou eleganciou, to nie je len tak. Ale CB588 vyzerajú na zápästí úplne božsky.

Naviac majú intuitívne ovládanie, vysokú vodeodolnosť, zafírové sklíčko s antireflexom a vyšperkované spracovanie.

Citizen Promaster Sky CB588 – Promastery ašpirujúce na športovú eleganciu
17.2.2021 - Eliška Měrková
Citizen Promaster Sky CB588 – Promastery ašpirujúce na športovú eleganciu

8) Pre fanúšikov retra. Zberateľský kúsok, ktorý nikdy nezostárne

Nielen, že je retro nesmrteľné. Ale najmä dokáže svojím spôsobom vrátiť čas. A mať hodinky, ktoré nosili slávni prezidenti, alebo ich celý svet obdivoval na ruke filmového hrdinu, alebo snáď boli v niečom historicky prvé... To chce proste každý hodinkový nadšenec!

Presne preto vyberám jeden kúsok od Hamiltonu, ktorý toto všetko zvládol. Ide o reedíciu prvých digitálnych hodiniek na svete zo 70. rokov – Hamilton PSR, v dobe svojej slávy známe ako Pulsar.

Hamilton PSR: oživenie ikony, ktorá dala podobu digitálnym hodinkám
5.1.2021 - Agáta Vřeská
Hamilton PSR: oživenie ikony, ktorá dala podobu digitálnym hodinkám

Nosil ich Elvis Presley, Elton John, prezident Ford či herec Jack Nicholson. A vo filme sa objavili na zápästí Rogera Moora v Bondovke Žiť a nechať zomrieť. A to je len začiatok zoznamu.

Ale celebrity necelebrity, míľnik nemíľnik, hlavné je, že reedícia vyzerá úžasne aj dnes. Možno nedokáže žiadne smart vychytávky, ale presne toto na nich budete milovať.

Tu môžete popustiť uzdu fantázii aj peňaženke. Niektoré limitky sa ľahko môžu stať aj zberateľským kúskom, alebo proste zaujímavým prírastkom s príbehom.

6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky
15.1.2021 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Najzaujímavejšie retro hodinky

9) Smart klasika. Pokrok proste nezastavíte

Nie každý potrebuje smartwatche. Ale mnohí ocenia smart funkcie u hodiniek, ktoré vyzerajú ako klasické hodinky. Na trhu ich nie je mnoho, ale postupne sa táto diera začína zapĺňať. Rozhodne sa o to snaží Festina, ktorá predstavila zaujímavú novinku Festina Chrono Bike Hybrid Connected.

A ako už názov napovedá, hodinky majú Bluetooth, takže sa môžu spojiť s telefónom a zvládajú praktické veci ako automatické nastavenie času či dátumu. Ale to je len začiatok. Prekvapí, že pomocou pootočenia ručičiek hodinky upozornia na notifikácie, alebo môžete cez korunku odmietnuť telefón. Napríklad v kine, alebo pri jednaní. To sa hodí, nie?

Tiež vedia uložiť polohu GPS, ktorú si berú z telefónu. Rovnako ako údaje o teplote. Čo zvládajú nezávisle na telefóne, je krokomer. Takže aj keď vyzerajú k nerozoznaniu od klasických Chrono Bike od Festiny, počítajú kroky.

Podobný model v potápačskom, alebo naopak elegantnom štýle má sesterská značka Lotus. A v prípade Lotusu aj Festiny ide o vydarený a funkčný variant pre všetkých, ktorí hľadajú alternatívu k smartwatchom. Pretože Hybridy od Festiny ani Lotusu nemusíte nabíjať a mnohé funkcie nie sú vôbec k zahodeniu.

Lotus Connected – recenzia na hybridné hodinky
2.6.2021 - Agáta Vřeská
Lotus Connected – recenzia na hybridné hodinky

10) Bezstarostný luxus

Klasické hodinky už sú zrejme technologicky prekonané. Smartwatche ich na papieri prekonajú takmer vo všetkom. Aj tak nie každý potrebuje vedieť koľko ušiel krokov, alebo kedy mu stúpne tlak. Od hodiniek čakáte komfort, pocit luxusu, prémiové materiály a hlavne presný čas.

V takom prípade chcite hodinky s pokročilým spôsobom nastavenia času. Ideálne pomocou GPS.

Na hodinky s touto technológiou sa zameriavajú najmä japonské značky. Medzi najlepšie patrí nepríklad Seiko so svojími modelmi Astron, alebo Citizen s kolekciou Satellite Wave. Konkrétne Citizen Satellite Wave Eco-Drive CC9020-54E ponúka viac než lákavé spojenie technológií, funkcií a športového dizajnu.

Vyzerajú robustne, ale sú zo Super Titania, takže sú ľahšie než čakáte a stále príkladne odolné.

Citizen Super Titanium: päťkrát odolnejšie voči poškriabaniu ako oceľ
2.6.2019 - Radek Vyhlídal
Citizen Super Titanium: päťkrát odolnejšie voči poškriabaniu ako oceľ

Po všetkých stránkach ide o vyšperkované hodinky, ktoré budete milovať nielen pre to, ako vyzerajú, alebo ako sú precízne spracované, ale hlavne pre tú bezstarostnosť.

Vďaka prijmu GPS signálu totiž nastavia čas na sekundu presne, a to kdekoľvek na planéte. A nielen čas, ale aj dátum. Pokiaľ teda často cestujete, sú ideálnou voľbou.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku